top banner
Изпрати email Разпечатай

Аортна стеноза

Известно също като

Стеноза на аортната клапа, Аортна клапна стеноза, Стеснение на клапата на аортата 

Симптоми

Симптомите на аортна стеноза могат да включват: задух, шум на сърцето, отпадналост, слабост, замаяност, припадъци (синкопи), болка в гърдите, внезапно увеличаване на телесното тегло, подуване на глезените.

Описание на състоянието

Аортната стеноза (АС) представлява стеснение на аортната клапа. Аортната клапа подсигурява движението на кръвта от сърцето към аортата (главния кръвоносен съд в човешкото тяло) само в една посока - от сърцето към аортата. Когато сърцето се съкрати, то изтласква богатата на кислород кръв към аортата, но когато аортната клапа е стеснена, това пречи на нормалното й отваряне и води до затрудняване на работата на сърцето, за да може да преодолее стеснението и да осигури нужната на организма, богата на кислород кръв. Това води до намалено количество кръв, което постъпва в аортата, а оттам и до намалено количество кръв, което достига до цялото тяло. Сърцето е принудено да работи срещу по-голямо съпротивление, причинено от аортната стеноза, поради което се получава хипертрофия (увеличаване на размера на мускулните влакна)  на лявата камера на сърцето, а когато се стигне до стадий на декомпенсация (изтощение на мускулатурата, работила дълго при увеличено натоварване), камерата се дилатира (мускулните влакна се разширяват и отпускат). Това води до страдание на целия организъм и се развива клинична картина на сърдечна недостатъчност. Ревматичната болест, образуването на калцификати (натрупване на калциеви отлагания) по платната на клапата, които се образуват с напредването на възрастта, както и различни сърдечни дефекти могат да доведат до образуването на аортна стеноза. Ако няма вроден клапен порок на сърцето, то той най-често се получава след 65 годишна възраст. Може да се наблюдава задух, световъртеж, болка в гърдите. Аортната стеноза, която не се лекува може да стигне до стадий на декомпенсация на сърцето и да бъде причина за развитието на сърдечна недостатъчност. Обикновено при повечето болни със стеноза на аортата е необходимо хирургично лечение за възстановяване на нормалната функция на аортната клапа.

Какво да очакваме

Ако стенозата на аортната клапа е лека може да нямате никакви симптоми в продължение на години. Някои леки форми на аортна стеноза може никога да не прераснат в тежки. Но ако имате стеноза на аортната клапа е необходимо редовно да се проследявате при Вашия лекар-кардиолог. Той ще следи периодично състоянието на Вашите клапи и сърдечната Ви функция, както и цялостното състояние на организма Ви. Може да е необходимо да Ви предпише медикаменти, с които да се подобри състоянието Ви или да се намали риска от сърдечен инцидент при Вас - медикаменти за контрол на артерилна хипертония, висок холестерол или други медикаменти, които да подобрят сърдечната функция. Ако аортната стеноза прерасне в тежка форма и сърцето започне да декомпенсира можете да се почувствате зле при извършване на обичайни за Вас физически усилия, да имате болка в гърдите, да имате задух, слабост или сърцебиене и нарушен сърдечен ритъм. При преценка от страна на лекуващия екип, може да Ви се предложи хирургична операция на клапата на сърцето, преди състоянието Ви да се влоши още и да се стигне до развитието на сърдечна недостатъчност. Вашият лекар трябва да прецени нуждата от такава операция, защото отворените сърдечни операции за възстановяване на клапните платна крият сериозен риск от възможни следоперативни усложнения.

Рискови фактори

Тютюнопушене, високо кръвно налягане, високи нива на холестерола, захарен диабет, възраст на 60 години, мъжки пол, както и някои вродени пороци на аортната клапа са рискови фактори за развитието на тежка форма на аортна стеноза.

Интересен факт

Аортната стеноза засяга всеки 5 на 10,000 души.

Лечение

Лечението може да включва:

  • Лекарства за контролиране на сърдечния ритъм, лекарства за намаляване на холестерола или за високото кръвно налягане.
  • Хирургично лечение за възстановяване на клапата.

Как да се предпазим сами

Необходимо е да ограничите всички възможни рискови фактори, които могат да влошат състоянието Ви - тютюнопушене, високо кръвно налягане, висок холестерол. Трябва да следите редовно състоянието на сърцето при лекуващия Ви кардиолог.

Кога да посетим лекар

Посетете Вашия лекар, ако имате някои от симптомите на аортна стеноза - задух, сърдечен шум, слабост, замайване, припадъци, болка в гърдите, внезапно напълняване, подуване на глезените.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Имам ли сърдечна недостатъчност?
  2. Какви изследвания са необходими? 
  3. От какво лечение се нуждая?
  4. Какво да предприема, за да предотвратя влошаването на състоянието ми?

Как се диагностицира

Вашия лекар ще Ви прегледа, ще Ви снеме анамнеза, ще Ви направи електрокардиограма (ЕКГ) и ехогардиография (Ехо-КГ), а ако сметне за необходимо може да Ви препоръча извършването на сърдечна катетеризация и/или ангиография.

Влошаване на състоянието

Прием на определени медикаменти, наднормено тегло, дефицит на магнезий.

Знаете ли че

  • 1% от новородените се раждат с вроден сърдечен порок - бикуспидална клапа (аортната клапа има две, вместо обичайните три платна).
  • Барбара Уолтърс, Робин Уилямс и Барбара Буш са преживели операция за корекция на аортната клапа, поради аортна стеноза. 
  • След операция за възстановяване на аортната клапа, жените възвръщат нормалната си сърдечна функция по-бързо, отколкото мъжете.

Факт

80% от възрастните, които имат аортна стеноза са мъже.

Вид на болестта

Хронично заболяване на сърдечно-съдовата система.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.