Артериална хипертония (АХ); Артериална хипертензия , Хипертонична сърдечна болест (ХСБ); Хипертонична болест на сърцето (ХБС)
Повечето хора, които страдат от високо кръвно налягане, нямат никакви симтоми. Може да имате артериална хипертония от години и дори да не подозирате за това. Състояние на високо кръвно налягане, при което има изява на симптоми от страна на организма Ви , може да бъде така наречената хипертоничната криза. Хипертоничната криза е тежко състояние, при което кръвното налягане е над 180mmHg за систолно и над 110mmHg за диастолно налягане. При хипертоничната криза има силно главоболие, задух, кървене от носа, неспокойствие и замаяност.Това състояние изисква незабавна медицинска помощ.
Високото артериално кръвно налягане (синоними: Артериална хипертония, Хипертонична сърдечна болест, Артериална хипертензия) се дефинира, като състояние при което кръвното налягане в артериалните съдове е по-всоко от нормалното (по норма от Световната Здравна Организация е 120/80mmHg). При Артериална хипертония (АХ) повишеното налягане на кръвта оказва по-високо налягане от нормалното върху артериалните съдове. Артериалното кръвно налягане се измерва в две стойности-първата се нарича систолна, а втората се нарича диастолна. Систолната стойност показва налягането на кръвта по време на сърдечното съкращение (свиване на сърдечния мускул), а диастолната стойност показва налягането на кръвта по време на покой на сърдечния мускул. За АХ при човек може да се говори, ако в три последователни дни, поне три пъти на ден се регистрират стойности на артериалното кръвно налягане над 130/90mmHg, измерени при покой. В повечето случаи причината за първичната АХ остава скрита. АХ е по-честа при хора над средната възраст. Рискови фактори, които могат да доведат до АХ са наднормено тегло, хипертоници в семейството, алкохолизъм, намалена физическа активност, нездравословно хранене и други фактори. Първичната хипертония се развива в продължение на години. Вторичната хипертония е следствие от други състояния, като бъбречни заболявания, прием на определени видове медикаменти по друг повод, тумори на надбъбречните жлези (Феохромоцитом). Без лечение или при незадоволително лечение АХ уврежда помпената функция на сърцето, засяга артериалните съдове и бъбреците. АХ е основен рисков фактор за развитие на инфаркт на миокарда. Здравословното хранене, избягването на сол в храната, физическите упражнения, спирането на тютюнопушенето и поддържането на нормално телесно тегло водят до нормализилане на стойностите на артериалното кръвно налягане. При диагностицирана АХ е необходим прием на медикаменти, предписани от Кардиолог. Самолечението на АХ е опасно.
Тъй като АХ най-често протича безсимптомно, единствения начин за установяването и, е редовно проследяване на артериалното кръвно наляга в покой. Ако при Вас е установена АХ и Вие поддържате задоволителен контрол на артериалното кръвно налягане, ще намалите риска от поява на усложнения. Променете начина си на живот и хранане и приемайте редовно предписаната Ви терапия.
Напреднала възраст, фамилна обремененост, намалена физическа активност, неправилно хранене, прием на големи количества сол, злоупотреба с алкохол, наднормено тегло, стрес, тютюнопушене, наличие на обструктивна сънна апнея (състояние при което се наблюдава екстремно хъркане и моментно спиране на дишането при хора с наднормено тегло по време на сън).
Над 31% от хората в света имат АХ.
Първата стъпка на лечение на АХ е промяната в начина на живот и хранене. Ако това не е достатъчно Вашия лекар ще Ви предпише определен вид медикаменти. Видът на тези медикаменти зависи от състоянието Ви и от нивото на артериалното кръвно налягане. Те могат са бъдат:
Можете сами да намалите стойностите на артериалното кръвно налягане, като следвате следните препоръки:
Ако измерите високи стойности на кръвното налягане у дома и се задържат високи, Вие трябва да посетите Вашия лекар. Посетете Вашия лекар, ако забележите странични, нежелани, лекарствени реакции от предписаните Ви медикаменти. Не преустановявайте сами приема на предписаното Ви лечение, без консултация с лекар.
Незабавно потърсете спешна медицинска помощ, ако получите следните симптоми:
Вашия лекар може да диагностицира артериална хипертония като Ви снеме анамнеза, като Ви направи преглед и Ви премери артериалното кръвно налягане в различни ситуации. Може да се наложи изследване на кръв, урина, електрокардиограма (ЕКГ) и други изследвания, ако е необходимо.
Злоупотреба с алкохол, тютюнопушене, неправилно хранене, намалена физическа активност, стрес, прием на определен вид медикаменти, високи нива на кръвна захар и серумен холестерол.
Повече от 1 на всеки 5 души в развитите страни има високо кръвно налягане без да подозира за това.
Общо заболяване от неинфекциозен характер / Болести на Сърдечно-съдовата система / Артериална хипертония; Първична; Вторична;