top banner
Изпрати email Разпечатай

Счупване на лопатката

Известно също като

Фрактура на лопатката, счупена скапула.

Симптоми

Фрактура на лопатката може да причини болка, подуване и посиняване над лопатката, горната част на гърба и върха на рамото. Хората с фрактура на лопатката обикновено придържат ранената ръка близо до тялото и не могат да я вдигат. Всяко движение на ръката им причинява болка. Дълбокото вдишване също може да е болезнено. Рамото може да изглежда заравнено или ненормално оформено.

Описание на състоянието

Лопатъчната кост или скапула много рядко може да се счупи. Когато това се случи обикновено е като резултат от масивна травма като автомобилна катастрофа. Фрактуриралите лопатки трябва да бъдат обездвижени. С времето те обикновено заздравяват от само себе си. Тежки счупвания може да се нуждаят от операция. 

Какво да очакваме

Повечето фрактури на лопатката заздравяват без усложнения в рамките на два месеца. Сериозните травми може да се нуждаят от операция. Фрактурите при децата обикновено заздравяват по-бързо и по-добре от тези при възрастните, защото детските кости не са толкова крехки и все още растат. Тежки фрактури при възрастните може да доведат до загуба на движение или загуба на сила, както и ранен артрит. 

Рискови фактори

Ангажираност с контактни спортове, изложеност на висок риск от инциденти. 

Интересен факт

Фрактурите на лопатката са редки. Техния процент е по-малко от 1% от всички костни фрактури.

Лечение

Повечето фрактури на лопатката се третират с болкоуспокояващи и лед, за да се намали отокът. Рамото обикновено се обездвижва в превръзка за около месец докато отшуми болката. Лекарят ви може да препоръча няколко вида упражнения докато заздравее рамото. Тези подсигуряват, че вие ще възвърнете изцяло подвижността си. Пълното възстановяване може да отнеме от 6 месеца до година. Определени наранявания на лопатката може да са толкова тежки, че да се нуждаят от операция. Хирурзите използват пластинки и винтове, за да придържат счупените кости заедно. 

Как да се предпазим сами

Тъй като фрактурите на лопатката обикновено се свързват с тежки, потенциално животозастрашаващи травми, те трябва да бъдат оценени в спешното отделение на някоя болница. На път към болницата, имобилизирайте ръката като я поставите в ортеза. Поставяйте леден пакет през около 20 минути, за да намалите отока и болката.

Кога да посетим лекар

Обадете се на Вашия лекар, ако имате болка в рамото, която не отшумява повече от два-три дни.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Колко сериозна е моята фрактура на лопатката?
  2. Ще се излекува ли и без медицинска намеса?
  3. Ще е необходима ли операция?
  4. Докато заздравява счупването, какво мога да направя да намаля симптомите?
  5. Кога ще мога отново да си движа рамото?
  6. Трябва ли да се подложа на физиотерапия?
  7. Напълно ли ще се излекувам?
  8. Какво мога да направя за да не влоша травмата?

Как се диагностицира

Лекарят ви ще диагностицира счупена лопатка чрез извършване на физически преглед или преглеждане на рентгенови снимки или компютърна томография. Тъй като фрактурите в раменната област обикновено са свързани с травматични наранявания лекарят ви ще ви прегледа внимателно, за да провери за други повреди. 

Влошаване на състоянието

Разместване на наранено рамо.

Знаете ли че

  • Пътните инциденти са виновни за около 60% от фрактурите на лопатката. 
  • Падането от високо имат дял от около 20% от фрактурите на лопатката.

Спешна помощ

Потърсете незабавна медицинска помощ ако сте претърпели инцидент и сте пострадали или ако имате болка в рамото, придружена от недостиг на въздух, отслабено усещане в засегнатата ръка или коремна болка. Потърсете незабавна помощ и ако рамото ви е загубило нормалната си форма или не можете да движите рамото или ръката си. 

Факт

Фрактурите на лопатката са най-чести при мъже на възраст между 25 и 4 години. 

Вид на болестта

Неотложна спешност.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.