top banner
Изпрати email Разпечатай

Японски енцефалит

Известно също като

Лятно-есенен енцефалит, Комарен енцефалит

Симптоми

Симптомите при леко протичащите случаи на заразени с вируса, причиняващ Японски енцефалит са главоболие, болки по мускулите и температура. При по-сериозните случаи се наблюдава упорито и силно главоболие, треска, скованост на врата (вратна ригидност), ступор, дезориентация, кома, тремор, припадъци и спастична парализа.

Описание на състоянието

Японският енцефалит е остра вирусна инфекция, която се причинява от абровируси, а заразяването става при ухапване от комари. Заболяването е трансмисивна инфекция, като разпространението й се осъществява чрез комарите. Тъй като е трансмисивна инфекция, няма опасност да се заразите, ако целунете, докоснете или бъдете около някой, който е заразен с вируса на Японския енцефалит. Причинителят на Японския енцефалит се нарича Японски енцефалитен вирус и е от семейството на флававирусите. Това заболяване се характеризира с тежка и внезапно настъпила невроинфекция. Японският енцефалит се характеризира с висока смъртност и изключително тежка клинична картина. Среща се основно в Азия. А инфекцията е получила името си - Японски енцефалит, защото за първи път заболяването и вируса са описани в Япония. Японският енцефалитен вирус не се среща в САЩ и Европа, но е възможно да има случай на заразени, ако болните са се заразили при престоя си в страна, където се среща вирусът. Леките и средно-тежките инфекции са лечими, но тежките случаи на Японски енцефалит обикновено завършват фатално. Около 1 на всеки 250 души заразени с вируса на Японски енцефалит, развива тежка инфекция и умира. Леките случаи на Японски енцефалит се лекуват с почивка на легло, медикаменти за болката и срещу температурата. При тежките случаи на инфекция с вируса на Японски енцефалит се развива възпаление на мозъка (енцефалит) и мозъчен оток, клиничната картина се развива бързо и драматично с изразена симптоматика на енцефалит. При такива болни е необходима спешна хоспитализация и болнично лечение. 

Какво да очакваме

Повечето пациенти, заразени с вируса на Японския енцефалит имат леки и неспецифични симптоми, които са характерни за повечето вирусни инфекции - мускулна слабост, болки в ставите, схващане, главоболие, температура и отпадналост. Обикновено тези оплаквания отшумяват сами и не се налага провеждане на някакво по-специфично лечение. При тежките инфекции симптомите са тежки и настъпват внезапно. Тежките случаи на тази вирусна инфекция с изява на енцефалит и мозъчен оток трябва да се лекуват в специализирано болнично заведение. Необходимо е динамично да се наблюдава състоянието на болния - количествени и качествени промени в съзнанието, промени в дишането, сърдечната дейност, гърчове и високи фебрилитети, които не могат да бъдат овладяни. Всичко това изисква престой в болница. Може да е необходимо да се вливат венозни разтвори, медикаменти за гърчовете, срещу мозъчния оток, температурата, болката, да се подпомага дишането. Всичко това изисква престой в болница. Дори и при започването на своевременно лечение и предприемане на спешни мерки за съхранение на основните жизнени функции често тежките случаи на Японски енцефалит завършват фатално.

Рискови фактори

Пребиваване на места, където вирусът на Японския енцефалит е често срещан.

Интересен факт

В Азия вирусът на Японския енцефалит е един от най- често срещаните причинители на енцефалит, като всяка година се регистрират между 30 000 и 50 000 души, инфектирани с вируса на Японския енцефалит. Това заболяване е рядко срещана инфекция за Европа и Америка, като има средно около един случай на заразен годишно - обикновено човек, който е пътувал или живял в Азия.

Лечение

Няма специфично лечение за Японски енцефалит насочено срещу самият вирус на Японския енцефалит. Лечението е симптоматично, като може да включва:

  • Почивка и прием на много течности.
  • Медикаменти срещу болката и температура.
  • При тежките случаи с енцефалит и мозъчен оток, лечението включва: вливане на венозни разтвори - флуиди, медикаменти срещи мозъчния оток, медикаменти против гърчовете, подпомагане на дишането (подаване на кислород, а при тежките случаи и липса на спонтанно дишане - изкуствена белодробна вентилация) и медикаменти срещу болката и температурата.

Кога да посетим лекар

Потърсете незабавно лекарска помощ, ако сте живял или пътувал някъде в Азия или Западен Пасифик и имате симптоми, характерни за инфекция с вируса на Японския енцефалит. При тежка и внезапно настъпила промяна в състоянието Ви или симптомите Ви е необходимо незабавно да потърсите спешна медицинска помощ. Не се заблуждавайте, че имате обикновена настинка. Тежките случаи на енцефалит изискват незабавно лечение в болница.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Възможно ли е да имам Японски енцефалит?
  2. Колко сериозно е състоянието ми?
  3. Колко време ще имам симптоми?
  4. Да очаквам ли някакви остатъчни прояви след преболедуването?
  5. Каква е прогнозата за състоянието ми?

Как се диагностицира

Лекарят ще Ви прегледа и ще Ви снеме анамнеза. Ще са необходими допълнителни изследвания, за да се установи дали има инфекцията на главния мозък. Най-вероятно ще се наложи изследване на гръбначно-мозъчната течност, чрез пункция и скенер (КАТ) или магнитен резонанс (МРТ) на главата.

Знаете ли че

  • По-малко от 1% от хората, инфектирани с вируса, причиняващ Японския енцефалит имат симптоми на тежка мозъчна инфекция. 
  • Малките деца в ендемичните райони на разпространение на вируса на Японския енцефалит са най-застрашени от развитието на тежката форма на инфекцията. Това се обяснява с факта, че по- големите деца и възрастните са се сблъсквали с вируса по-рано и са придобили имунитет и не развиват тежката клиника на заболяването.
  • Най-добрия начин да се предпазите от заразяване с вируса на Японски енцефалит е като използвате средства за предпазване от ухапване на комари- репеленти, дълги дрехи, които покриват всички открити повърхности на тялото и комарници. Срещу вирусът на Японския енцефалит има разработена ваксина. Ако ще пътувате в район, където е разпространен е препоръчително да се консултирате с Вашия лекар, за да Ви даде препоръки.

Факт

Японския енцефалит обикновено засяга най-често местните деца и туристите (независимост от тяхната възраст). Японският енцефалит може да се развие по всяко време и във всяка една възраст.

Вид на болестта

Рядко срещано заболяване.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.