top banner
Разпечатай

Ефералган 300 мг супозитории х10

Efferalgan 300 mg suppositories x10
снимка на Ефералган 300 мг супозитории х10
Добави в моя бележник Бележник

Без рецепта

Ефералган 300 мг супозитории х10

Efferalgan 300 mg suppositories x10

парацетамол


Описание:

Ефералган 300 мг супозитории е лекарствен продукт, който се отпуска без лекарско предписание. Активното вещество в него се нарича парацетамол, който има аналгетично и антипиретично действие. Ефералган супозитории се използва за симптоматично повлияване на състояния, които са свързани с болка и/или повишена телесна температура.


1. Какво представлява ЕФЕРАЛГАН и за какво се използва

Това лекарство съдържа парацетамол.

Ефералган се използва за симптоматично лечение на лека до умерена болка и/или на фебрилни състояния.

Тази лекарствена форма е предназначена за деца с тегло от 15 до 30 kg (на възраст от 4 до 9 години).

Прочетете внимателно раздел "Дозировка".

За деца с различно от това тегло има други лекарствени форми, съдържащи парацетамол.

Консултирайте се с Вашия лекар или фармацевт.


2. Какво трябва да знаете, преди да приемете ЕФЕРАЛГАН

Не използвайте Ефералган:

Ако сте алергични към парацетамол, пропацетамол хидрохлорид (предлекарство на парацетамол) или някоя от останалите съставки на това лекарство (изброени в точка 6);

Ако страдате от тежко чернодробно заболяване.

Предупреждения и предпазни мерки

Говорете с Вашия лекар или фармацевт, преди да приемете Ефералган ако имате или страдате от:

чернодробна недостатъчност;

тежка бъбречна недостатъчност;

глюкозо-6-фосфат дехидрогеназна недостатъчност;

хроничен алкохолизъм, прекомерен прием на алкохол (3 или повече алкохолни напитки всеки ден);                                            

анорексия, булимия, кахексия, хронично недохранване;

дехидратация, хиповолемия.

Това лекарство съдържа парацетамол. Други лекарства също съдържат това активно вещество. Не комбинирайте такива лекарства, за да не надвишите препоръчаната дневна доза (виж раздела за дозировката).

Други лекарства и ЕФЕРАЛГАН

Информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако приемате, наскоро сте приемали или е възможно да приемете други лекарства.

Бременност, кърмене и фертилитет

Ефералган трябва да се използва по време на бременност, само след внимателна оценка на съотношението полза/риск. При бременни препоръчваната дозировка и продължителност трябва да се спазват стриктно. Ако сте бременна или кърмите, смятате, че може да сте бременна или планирате бременност, посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди употребата на това лекарство.

Шофиране и работа с машини

Няма.


3. Как да приемате ЕФЕРАЛГАН

Винаги приемайте това лекарство точно както е описано в тази листовка или както Ви е казал Вашият лекар или фармацевт. Ако не сте сигурни в нещо, попитайте Вашия лекар или фармацевт.

ЕФЕРАЛГАН (300 mg парацетамол) супозитории за ректално приложение е предвиден за деца с тегло от 15 до 30 kg (приблизителна възраст 4 до 9 години).

При деца, дозата се определя от теглото на детето. Приблизителната възраст е дадена само ориентировъчно.

Съществуват различни концентрации на парацетамол, следователно лечението може да се адаптира към теглото на всяко дете.

Препоръчителната дневна доза парацетамол е приблизително 60 mg/kg дневно, разделена на 4 приема, т.е. приблизително 15 mg/kg на всеки 6 часа.

Поради риска от локално дразнене, не се препоръчва прилагане на супозитория повече от 4 пъти на ден и продължителността на ректалното лечение трябва да бъде възможно най-кратка.

Супозиториите не са подходящи за прилагане в случай на диария.

