top banner
Разпечатай

ПарацетаМакс таблетки 500 mg х 20 бр

ParacetaMax tablets 500 mg x 20
снимка на ПарацетаМакс таблетки 500 mg х 20 бр
Добави в моя бележник Бележник

Без рецепта

Парацетамакс таблетки от Актавис е лекарствен продукт, който се отпуска без лекарско предписание. Всяка таблетка съдържа 500 мг активно вещество - парацетамол. Парацетамолът спада към групата на неопиоидните аналгетици. Използва се за облекчаване на болка от различен произход и като температуропонижаващо средство


ПАРАЦЕТАМАКС


1. КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ПАРАЦЕТАМАКС И ЗА КАКВО СЕ ПРИЛАГА

ПарацетаМакс е неопиатен болкоуспокояващ и температуропонижаващ лекарствен продукт. Има слабо противовъзпалително действие. Той има по-силно въздействие върху централната нервна система и по-слабо върху периферната, с което се обяснява по-слабото противовъзпалително действие в сравнение с нестероидните противовъзпалителни средства.

2. КАКВО Е НЕОБХОДИМО ДА ЗНАЕТЕ ПРЕДИ ПРИЛОЖЕНИЕТО НА ПАРАЦЕТАМАКС

ПарацетаМакс не се прилага при:

♦ Алергия към Парацетамол и/или към някое от помощните вещества на продукта;

♦ Чернодробна недостатъчност.

При приложението на този лекарствен продукт, имайте предвид следното:

Ако независимо от лечението, болката продължава по-дълго от 5 дни, а високата температура по-дълго от 3 дни или се появят други оплаквания, прекратете лечението и се обърнете към лекуващия лекар!

За да се предотврати рискът от предозиране с парацетамол, е необходимо да се проверява за съдържание на парацетамол в други едновременно приемани лекарствени продукти. При деца, лекувани с 60 мг/кг дневно парацетамол, комбинацията с друг лекарствен продукт, понижаващ температурата, не се препоръчва. Такава комбинация е възможна само ако парацетамол не е достатъчно ефективен.
Прилагането на парацетамол може да повлияе някои от тестовете за определяне на пикочна киселина, а също и теста за определяне на глюкоза в кръвта.

Приложение на ПарацетаМакс и прием на храни и напитки:

Няма данни за необходимост от специален хранителен режим или ограничения на определени видове храни и напитки по време на лечението с този продукт.

Бременност

Преди прием на каквито и да е лекарствени продукти се консултирайте с лекуващия Ви лекар или с фармацевт.
В терапевтични дози ПарацетаМакс може да се прилага по време на цялата бременност.

Кърмене

Преди прием на каквито и да е лекарствени продукти се консултирайте с лекуващия Ви лекар или с фармацевт.
Използването на продукта е допустимо в периода на кърмене.

Шофиране и работа с машини

Не оказва влияние върху способността за шофиране и работа с машини.

Важна информация за някои от съставките на ПарацетаМакс

Този лекарствен продукт съдържа като помощно вещество лактоза, което го прави неподходящ за пациенти с лактозна непоносимост. Поради наличието в състава на пшенично нишесте, този лекарствен продукт може да представлява опасност за хора с непоносимост към глутен (глутенова ентеропатия).

Приложение на други лекарствени продукти:

Моля, информирайте своя лекар или фармацевт, ако приемате или скоро сте приемали други лекарствени продукти, дори ако те не са Ви били предписани от лекар.

Продължителното приложение на парацетамол може да промени ефекта на други лекарствени продукти.

За Ваша информация:

♦ При комбиниране с аминофеназон/амидофен/ ефектите взаимно се усилват и се повишава токсичността на двата продукта;

♦ Усилва се действието на кумариновите антикоагуланти;

♦ Фенобарбитал отначало може да засили ефектите на парацетамол върху централната нервна система, но след това може да понижи болкоуспокояващото му действие и да засили токсичността на продукта върху черния дроб;

♦ Оралните контрацептивни средства отслабват ефектите на парацетамол;

♦ Рифампицин намалява болкоуспокояващото му действие;

♦ Хлорамфеникол увеличава риска от засягане на костния мозък;

♦ Едновременно приложение с други лекарствени продукти, засягащи черния дроб увеличава риска от чернодробно увреждане.

