top banner
Изпрати email Разпечатай

Метаболитен синдром

Известно също като

Синдром на инсулиновата резистентност, синдром Х, дисметаболитен синдром, синдром на затлъстяването, хипертриглицемична талия.

Симптоми

Характерни симптоми при наличие на метаболитен синдром са: 1.Повишена кръвна захар на гладно - над 6.1 ммол/литър и субективни симптоми като: често уриниране, най-вече нощем, сухота в устата, необичайна жажда. 2. Високо кръвно налягане (над 140/90), което протича с главоболие, замайване, а при по - тежки случаи и с кръвотечение, най-често от носа. 3. Централно затлъстяване - познато като коремно затлъстяване, ябълковидно (мъжки тип) затлъстяване, най-изразено около пояса и корема. 4. Ниски нива на високоплътни липопротеини в кръвта. 5. Повишени нива на плазмени триглицериди.

Описание на състоянието

Метаболитният синдром е група от няколко рискови фактора, които заедно увеличават опасността от възникване на сърдечни заболявания, инсулт, диабет и други здравословни проблеми. Тези рискови фактори включват наднормено тегло, високо ниво на триглицериди, ниско ниво на добрия холестерол, високо кръвно налягане и повишени нива на кръвна захар. Метаболитният синдром се определя като наличие на три или повече от тези фактори.

Какво да очакваме

Метаболитният синдром обикновено не причинява никакви съществени оплаквания, но Ви поставя под риск от възникване на инсулт, сърдечно заболяване или диабет. Воденето на по-здравословен начин на живот може да премахне някои от рисковите фактори за възникването му. Тези промени могат да включват отслабване, ако сте с наднормено тегло, увеличаване на физическата дейност, следването на диета, която да е с ниско съдържание на сол, богата на плодове и зеленчуци и бедна на наситени мазнини. Опитайте да прекратите тютюнопушенето, тъй като то значително увеличава риска от възникване на сърдечно заболяване или инсулт. Ограничете приема на алкохол.

Рискови фактори

Наднормено тегло, семейна анамнеза с рискови фактори за сърдечно заболяване, ниска физическа активност, инсулинова резистентност.

Интересен факт

Рискът от метаболитен синдром се увеличава с възрастта. Среща се при повече от 40% от хората на възраст над 60 години.

Лечение

Ако промените в начина Ви на живот не са достатъчни, лекарят Ви ще препоръча лекарства, които да намалят риска от поява на метаболитен синдром. Те може да включват медикаменти, понижаващи нивата на холестерола, за намаляване на кръвното налягане или за намаляване нивата на кръвна захар.

Как да се предпазим сами

Тренирайте редовно, поне 20 минути на ден, няколко пъти седмично. Консумирайте много плодове и зеленчуци, храни бедни на наситени мазнини и сол. Ограничете консумацията на алкохол и спрете тютюнопушенето.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

1. Какви са рисковите фактори за възникване на диабет или сърдечни заболявания?
2. Трябва ли да се направят допълнителни изследвания?
3. Кои рискови фактори са най-притеснителни?
4. Какво мога да направя, за да намаля риска от възникване на метаболитен синдром?
5. Ще трябва ли да приемам някакви лекарства?
6. Колко често трябва да се изследвам, за да профилактирам появата на метаболитен синдром?

Как се диагностицира

Вашият лекар ще премери кръвното Ви налягане, ще назначи кръвни изследвания за определяне нивата на холестерол, триглицериди и глюкоза в кръвта.

Влошаване на състоянието

Липса на лечение

Знаете ли че


  • Рисков фактор за възникване на метаболитен синдром е обиколка на талията при жените повече от 90 см и повече от 10 см при мъжете.
  • Средиземноморският тип диета, която включва консумацията на много зеленчуци, пълнозърнест хляб и храни богати на ненаситени мазнини, намалява риска от поява на метаболитен синдром.
  • Редуцирането на 5% до 10% от телесната маса (ако сте с наднормено тегло) може да подобри чувствителността на клетките Ви към инсулин и да намали риска от диабет.

Факт

Метаболитният синдром удвоява риска от засягане и увреждане на коронарните артерии.

Вид на болестта

Хронично състояние.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.