top banner
Изпрати email Разпечатай

Ендометриоза

Симптоми

Симптомите на ендометриоза включват болка в долната част на коремната област и таза, крампи, болезнен полов акт, вагинално кървене, болка в кръста, инфертилитет и болка при дефекация.

Описание на състоянието

Ендометриозата възниква, когато, тъканни клетки от вътрешния слой на матката започват да нарастват извън матката. Тази тъкан може да се разрасне върху фалопиевите тръби, яйчниците, пикочния мехур, червата и други органи в таза. В редки случаи клетките нарастват и в други части на тялото. Неправилно разположената тъкан може да кърви по време на месечния цикъл на жената, точно както прави и вътре в матката. С течение на времето се формира тъкан като при зарастващи рани-адхезия, която предизвиква болка, крампи и понякога инфертилитет. Ендометриозата обикновено започва, когато жената е в нейните 20 до 40 години. Тя отшумява след менопаузата.

Какво да очакваме

Ендометриозата може да е лека или тежка. Тя често се развива бавно и симптомите се влошават постепенно докато започне менопаузата, когато отшумяват. Някои жени никога не разбират, че имат ендометриоза. Но при други ендометриозата причинява остра болка. Ендометриозата също може да причини инфертилитет дори при жени, които нямат симптоми. Жени, които имат деца са с по-малък риск да развият ендометриоза, тъй като бременността осигурява почивка от месечния хормонален цикъл. Рядко ендометриозата може да причини пълна обструкция на тънките и дебелото черво.

Интересен факт

Около 1 на всеки 25 жени имат ендометриоза.

Лечение

  • Противовъзпалителни лекарства.
  • Противозачатъчни или друго хормонално лечение
  • Операция

Как да се предпазим сами

Ендометриозата трябва да се преценява и лекува от лекар. Ако мислите че имате симптоми веднага се прегледайте.

Кога да посетим лекар

Всяка абдоминална и тазова болест, която е остра и упорита или често възникваща трябва да се прецени от лекар.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Как мога да успокоя крампи и болка?
  2. Колко напреднала е ендометриозата ми?
  3. Мислите ли, че може да засегне фертилитетът ми?
  4. Как мога да избегна усложнения?
  5. Трябва ли да се подложа на хормонално лечение?

Как се диагностицира

За да диагностицира ендометриоза лекарят ви ще вземе предвид до сегашния ви здравен статус и ще извърши физически преглед, включително тазовата област. Лекарят ви също може да направи и ултразвук, КТ, ЯМР, тъканна биопсия и лапароскопия. Лапароскопията представлява въвеждане на тръбичка с лапма и камера в коремната ви област, докато сте упоени, за да прегледат тазовите ви органи.

Влошаване на състоянието

Нередовни и кратки менструални цикли, както и много тежки такива.

Знаете ли че

  • Жените имат множество хормони, които управляват менструалния цикъл, овулацията и лактацията?
  • Двата основни женски хормона- естроген и прогестерон могат да причинят голям брой здравни проблеми ако не са балансирани и циклични. Например жените с по-високи нива на естроген изглежда, че имат повече проблеми с абнормен растеж на тъкан извън матката?
  • За момента най-доброто лечение за ендометриоза са противозачатъчните, защото те регулират хормоналните цикли и ограничават месечния цикъл.

Факт

1/3 от жените, които не могат да имат деца са с ендометриоза.

Вид на болестта

Разпространена

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.