Заболяване на богатите, заболяване на кралете
Симптомите при подагра включват силна ставна болка, треска, зачервени и подути стави. Ако не се лекува, подаграта може да причини образуване на камъни в бъбреците и натрупване на кристали под кожата.
Подаграта е вид артрит, причинен от увеличено количество пикочна киселина в тялото. Това се случва, когато организмът образува в излишък пикочна киселина или когато бъбреците не отстраняват достатъчно от нея. Тази киселина се натрупва в течността около ставата и образува кристали, които причиняват интензивна болка и възпаление. Подаграта обикновено засяга големия пръст на крака, но може да засегне и петата, глезена, коляното, пръстът, китката или лакътят. Междувременно, покачването на пикочната киселина може да причини образуване на камъни в бъбреците и подутини от кристали пикочна киселина под кожата. Предразположеността към заболяването се предава по наследство. Наднорменото тегло, приемът на определени медикаменти, хранене с храни, богати на мазнини, като вътрешности и пиенето на алкохол може да предизвика пристъп на подагра при някои хора. С лечение, повечето пациенти с подагра, могат да контролират състоянието си.
Подагранозните пристъпи започват внезапно, обикновено през нощта, причинявайки болка в няколко стави, зачервяване и подуване. Ставата може да стане толкова чувствителна, че дори допира от чаршаф да е мъчителен. Пристъпът може да трае от няколко часа до дни. Междувременно, атаките може да зачестят и да станат по-продължителни. Контролиране нивото на пикочна киселина ще предотврати атаките и ще подобри симптомите.
Затлъстяване, фамилна анамнеза за подагра.
Около 5 на 1000 човека в САЩ имат подагра.
Терапията на подагра включва:
По време на "пика на подагранозния пристъп ще се нуждаете от медикаментозна терапия. Можете да избегнете бъдещи пристъпи чрез:
Ако изпитвате много силна ставна болка, имате треска или топли и подути стави, обадете се на лекуващият Ви лекар.
1. Какво мога да направя, за да предотвратя подагрозните пристъпи?
2. Какво да направя, за да намаля нивото на пикочна киселина?
3. Нуждая ли се от някакви изследвания?
4. Имам ли риск от образуване на камъни в бъбреците?
5. Може ли това да е друго заболяване, а не подагра?
Вашият лекар може да диагностицира подаграта, като Ви разпита за семейната Ви история и като извърши преглед, заедно с изследвания на кръвта и урината. Лекарят може също да Ви препоръча изследване на ставна течност за кристали от пикочна киселина.
Диета, богата на червени меса, вътрешности, морски деликатеси, алкохол, бира, както и някои медикаменти като диуретици.
Подаграта често се нарича " заболяване на богатите ". Преди години, само богатите хора имали възможност да прекаляват с много храна и алкохол, което се смятало, че води до подагра.
Известни хора,страдащи от подагра са:
Мъжете са 9 пъти по-често засегнати от подагра, отколкото жените.
Често срещано. Хронично-рецидивиращо заболяване.