Перфориран или руптуриран апендикс
Симптомите на апендицита включват: абдоминална (коремна) болка, която може да възникне внезапно близо до пъпа и да се премести надолу в дясно; гадене, повръщане, загуба на апетит; субфебрилна температура (след появата на другите симптоми); запек, подуване на корема и невъзможност да се отделят газове.
Апендицитът е сериозна инфекция на апендикса (малка, колкото пръст тръбичка, намираща се на мястото, където се съединяват тънкото и дебелото черво). Около половината от хората, които имат апендицит чувстват коремна болка, която започва близо до пъпа и се премества в десния долен коремен квадрант. Ако не се лекува своевременно е много вероятно апендиксът да се спука, разпространявайки инфекция в коремната кухина, това може да доведе до опасно състояние, известно като перитонит. Ако се извърши операция, за да се отстрани апендикса (апендектомия) може да се избегне развитието на перитонита. Хората на възраст между 10 и 30 години са с по-голям риск от развитие на апендицит.
Апендицитът често започва със слаба болка, която може да се влоши при движение на тялото, кашляне, кихане или дълбоко вдишване. Други симптоми, които биха могли да се появят освен коремната болка са: загуба на апетит, повръщане, субфебрилна температура, запек или диария. Трябва да си направите спешно преглед в кабинета на Вашия лекар или директно в спешно отделение. Ако диагнозата не е сигурна, лекарят може да направи тестове и да Ви наблюдава от близо за няколко часа в или извън болницата, за да види дали ще се развият по-конкретни симптоми. Ако наистина имате апендицит ще трябва да Ви се направи незабавна операция, за да се отстрани апендикса Ви. Ако си направите операция и апендикса Ви се е разкъсал в коремната кухина, лекарите ще поставят тръба (дрен), за да се изтича течността от коремната кухина за няколко дни. След апендектомията ще трябва да ограничите физическата активност и да спазвате строга диета за следващите 2 до 4 седмици. Времето за възстановяване е по-дълго, ако апендиксът е бил руптурирал.
Мъжки пол, подрастващи и хората с фамилна обремененост за апандицит са с по-голям риск.
Около 7% от хората страдат от апендицит.
Лечението на апендицита включва: оперативно лечение (апендектомия) и антибиотици.
Грижите, които е необходимо да положите за себе си след апендектомия включват: ограничаване на физическата активност и спазване на хранителен режим за 2 до 4 седмици.
Потърсете лекар, ако имате коремна болка в долната средна или дясна част, висока температура и повръщане. Ако болката продължи повече от 4 часа може да се нуждаете от спешна медицинска грижа.
Лекарите могат да диагностицират апендицита чрез оценка на досегашното медицинското състояние и извършването на преглед. Кръвните изследвания и изследването на урина, рентгенография и ултразвук на корема също могат да се направят, за да се потвърди диагнозата и да се изключат други причини за състоянието.
Разхлабителни и клизми.
Апендицитът е спешно състояние. Ако имате симптоми на апендицит, включително коремна болка за повече от 4 часа:
Около 4 на всеки 1000 деца под 14 годишна възраст са били оперирани от апендицит.
Спешно състояние.