top banner
Изпрати email Разпечатай

Биполярно афективно разстройство (БАР)

Известно също като

Биполярно разстройство, Манийно-депресивна психоза, Манийно-депресивна болест, Циклофрения

Симптоми

Биполярното разстройство протича с периоди на редуване на двете крайности-манийна и депресивна фаза с преход между тях, така нареченият хипоманиен период. Депресивната фаза протича с безнадежност, подценяване, самоубийствени мисли, промени в апетита, отдръпване от личния живот и служебните ангажименти, липса на интерес и радост, безсъние. Манията е другата фаза на заболяването-протича с постоянни нови налудничави идеи, многословие, сглобяване на сложно-съставни, но безсмислени изречения, на които се губи смисъла, свръх-ценни (идеи и мисли за промяна на света, гениални хрумвания, които са безпочвени и нереалистични) мисли, чувство на непогрешимост и величие, непродуктивна енергичност, раздразнителност, избухливост, влечение към хазарт и безцелно харчене на пари, липса на нужда от сън и други.

Описание на състоянието

Биполярното психично разстройство представлява екстремни промени в настроението, които се проявяват с  манийна и депресивна фаза с характерните симптоми през различните фази. Не е задължително да има последователно редуване между фазите. Може да има няколко последователни депресивни момента, като между тях да има периоди на ремисия на заболяването. По време на манийна фаза, пациентите се чувстват енергични, изпълнени със сили, продуктивни и с неизчерпаема енергия, но всъщност работата им е хаотична и непоследователна. Имат усещане, че хората около тях са мудни, бавни и не работят достатъчно или че са скучни и не са подходяща компания за весели и енергични хора, като тях. Манийният епизод може да продължи няколко дни, седмици или месеци. Изключително важно е правилното лечение през този епизод и то да се проследява от лекар, поради рискът от навлизане в тежка депресивна фаза и вероятен суициден опит (опит за самоубийство). Манийната фаза обикновено добре се повлиява от прилаганото лечение и симптомите се овладяват. Но неразпозната манийна фаза на биполярното, афективно разстройство на личността може да бъде деструктивна, деградивна и саморазрушителна за болния. Лечението трябва да бъде назначено и да се следи от специалист. Депресивната фаза на биполярното афективно разстройство е фаза на тежка депресия, безнадежност, отчаяност. Пациентите са сънливи и имат непрекъснато желание за сън, нямат енергия и имат всички симптоми на депресията. Склонни са към суицидни опити и самонараняване. Когато пациентът спре да изпада в крайности на настроението и не се намира в манийна или депресивна фаза, заболяването се намира в ремисия. Но във всеки един момент може да премине към активна форма-мания или депресия. Всеки човек е имал фази на депресия или мания в определен период от живота си, но основната разлика между здравите хора и хората, страдащи от биполярно афективно разстройство на личността, е че здравите хора имат запазена самокритичност и могат да наложат волята си, за да контролират депресивния или манийния момент. 

Какво да очакваме

Биполярното афктивно разстройство се отключва най-често в късна юношеска или в ранна зряла възраст, но може да се изяви във всяка една възраст. Има няколко типа биполярно афективно разстройство (БАР)-биполярно афективно разстройство тип 1 (БАР 1) и биполярно афективно разстройство тип 2 (БАР 2). БАР 1 се характеризира с изява на депресия и поне един тежък маниен епизод, а БАР 2 се изразява с редуване на депресивно състояние с умерено или леко изразни манийни епизоди или така наречената хипомания. Биполярното афективно разстройство може да нанесе пагубни поражения върху личния живот и кариерата на болния, ако не бъде лекувано. По време на манийните и хипоманийните епизоди, болния губи самокритичност, мисли, че всичко е наред, но действията и начина му на живот могат да са разрушителни. През тези моменти болните от БАР не осъзнават, че имат нужда от помощ и дори да им бъде предложена такава, те я отказват. По време на депресивните епизоди, болните се чувстват отчаяни, съсипани и обезверени. Болните с БАР в депресивна фаза не могат да изпълняват ежедневните си задължения, нямат желание за нищо, чувстват безнадежност и са склонни към опити за самоубийство. Биполярното разстройство е хронично-рецидивиращо състояние и няма лечение за него, но е възможно чрез правилна медикаментозна и психотерапия, да бъде постигната продължителна ремисия и болният да води нормален начин на живот. Но ако болният прекъсне лечението си, мислейки, че се е излекувал, много скоро след това той може да отключи нов епизод на мания или депресия. При някои болни биполярното афективно разстройство може да протича все по- тежко и затегнато с времето със задълбочаване на симптомите по време на различните фази.

