top banner
Изпрати email Разпечатай

Хипокалциемия (на латински език - Hypocalcemia)

Известно също като

Ниско ниво на калций в кръвта

Симптоми

Най-честият симптом на хипокалциемията е изтръпване на устните, езика, пръстите и краката. Други симптоми включват объркване, загуба на паметта, раздразнителност, депресия, делириум, халюцинации, скованост и мускулни спазми, затруднено дишане (поради мускулни спазми в гърлото), гърчове и неправилен сърдечен ритъм.

Описание на състоянието

Хипокалциемията е рядко състояние, при което няма достатъчно калций в кръвта. Калцият е важен за здравината на костите и зъбите, но има и много други, изключително важни функции за нормалното функциониране на организма - участва в процесите на съсирването на кръвта, в предаването на нервните импулси и съкращението на мускулните в тялото. Тежката хипокалциемия може да доведе до колапс на сърдечно-съдовата система и ниско кръвно налягане, които могат да завършат с фатален край, поради трудното им повлияване от лечението. Бъбречна недостатъчност, ниски нива на витамин D или магнезий, някои лекарства, заболявания на кръвта, химиотерапия, алкохолизъм и понижена продукция на паратхормон от паращитовидните жлези могат да доведат до състояние на хипокалциемия. Може да имате симптоми като изтръпване, мускулни спазми (крампи), болки и объркване. Повишаване на нивата на калций в кръвта, понякога (при тежки случаи на хипокалциемия) се налага и венозно вливане на калциеви разтвори, ще подобрят състоянието. Смърт, дължаща се на хипокалциемия е много рядко срещана при съвременните диагностични и терапевтични възможности на медицината.

Какво да очакваме

Ако имате дългогодишна хипокалциемия може и да нямате никакви симптоми. Вашият лекар може да открие, че имате хипокалциемия само по време на рутинно изследване на кръвта. Ако хипокалциемията е остра и настъпи внезапно, и нивото на калций в кръвта бързо започне да спада, то може да се появят симптоми на изтръпване и спазми на мускулите, поради нарушената нервна и мускулна функция. При леката хипокалциемия може да има скованост и изтръпване само в областта около устата или в пръстите на ръцете и краката, както и промени от страна на нервната система - депресия, раздразнителност и променливо настроение. При тежката хипокалциемия може да настъпи тежко объркване и дезориентирантация. Сърдечния мускул може да започне да се съкращава нередовно и неправилно, поради нарушения електролитния баланс на кръвта. За хроничната хипокалциемия, която протича без симптоми или при която симптомите са леки, приемът на калций и витамин D вероятно ще бъде достатъчен, за да може организма да си набави липсващият му калций и да се нормализира електролитния баланс на организма. Но ако имате симптоми на тежка хипокалциемия ще се наложи лечение в болнично заведение и интравенозно прилагане на калций, за да се нормализират нивата му. Необходимо е лекарят Ви да потърси основната причина, която е довела до хипокалциемията, за да може лечението да бъде насочено към нея. Понякога след тотални резекции на щитовидната жлеза (цялостно премахване на жлезата) могат да бъдат отстранени паращитовидните жлези, които участват в регулацията на калция в организма и поддържането му в нормални нива. Тогава настъпва така наречения постоперативен (вторичен) хипопаратиреоидизъм, който може да доведе до тежка хипокалциемия. При тези случаи може да е необходимо заместително лечение с калций и витамин D до края на живота.

Рискови фактори

При Вас има повишен риск от хипокалциемия, ако имате ниски нива на паратхормон, обикновено  поради засягане и увреждане на паращитовидните жлези по време на операция на щитовидната жлеза. Други рискови фактори за хипокалциемията са: ниско съдържание на калций, витамин D и магнезий, някои видове левкемия или други заболявания на кръвта, разпад на  тумор (усложнение на химиотерапия), нарушена бъбречна функция, панкреатит (възпаление на панкреаса) или определени условия, които намаляват усвояването на калция от организма. Някои лекарства (включително бифосфонати) също водят до повишен риск от хипокалциемия.

Интересен факт

Около 4 на всеки 100,000 души имат хипопаратиреоидизъм, който е една от основните причини за хипокалциемия.

Лечение

Лечението на хипокалциемия може да включва:

  • Интравенозно приложение на калций и разтвори.
  • Таблетни форми на калциеви добавки.
  • Витамин D.
  • Диуретици за намаляване на бъбречна екскреция на калция.
  • Лечение на основната причина довела до хипокалциемията.

Как да се предпазим сами

Ако имате ниски нива на калций в кръвта може да:

  • се уверите, че получавате достатъчно калций с храната. Млечните продукти, зелените листни зеленчуци, сардините, сьомгата, червения боб, тофу и морските водорасли са добри източници на калций за организма.
  • попитайте Вашия лекар дали е необходимо да приемате хранителни добавки с калций.
  • витамин D в комбинация с калциевите добавки помагат за по-доброто усвояване на калция от организма.
  • някой храни и напитки пречат за усвояването на калция от организма (ако приемате хранителни добавки, богати на калций, се убедете, че ги приемате правилно).

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Хипокалциемията или друго състояние е причина за симптомите ми?
  2. От какви изследвания се нуждая?
  3. Ако имам хипокалциемия, каква е причината за нея?
  4. Какво лечение ми е необходимо?
  5. Какво мога да направя, за да избегна бъдещи епизоди на хипокалциемия?

Как се диагностицира

Лекарят ще Ви прегледа и ще назначи кръвни изследвания, за да провери  нивата на калций в кръвта. Лекарят може да назначи допълнителни изследвани, за да установи  възможна причина за хипокалциемията.

Влошаване на състоянието

Дехидратация (обезводняване на организма).

Знаете ли че

  • Жените са с по-голям риск от хипокалциемия, за разлика от мъжете.
  • 99 % от калция в тялото се съхранява в костите.
  • Хипокалциемията, която се проявява при новородените бебета се смята, че се дължи на незрялост на паращитовидните жлези и състоянието може да се оправи без лечение.

Спешна помощ

Тежката хипокалциемия е спешно животозастрашаващо състояние. Ако имате сериозни мускулни спазми, гърчове или някой друг симптом на хипокалциемия, незабавно потърсете Вашия лекар или отидете в център за спешна медицинска помощ.

Факт

В едно проучване за хипокалциемия има данни, че хипокалциемия настъпва при 10 % от хората, които са имали операция на щитовидната жлеза. Тя може да е преходна или да остане трайна.

Вид на болестта

Спешно състояние. Състояние, което засяга целия организъм. Заболяване на ендокринната система.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.