Стрептококов фарингит; Бактериална инфекция на гърлото
Зачервяване на гърлото; бели петна по лигавицата на гърлото; болки в гърлото; затруднено преглъщане; подуване на лимфните възли; подуване на сливиците; гадене; висока температура; втрисане; мускулни болки; болки в стомаха; обрив; главоболие.
Стрептококовата ангината се дължи на бактериална инфекция на гърлото, причинена от стрептокок. Симптомите може да включват: зачервено гърло, бели петна по лигавицата, болки в гърлото, затруднено преглъщане, подуване на лимфните жлези и треска. Симптомите често са по-тежки, отколкото при възпаление на гърлото при вирусна инфекция. Стрептококово гърло се появява най-често при деца на възраст 5 и 15-годишна възраст, но всеки може да се разболее. Някои деца развиват системна реакция към стрептококовите бактерии, която причиняват обрив по тялото, а състоянието се нарича скарлатина. Стрептококовата ангина езаразно заболяване, разпространява се от човек на човек по въздушно-капков път (при контакт със слюнка или носните секрети). Ако не се лекува може да доведе до сериозни здравословни проблеми като ревматизъм, проблеми с бъбреците, инфекции на средното ухо, менингит или абсцес на гърлото. Антибиотичното лечение на стрептококите и скарлатината помага за предотвратяване на тези редки, но сериозни усложнения.
Човек със стрептококова ангина може да има само леко проявени симптоми или разгърната клинична картина със силна болка и висока температура. Симптомите при това заболяване обикновено започват внезапно с болка в гърлото за 1 до 5 дни след контакт и заразяване с бактериите. Треската обикновено достига своя пик на 2-рия ден. Ако обривът се развие, обикновено започва от шията и гърдите и се разпространява по останалата част на тялото. С антибиотично лечение симптомите обичайно изчезват след около седмица, въпреки че обривът може да персистира до 3 седмици, преди да изчезне.
Детска възраст; контакт с болни от стрептококова инфекция на гърлото.
Хиляди души се разболяват от стрептококова ангина всяка година.
Стрептококовата ангина е заразно заболяване, така че трябва да вземете предпазни мерки, за да предотвратите разпространението на болестта:
• Ако сте болни, мийте ръцете си често, особено ако сте около други хора.
• Останете вкъщи за първите 24 часа след започване на лечението с антибиотици.
• Измивайте ръцете си, ако сте около някой, който е болен.
• Не споделяйте храна, чаши и прибори за хранене, когато сте болни.
• Не споделяйте салфетки или кърпи.
• Избягвайте да целувате хората, които са болни.
• Покривайте устата си, когато кихате или кашляте.
Стрептококовата ангина трябва да се лекува с антибиотици, за да се намали продължителността на заболяването и да се предотвратят сериозни усложнения. Антибиотиците правят стрептококовото гърло по-малко заразно след 24-тия час от лечението.
При възпалено гърло може да следвате тези съвети:
• направете си гаргара с топла, подсолена вода;
• вземете болкоуспокоителни като ацетаминофен или ибупрофен;
• пийте много течности;
• консумирайте студени храни и напитки, ако Ви помагат за успокоение на гърлото;
• вземете си бонбони или таблетки за смучене;
• почивайте;
• не пушете.
Обадете се на вашия лекар, ако имате симптоми на стрептококово гърло или смятате, че сте били в контакт с някой с болестта. Също така се свържете с Вашия лекар, ако лечението не облекчи симптомите за период от 24 до 48 часа. Незабавно потърсете медицинска помощ, ако имате затруднено дишане или преглъщане, силна болка в гърлото, кръвоизливи в гърлото, зачервяване или подуване на врата, тежък или влошаващ се обрив или ако не можете да преглъщате слюнката.
1.Може ли стрептококова ангина или някаква друго състояние да причинява симптомите ми?
2. Възпалението на гърлото ми заразно ли е?
3.Как да се избегне разпространението в семейството и обкръжението ми?
4.Имам ли нужда да си остана вкъщи за известен период от време?
5.Какво мога да направя, за да облекча възпалението?
Вашият лекар може да диагностицира стрептокок в гърлото като Ви прегледа и Ви снеме анамнеза. Може да е необходимо да вземе секрет от гърлото за микробиологично изследване или да се изследва антистрептолизинов титър (АСТ) в кръвта.
Пушене; кофеин; не достатъчен прием на течности.
Стрептококовото гърло обхваща около 15% -40% от възпалителните заболявания на гърлото при децата.
Заразно заболяване.