Рискови фактори

Фамилна обремененост за роднина с биполярно афективно разстройство в семейството, склонност към злоупотреби с наркотични вещества, алкохол, лекарства, силен стрес, преживяна травма, недостатъчен сън, проблеми с щитовидната жлеза, както и продължителна употреба на стероиди могат да бъдат рискови фактори за отключването на БАР.

Интересен факт

В САЩ повече от 1 на всеки 40 души страда от биполярно афективно разстройство на личността.

Лечение

Лечението на биполярното разстройство включва:

  • медикаменти, наречени стабилизатори на настроението, като например литий 
  • някои антидепресанти, особено в комбинацията с медикаменти-стабилизатори на настроението
  • други медикаменти
  • терапия за повишаване на мозъчната стимулация
  • някои медикаменти, използвани неправилно и опитите за самолечение могат сериозно да навредят и да задълбочат симптомите на мания или депресия, ето защо лечението на биполярното афективно разстройство трябва да бъде предписано и да се следи от специалист-психиатър..

Как да се предпазим сами

При всички случаи на биполярно афективно разстройство на личността е необходимо медикаментозно лечение. Трябва да се консултирате редовно с лекуващия лекар и психиатър. Споделете с най-близките хора за Вашето състояние и потърсете подкрепа от тях. Не преустановявайте лечението сами по ваша преценка. Необходимо е да спите достатъчно и да отделяте достатъчно време за почивка. Потърсете методи за справяне със стреса и за редуциране на напрежението, като медитация, йога , дихателни упражнения или нещо, което Ви успокоява и Ви кара да се чувствате добре.

Кога да посетим лекар

Ако имате някои от симптомите, характерни за биполярно афективно разстройство, като чести промени в настроението, рязка смяна на емоции на прекалена радост и енергичност и умора и тъга или ако някой Ваш близък има подобни оплаквания е необходимо да посетите Вашия лекар и да му споделите за проблема си. Ако при Вас се появят мисли за самоубийство или видите някой, който иска да се самоубие е необходимо веднага да се обадите за помощ на тел.112. 


Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Какъв тип е биполярното разстройство, което имам?
  2. Можете ли да ми препоръчате специалист, който да ме лекува?
  3. От какво лечение се нуждая?
  4. Колко бързо лекарствата ще започнат да действат?

Как се диагностицира

Вашият лекар ще Ви зададе някои въпроси и ще Ви прегледа, възможно е да се наложат някои изследвания, за да се изключат други заболявания или състояния. Вашият лекар може да пожелае да разговаря и с членовете на Вашето семейство.

Влошаване на състоянието

Стрес, скръб, настъпили промени в живота, злоупотреба със субстанции, употреба на някои антидепресанти, стероиди, недостатъчен сън.

Знаете ли че

  • 1 на всеки 4 пациента с биполярно разстройство получава коректна диагноза в първите три години след появата на заболяването. Но при някои пациенти могат да минат 10 години, докато се постави точната диагноза.
  • Известни лица с биполярно разстройство са Ричард Драйфус, Пати Дюк, Мел Гибсън, Катрин Зита-Джоунс.
  • 45% от хората с биполярно разстройство не търсят медицинска помощ, отказват предложеното лечение или спират да приемат предписаното им лечение.

Факт

Повече от 2 на всеки 3 души с биполярно афективно разстройство имат роднина болен от БАР, депресия или някакъв друг тип психологично разстройство.

Вид на болестта

Хронично-рецидивиращо заболяване/Заболяване на централната нервна система /Психиатрично заболяване

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.