3. КАК СЕ ПРИЛАГА ПАРАЦЕТАМАКС

Винаги прилагайте ПарацетаМакс точно както е посочено в тази листовка!

Продуктът се приема през устата.

Таблетката е предназначена за възрастни и деца тежащи над 21 кг /от 6 години нагоре/.

При възрастни и деца, чието тегло е повече от 50 кг /около 15- годишни юноши/, препоръчваната доза е З г дневно, отговарящо на 6 таблетки дневно.

Обичайната доза е 1 таблетка от 500 мг, която може да се повтори най-малко след 4 часа. В случаи на силна болка или треска се препоръчват 2 таблетки от 500 мг през интервал от най-малко 4 часа.

Да не се превишават 6 таблетки от 500 мг дневно за период от 24 часа.

При деца е задължително определянето на дозата да става на базата на телесното тегло. За информация са дадени дозите по години във връзка с приблизителното тегло.

Препоръчваната доза е 60 мг/ кг дневно, приемана на 4 или 6 часа дневно, т.е. 15 мг/ кг на всеки б часа или 10 мг/кг на всеки 4 часа.

♦ За деца с телесно тегло между 21 и 25 кг /приблизително между 6 и 10 години/ се прилага 1 /2 таблетка през 4 часа, като не трябва да се приемат повече от 3 таблетки дневно.

♦ За деца, които тежат между 26 и 40 кг /приблизително 8 до 13 години/, се препоръчва една таблетка, която се повтаря след 6 часа като не трябва да се приемат повече от 4 таблетки дневно.

♦ За деца с тегло между 41 и 50 кг/приблизително между 12 и 15 години/ се прилага 1 таблетка през най-малко 4 часа, без да се превишават 6 таблетки дневно.

Максимална доза:

Общото количество парацетамол не трябва да превишава 80 мг/кг за деца с тегло под 37 кг и 3 г дневно за възрастни и деца с тегло над 38 кг.

Честота на приложение

При деца приложението трябва да е равномерно разпределено, включващо и нощните часове, за предпочитане през 6- часови интервали, но не по-често от 4 часа.

Бъбречна недостатъчност

При случаи на тежка бъбречна недостатъчност /креатининов клирънс под 10 мл/мин/ минималните интервали между две взимания не трябва да са по-малки от 8 часа.

Ако имате впечатлението, че ефектът от приложението на ПарацетаМакс е по-силен от очаквания или недостатъчен, обърнете се към своя лекар или фармацевт.

Ако сте използвали по-голяма доза ПарацетаМакс от предписаната

При прием на по-висока доза от предписаната, веднага се обърнете за помощ към лекар!

Интоксикации са наблюдавани у възрастни и особено у деца /терапевтично предозиране или по-често срещани инциденти по невнимание/, които могат да бъдат фатални.

Предозирането се проявява с гадене, повръщане, загуба на апетит, бледност, коремни болки, обикновено още в първите 24 часа.

Висока доза /повече от 10 г парацетамол и повече от 150 мг/кг телесно тегло единична доза за деца/ предизвиква спиране функциите на чернодробните клетки, което може да завърши с пълно разрушаване /некроза/ на чернодробните клетки, рязка промяна в обмяната на веществата в организма до невъзможност да се освобождава от отровните продукти и засягане на мозъка, което води до загуба на съзнанието и смърт. Увеличават се чернодробните ензими, билирубинът, намалява протромбиновото време. Тези промени настъпват 12 до 48 часа след приема.

Първа помощ /дава се само от лекар в болнично заведение

♦ спешно настаняване в болница;

♦ кръвна проба за тестване на количеството поет продукт;

♦ бързо отстраняване на стомашното съдържимо;

♦ ако е възможно преди 10-тия час от приема въвеждане на антидот (противоотрова /М-ацетилцистеин/ интравенозно или метионин през устата);

♦ симптоматично лечение.