Тази лекарствена форма е предназначена за прилагане при деца с тегло от 15 до 30 kg (на възраст между 4 и 9 години), като дозировката е една супозитория от 300 mg с повторение на дозата при необходимост след 6 часа. Минималният интервал между приемите е 6 часа.

При деца и възрастни тежащи повече от 50 kg (приблизително на 15 години и на възрастни)  максималната дневна доза не трябва да надвишава 4 g. Минималният интервал между приемите е 4 часа.

Отпуска се без лекарско предписание.

Ако не сте сигурни в нещо, попитайте Вашия лекар или фармацевт.

Метод и начин на приложение

Ректално приложение.

Освен това, ако температурата на детето превиши 38,5°С, следните действия ще направят лечението по-ефикасно:

Съблечете детето;

Дайте му да пие течности;

Не оставяйте детето в прекалено затоплено помещение.

Честота на приема

Редовното приложение помага да се избегнат колебанията в интензитета на болката и треската. При деца е необходим интервал на приложение, от 6 часа, както през деня, така и през нощта. При бъбречна недостатъчност интервалът между приемите трябва да бъде най-малко 6 часа.

Ако сте приели повече от необходимата доза ЕФЕРАЛГАН

Консултирайте се незабавно с лекар в случаи на предозиране или инцидентно отравяне.

Ако сте пропуснали да приемете ЕФЕРАЛГАН

Не приемайте двойна доза, за да компенсирате пропуснатата доза.


4. Възможни нежелани реакции

Както всички лекарства, това лекарство може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава.

В редки случаи могат да се развият кожни обриви, зачервяване на кожата или алергични реакции под формата на внезапно подуване на лицето или шията или внезапно неразположение с понижение на кръвното налягане. Ако това се случи, незабавно прекратете лечението, информирайте Вашия лекар и не приемайте повече лекарства, които съдържат парацетамол.

В изключително редки случаи са наблюдавани промени в лабораторните показатели, които изискват редовно проверяване на кръвната картина: абнормно ниски нива на някои бели кръвни клетки или на някои типове кръвни клетки (тромбоцити), което може да доведе до кървене от носа или венците. Ако това се случи, консултирайте се с лекар. Съобщавани са случаи на чернодробна недостатъчност, хепатит, повишаване на чернодробните ензими, чернодробна некроза.

Ако получите някакви нежелани лекарствени реакции, уведомете Вашия лекар или фармацевт. Това включва всички възможни неописани в тази листовка нежелани реакции.


5. Как да съхранявате ЕФЕРАЛГАН

Да се съхранява на място, недостъпно за деца. Да се съхранява под 30 °С.

Да не се използва след изтичане срока на годност, отбелязан върху опаковката.

Не изхвърляйте лекарствата в канализацията или в контейнера за домашни отпадъци. 

Попитайте Вашия фармацевт как да изхвърляте лекарствата, които вече не използвате. Тези мерки ще спомогнат за опазване на околната среда.


6. Съдържание на опаковката и допълнителна информация

Какво съдържа ЕФЕРAЛГAH

Парацетамол (paracetamol) - 300mg;

Помощни вещества: твърди мазнини за една супозитория.

Кутия с 10 супозитории (300 mg).

Противопоказни заболявания

Заместители / Подобни

Вносител

  • BRISTOL MAYERS SQUIBB BULGARIA

Производител

  • BRISTOL MAYERS

ATC класификация:

N02BE01 – ПАРАЦЕТАМОЛ
N02BE АНИЛИДИ
N02B ДРУГИ АНАЛГЕТИЦИ И АНТИПИРЕТИЦИ
N02 АНАЛГЕТИЦИ
N НЕРВНА СИСТЕМА

Фармакологична група

НЕОПИОИДНИ АНАЛГЕТИЦИ (НЕСТЕРОИДНИ ПРОТИВОВЪЗПАЛИТЕЛНИ СРЕДСТВА)

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2020 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.