Мигрена; Цефалгия; Васкуларно главоболие
Най-честите симптоми на мигрена включват: тъпо или тежко главоболие, което може да бъде по-силно от едната страна на главата и пулсиращо или като удари в главата. Други симптоми могат да включват: загуба на апетит, гадене и повръщане, чувствителност към звук или светлина, втрисане, потене, изтръпване или мравучкане, увеличаване на уринирането.
Мигрената е общ вид главоболие, което може да причини силна болка. Може да продължи няколко часа или няколко дни и може да предизвика пулсиране, чувствителност към звук или светлина, гадене или повръщане. Мигрената се причинява от абнормна мозъчна дейност като се обостря от някои храни, стрес или други фактори. Някои хора имат аура преди мигренозен пристъп като могат да имат симптоми, които включват временна загуба на зрението, виждат звезди или светкавици, изтръпване на ръка или крак. Няма лечение за мигрена, но лекарствата могат да помогнат за намаляване на болка или да се намали честотата на мигренозните пристъпи.
В повечето случаи мигренозните пристъпи продължават от 4 до 72 часа, но това може да варира и е индивидуално при всеки човек. Мигрена може да започне с аура или други усещания като виждане на вълнообразни линии в едното око, чувство на въодушевление, раздразнителност или глад за сладкиши. Аурата може да се появи само няколко минути преди мигренозния пристъп или до 1 ден преди това. Мигрената е по-честа при жените и има склонност да се предава в семейството. Въпреки че няма лечение за мигрената, има много лекарства за лечение на симптомите и контрол на честотата на пристъпите. Ако лечението на симптомите на мигрена започне веднага може да облекчи главоболието. Някои лекарства облекчават болката от мигрената, а други предотвратяват честотата на пристъпите.
Рискови фактори за мигрена включват: женски пол, възраст под 40 години и фамилна анамнеза на мигрена.
Около 1 на всеки 10 души има мигренозно главоболие.
При някои хора мигрената може да се лекува у дома с болкоуспокоителни.
При мигренозен пристъп може да опитайте следните съвети:
Потърси медицинска помощ веднага, ако;
За да диагностицира мигрена, Вашият лекар ще Ви снеме анамнеза и ще Ви прегледа. Също така може да се наложи да се направи скенер (компютърна томография), магнитен резонанс (ЯМР) или други изследвания, за да се изключат други заболявания.
Движение; ярки светлини и силни звуци; тютюнопушене и консумация на алкохол.
Мигрена увеличава риска от инсулт при жените и мъжете.
Потърсете лекар, ако симптомите или типа на Вашата мигрена се променят.
Често срещано състояние.