top banner
Изпрати email Разпечатай

Дерматит (на латински език - Dermatitis)

Известно също като

Екзема

Симптоми

Симптомите включват обрив на кожата, който може да е лек или тежък в зависимост от чувствителността на организма, както и от видът и времето на контакт на алергена. Наблюдава се сърбеж, зачервяване, чувствителност, надигнати ръбове на алергичната плака (медицински термин, който означава полето от кожата, което е засегнато), изпълнени с течност мехурчета, които ако се разранят се покриват с крусти (струпеи) или суха и залющена кожа.

Описание на състоянието

Терминът дерматит (от гръцкия корен на думата: δέρμα - кожа и латинското окончание, което се използва за възпаление -itis) буквално означава възпаление на кожата. Може да се използва и гръцката дума за обрив - екзема. Известни са различни видове екземи в зависимост от първопричината. Обривът е типична проява на дерматита, но много други болестни състояния, които не са екзема, могат да протичат с обрив. При контактния дерматит, кожата се възпалява от контакта й с алергичния причинител. Реакция на кожата към даден алерген (метали, препарати, слънчеви лъчи и други) може да настъпи още при първия контакт с дразнителя, но контактен дерматит може и да не възникне при първия контакт на кожата с алергена, а след няколко последващи контакта. Така кожата постепенно се алергизира и си създава " памет " за дразнителя. При забавен тип реакция е необходим продължителен и повтарящ се контакт с алергена, за да се развие дерматит.

Какво да очакваме

Какви ще са симптомите и как ще се развие дерматитът зависи много от причината, която го е предизвикала. Ако дерматитът се е получил вследствие употреба на някакъв медикамент, обикновено няма да изчезне, ако не се прекрати приема на  медикамента. За да се прецени дали дерматитът се дължи на медикамент или има друг причинител за него и просто е станало съвпадение, може да се преустанови приемът на медикамента за няколко дни и да се види, дали дерматитът няма да изчезне. Ако симптомите на дерматит отшумят през тези дни може да опитате пак да приемате същият медикамент и ако отново се появят симптоми на дерматит има голяма вероятност това да се дължи на медикамента, който приемате. Контактният дерматит се нарича така, защото кожата се възпалява в следствие на контакт на кожата с някаква повърхност или вещество, които предизвикват възпаление от страна на кожата. Обикновено контактния дерматит се развива бързо в рамките на 24 до 48 часа след първия контакт с дразнителя, но понякога реакция може да се получи и след няколко седмици. Ако знаете, че дадено вещество или контакт с повърхност предизвикват при Вас дерматит, то трябва  да го избягвате. С помощта на лечение оплакванията отшумяват за няколко дни, но някой път може да останат със седмици и да са доста упорити. В някои случаи, Вие може да имате контакт с вещество (алерген) в продължение на години без да получите дерматит и без да имате каквито и да е оплаквания. Тогава  може да получите изненадваща тежка, алергична реакция.

Рискови фактори

Рисковите  фактори за появата на дерматит включват : анамнеза за каквато и да е алергична реакция в миналото, продължителен контакт с вещества, които биха могли да са потенциални алергени, някои професии, които са по- рискови - контакт в работната среда с химични субстанции, препарати, бои и други. Жените обикновено са по-предразположени към получаването на дерматит, отколкото мъжете. Също така младите хора са много по-предразположени към получаване на дерматит, за разлика от възрастните.

Интересен факт

В света има милиони случаи на дерматит, всяка година. Дерматитът е едно доста често срещано заболяване.

Лечение

Лечението се състои в:

  • избягване на контакт с всичко, което може да е вероятния причинител на дерматита
  • прилагане на кортикостероидни кремове или друг медицински крем върху засегнатия кожен участък няколко пъти дневно
  • прием на антихистаминови медикаменти, за успокояване на сърбежа

Ако симптоми са тежки и продължават, въпреки локалното лечение, Вашият лекар може да Ви предпише таблетки или да Ви назначи венозни кортикостероиди, за да бъде овладяно състоянието.

Как да се предпазим сами

В някои леки случаи на дерматит може да  използвате кортикостероиден или антихистаминов крем, за да намажете засегнатия участък от кожата. Ако симптомите не отшумят за 2-3 дни е необходимо да посетите лекар. Избягвайте повторния контакт с вероятния алергена. Необходимо е да посетите лекар, ако не сте сигурни, че това е дерматит и ако има възможност дерматитът Ви да се дължи на реакция към употребата на някой медикамент или някакъв друг по-сериозен проблем. Не спирайте предписаните Ви от лекар медикаменти, преди да сте отишли на контролен преглед и да сте се консултирал с лекаря.

Кога да посетим лекар

Потърсете лекар, ако симптомите не отшумят в рамките на 2-3 дни въпреки приложеното лечение. При задълбочаване на симптомите и при проява на други симптоми трябва да потърсите медицинска помощ. При проява на затруднено дишане или признаци на оток около лицето незабавно повикайте спешна медицинска помощ или отидете в най-близкото лечебно заведение..

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Каква е причината за появата на обрива?
  2. От какво лечение се нуждая?
  3. Колко дълго ще продължи обрива? 
  4. Какво мога да направя, за да се предпазя от нов обрив? 
  5. Може ли това да е някакво друго заболяване, а не дерматит?

Как се диагностицира

За да постави диагнозата дерматит, лекарят ще Ви разпита и ще направи оглед на кожата. При необходимост, за да се идентифицира точния алерген ще бъдат направени кожни скарификационни тестове, които се отчитат след 1-2 дни. Може да е важно да информирате лекаря каква е работната Ви среда и дали работите с вещества, които могат да причинят алергии.

Влошаване на състоянието

Влошаване на локалното състояние на кожата може да настъпи при разчесване или инфектиране на разчесаното място; продължителен контакт с алергена; продължително използване на медикамент, който може да е причина за обрива.

Знаете ли че

  • При алергия към слънцезащитни кремове, същите могат да причинят по-големи увреждания при излагане на пряка слънчева светлина. Самата ултравиолетова радиация може да предизвиква кожна алергична реакция. 
  • Хората с алергия към никела може да нямат изяви на алергична реакция, освен ако кожата им не се изпоти. Тогава никелът взаимодейства с потта и се образуват соли на никела, които причиняват алергичната реакция.  
  • Разчесването на обрива забавя възстановяването на кожата и може да доведе до инфекция.

Факт

Около 12% от жените и 6% от мъжете са алергични към никел. Те могат да развият дерматит (екзема) при контакт с метални сплави съдържащи никел - обеци, гривни, пръстени, колиета, верижки на часовници, тока на колан и други.

Вид на болестта

Често срещано заболяване / Заболяване на кожата / Заболяване на покривната система

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.