При прояви на симптоми на предозиране, незабавно се обърнете към лекар!

Ако сте пропуснали да приложите ПарацетаМакс

Ако сте пропуснали един прием, вземете продукта във времето на следващия регулярен прием без да увеличавате дозата.

4. ВЪЗМОЖНИ НЕЖЕЛАНИ РЕАКЦИИ

Както и всеки друг лекарствен продукт, ПарацетаМакс може да предизвика нежелани лекарствени реакции. Могат да се наблюдават някои редки форми на алергия като кожен обрив със зачервяване или уртикария /копривна треска/, изискващи прекъсване на лечението.
В много редки случаи може да се развие тромбоцитопения /намаляване броя на кръвните плочки/.
Ако забележите каквито и да е нежелани реакции, които не са отразени в тази листовка, моля съобщете за това на своя лекар или фармацевт.

5. УСЛОВИЯ НА СЪХРАНЕНИЕ

Да се съхранява на място недостъпно за деца!

При температура под 25°С.

Да не се употребява след изтичане срока, указан на опаковката!

Срок на годност: 5 (пет) години от датата на производство.

Производител: България

Противопоказни заболявания

Заместители / Подобни

Вносител

  • АКТАВИС ЕАД

Производител

  • АКТАВИС ЕАД

ATC класификация:

N02BE01 – ПАРАЦЕТАМОЛ
N02BE АНИЛИДИ
N02B ДРУГИ АНАЛГЕТИЦИ И АНТИПИРЕТИЦИ
N02 АНАЛГЕТИЦИ
N НЕРВНА СИСТЕМА

Фармакологична група

НЕОПИОИДНИ АНАЛГЕТИЦИ (НЕСТЕРОИДНИ ПРОТИВОВЪЗПАЛИТЕЛНИ СРЕДСТВА)

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2015 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени. Разработка: Livesoft

Моля запознайте се внимателно и изцяло с общите условия, преди да използвате този сайт.

ZdravenPortal.bg (наричано за кратко по долу в текста ZdravenPortal) е сайт собственост на ЗдравенПорталБГ ООД ЕИК: BG202842910, адрес гр. Пловдив ул. Васил Априлов 20 ет. 6, телефон: 0878 358 433 и електронна поща info@zdravenportal.bg. Работния език на ZdravenPortal български.

Използването на ZdravenPortal обвързва потребителите с настоящите Общи условия.

Авторско право — Цялото съдържание на този уебсайт, с всички приложения,статии, новини, текстове и снимков матерал е защитено от ЗАКОНА ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА с всички запазени права и законови последици. Екипа ни ще се стреми да предоставя възможно най-изчерпателна и достоверна информация и всички материали са изготвени и редактирани от лекари.

Отговорност и самолечениеСамолечението и отлагането на консултация с лекар могат да имат тежки и дори фатални последици за здравето Ви. Сайтът не носи никаква отговрност за действия или бездействия продиктувани от публикуваната на него информация, съобщения и линкове. Информацията разменяна чрез ZdravenPortal.bg не е медицинско становище, диагноза, медицинско предписание за ползване на конкретни лекарства и/или терапии, или медицинско консултиране или друг вид писмен материал или дейност, които се иизвършват в лечебно заведение по смисъла на Закона за лечебните заведения. ПРИ ВЪЗНИКНАЛ ЗДРАВОСЛОВЕН ПРОБЛЕМ/ВЪПРОС, МОЛЯ КОНСУЛТИРАЙТЕ СЕ НЕЗАБАВНО С ВАШИЯ ЛИЧЕН ЛЕКАР/ЛЕКАР СПЕЦИАЛИСТ ИЛИ ФАРМАЦЕВТ. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, никаква онлайн информация не би могла да е заместител на лекарски преглед.

Информацията относно лекарствените продукти е представена единствено като листовка за начина на използване на медикамента, предоставен от производителя.

