top banner
Изпрати email Разпечатай

Инфекция с хеликобактер пилори.

Известно също като

Хеликобактер пилори.

Симптоми

Симптомите на язва за хеликобактер пилори включват болка в горната част на корема и парене, което често отшумява след хранене. Други симптоми са газове, оригване, загуба на апетит, гадене, повръщане, черни, бавни изпражнения, които са белег за чревно кървене. Малките язви може да не предизвикат никакви симптоми.

Описание на състоянието

Хеликобактер пилори ( H. pylori) е често срещана бактерия, която може да живее в стомаха и горната част на червата. Инфекция с хеликобактер пилори отслабва стомашната лигавица. Това позволява на стомашните киселини да разядат лигавицата, което причинява болка и парене. Не всички хора имат хеликобактер пилори в стомаха си. Много го нямат и не са притеснявани от бактерията.

Какво да очакваме

Някои от хората носители на хеликобактер пилори никога нямат проблем с него. При други симптомите на язва започват няколко седмици или месеци след начало на инфекцията. С помощта на лечение повечето язви отшумяват за няколко седмици. Ако не се лекува язвата се влошава и хронифицира. Хроничната пептидна язва увеличава риска от рак на червата. Тежките язви могат да предизвикат вътрешно кървене или блокада в стомаха. Перфорираните язви са тези, които имат дупка в стомашната стена и са медицинска спешност.

Интересен факт

Един на всеки 50 човека има инфекция с хеликобактер.

Лечение

  • Антибиотици
  • Антиацидни средства
  • Други, потискащи киселините средства
  • Диета
  • Избягване на кофеин, алкохол и тютюнопушене.

Как да се предпазим сами

Избягвайте пикантни храни, алкохол, кофеин, и пушене. Не приемайте нестероидни противовъзпалителни средства за болката, защото те могат да раздразнят стомашната лигавица. Установете редовни хранителни навици и се питайте да ограничите стреса. Потискащи киселините медикаменти могат да успокоят симптомите на язва, но не използвайте тези лекарства за дълъг период от време. Най-добре се консултирайте с лекаря си, за да откриете причината за симптомите на язва и вземете антибиотици.

Кога да посетим лекар

Ако имате внезапна остра болка в областта на корема, повръщате кръв или имате черни, зловонни изпражнения и ректално кървене потърсете незабавна медицинска помощ.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Колко дълго трябва да приемам антиацидни препарати?
  2. Нуждая ли се от антибиотично лечение?
  3. За колко време ще се задържат симптомите ми?
  4. Трябва ли да съм притеснен от кървенето от червата ми?
  5. Това може ли да бъде нещо по-сериозно от язва?

Как се диагностицира

Здравният статус и физическият преглед могат да помогнат за диагностицирането на язвата. Вашият лекар може да извърши кръвни изследвания или дихателен тест за откриването на Хеликобактер пилори; няколко рентгенови снимки на стомаха или ендоскопия. По време на ендоскопията лекарят прекарва малък микроскоп през гърлото до стомаха ви докато вие сте упоени, за да търси следи от язва или други състояния.

Влошаване на състоянието

Стрес, пикантни храни, алкохол, кофеин, пушене, нередовно хранене, нестероидни противовъзпалителни лекарства.

Знаете ли че

  • Лекарите преди смятали, че допълнителните стомашни киселини са основната причина за язвите. Единственото лечение по онова време са били лека диета и тебеширени антиациди.
  • През 1982 година огромен медицински пробив бил направен, когато двама лекари открили бактерията хеликобактер пилори в стмаха на болни от язва пациенти. Те установили, че лечението с антибиотици убива бакерията и стомаха може да заздравее.
  • През 2005 Бари Маршал и Робин Уарен печелят нобеловата награда за тяхното откритие на хеликобактер пилори и неговата роля при развитието на гастрит и пептична язва.

Факт

80-90% от случаите на язва са причинени от бактерията хеликобактер пилори.

triage_doctor_appointment

Ако стомашните симптоми не отшумят бързо след антиацидни препарати-потърсете лекар.

Вид на болестта

Често срещана.


right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.