Регистрация и услуги:

Регистрация и услуги за потребители — ZdravenPortal сигурява възможност на потребителите си да се ползват от предоставяните услуги след извършване на регистрация. Процедурата по регистрация е подробно уредена на сайта и съдържа конкретни указания за улеснение и помощ. Регистрацията изисква предоставянето от потребителя на електронна поща за контакт. Регистрационната заявка изисква попълването на определени полета с данни и създаване на парола от потребителя. Регистрираните потребители на ZdravenPortal се съгласяват да предоставят следните персонални данни: име; фамилия; електронна поща; година на раждане и пол. Съвкупността от данните по предходното изречение създават Профил на потребителя.Потребителите на ZdravenPortal декларират, че няма да създават повече от един Профил, няма да предоставят потребителското си име и парола на трети лица. Потребителите на ZdravenPortal декларират, че са навършили четиринадесет годишна възраст, че ще предоставят само точна, вярна и пълна информация.

Регистрация и услуги предоставяни на медицински лица — Профилите на лекари в ZdravenPortal са два типа:

Неповърдени профили — профили на медицински лица, регистрирани служебно в ZdravenPortal, съдържащи ограничена информация, като източник на данните включени в непотвърдените профили са публични регистри, включително но не само: Публичен регистър на Националната Здравноосигурителна каса, Списъка на лекарите, членове на Българския Лекарски Съюз, регистрирани да упражняват професията (обнародван съгласно чл. 13, ал. 1, т. 3 от Закона за съсловните организации на лекарите и стоматолозите), достъпът до които се осъществява при условия и по ред, предвидени в закон или друг акт.

Служебно регистрираните профили са със статут „непотвърдени профили” и съдържат ограничени публично обявени данни за съответното медицинско лице: име, специалност и/или сфера на дейност, служебен адрес и телефонен номер за връзка.

Потвърдени профили — Медицинските лица, които имат служебно регистриран непотвърден профил имат право да потвърдят данните в своя профил, като попълнят формата, поместена на сайта или да поискат за управление профила чрез определената форма. За да се приеме един профил за потвърден е необходимо медицинското лице да предостави УИН номера си, както и служител на ZdravenPortal да осъществи контакт с цел достоверност. Медицинските лица имат право да обновяват и допълват и променят информацията публикувана в собствения им профил. Имат право да приемат запитвания и препоръки от регистрирани потребители.

Премиум услуги при потвърден профил — В ZdravenPortal са предвидени премиум услуги, които дават възможноста за използване на допълнителна функционалност (като график) и позиционирането с приоритет на ползвателите си.

Рекламата в ZdravenPortal — Този сайт се финансира чрез продажба на реклами. За да получавате само пълноценна и достоверна информация, всички рекламни съобщения са на точно определени места. Рекламните статии са обозначени с надпис "Платено съобщение" в началото на материала. Премиум акаунтите на лекарите са обозначени по специален начин.

Поверителност — ZdravenPortal не поставя условия и не изисква от потребителите си предоставяне на лични данни, но ако все пак такива станат известни сайтът гарантира, че ще бъдат съхранявани съобразно изискванията на действащото българско законодателство, а информацията ще бъде предоставяна на компетентните държавни органи само в предвидените от закона случаи при строго спазване изискванията на ЗЗЛД. ZdravenPortal си запазва правото да записва, пренася и обработва информацията предоставена от потребителите му.

Плащания — ZdravenPortal предоставя и платени услуги. Услугите се заплащат на „ЗдравенПорталБГ“ ООД, по банков път или в брой. За всяко плащане се издава счетоводен документ. Платените услуги са както следва: Премиум акаунт, Банер реклама, Платени съобщения.

Изменение на общите условия — Настоящите Общи условия могат да бъдат променяни по всяко време от „ЗдравенПорталБГ” ООД с оглед повишаване качеството на предоставяните услуги като и с въвеждането на нови такива. Промените могат да произтичат и от изменения в българското законодателство. "ЗдравенПорталБГ" ООД си запазва правото да променя Общите условия по всяко време и по своя преценка. Промените се поместват на официалната страница на сайта и влизат в сила от деня на поместването им там. Потребителите са длъжни да проверяват актуализациите на Общите условия и да съобразяват поведението си с тях.