top banner
Изпрати email Разпечатай

Изгарянe (на латински език - combustio)

Известно също като

Термична травма , Термично изгаряне 

Симптоми

Симптомите на изгарянето най-често са: болка, подуване или оток,  кожни промени (кожата може да е розова, червена, бяла или дори черна в зависимост от тежестта на изгарянето и времето на експозиция, може да загуби своята еластичност , да се сбръчкване, да се появят мехури или рани).Мехури върху кожата може да изпълнени с бистра течност. Ако изгарянето е тежко настъпва дехидратация (обезводняване на организма) и шоково състояние. Раните причинени от термично изгаряне често се инфектират.

Описание на състоянието

Изгарянията, причинени от нагорещени предмети, течности или при директен контакт с пламъците на огън, се наричат термични изгаряния или термични травми. Контактът с нагорещен метал и предмети, горещи течности, пара и огън причиняват изгаряне на участък от тялото, които може да е с различна големина и дълбочина на изгарянето. Тежестта на изгарянето се определя от неговата степен, големината на засегнатата телесна повърхност спрямо общата телесна повърхност (TBSA). В зависимост от дълбочината на изгарянето и видът на засегнатите тъкани, термичното изгаряне има четири степени. При първа степен на изгаряне е засегнат само най- повърхностния, епидермален слой на кожата. Повърхността е зачервена и болезнена, няма образуване на мехури и преминава за няколко дни. При втора степен на термично изгаряне може да е засегнат повърхностния дермален слой (папиларен слой на дермата) или дълбокия дермален слой (ретикуларен слой на дермата) на кожата. Изгарянето е доста болезнено и има мехури по кожата. При засягането на повърхностния дермален слой на кожата, повърхността е зачервена и кожата е влажна при допир, а при засягане на дълбокия дермален слой, повърхността е жълтеникава или бяла, засегнатата зона е суха при допир и понякога може да няма мехури. При трета степен на термичното изгаряне, кожата е разрушена в пълната й дълбочина (субдермално изгаряне). При тази степен на изгаряне засегнатата зона е твърда и опъната и е с бял или кафяв цвят, кожата прилича на " изкуствена " и мястото е болезнено. Най- тежката степен на изгаряне е четвърта. При четвърта степен се засягат подлежащите подкожни тъкани - мускули, сухужилия, мускулни фасции, като може да засегне и костта. Мястото на изгарянето е черно, овъглено, може да има струпеи (крусти) и е силно болезнено. Засегнатия участък е сух и няма секреция. Четвърта степен на изгаряне налага хирургично отстраняване на засегнатия участък. Локалните симптомите на изгарянето, могат да са придружени от общи прояви от страна на организма, като гадене, затруднено дишане, тежка дехидратация и дори шок. При изгарянията има сериозен риск от инфектиране и наслагване на бактериална инфекция, която да влоши състоянието. Тежките изгаряния могат да оставят трайни последици, като ампутация на засегнат крайник и инвалидизация. Дълбоките и обширни термични травми, както и изгаряния на важни зони, като лицето и шията изискват незабавна спешна медицинска помощ и изискват болнично лечение. Повечето леки изгаряния могат да бъдат лекувани в домашни условия. При деца по-често се среща  изгаряне с горещи течности или предмети, за разлика от възрастните, при които по-често срещано е изгаряне причинено от директен контакт с пламъците на огъня.

Какво да очакваме

Най-леката степен на термичното изгаряне -  I степен прилича на слънчево изгаряне, кожата е зачервена, топла, при натиск с пръст остава бяла следа и мястото е болезнено, но няма мехури изпълени с течност. Кожните промени отшумяват за няколко дни до седмица и не остават белези. При този степен на изгаряне е нужно веднага, след получаването му, да облеете кожата със студена ( но не ледена ) течаща вода за около 10-15 минути, да нанесете антибиотичен крем, за да предотвратите инфектиране и да покриете мястото със стерилна превръзка като се стараете да не замърсите изгорената повърхност. Може да използвате и специални спрейове или кремове против изгаряне. По-дълбоките изгаряния от втора степен изискват по-продължителен период за оздравяване и при тях може да останат белези. При тях има мехури изпълнени с бистра течност. Важно е да не пукате сами мехурите, за да избегнете инфектиране на изгореното място. Ако изгарянето е на обширна зона или забележите гнойна секреция след няколко дни е необходимо веднага да потърсите медицинска помощ. Обикновено възстановяването от изгаряне II степен отнема около три седмици. При трета и четвърта степен е необходимо да потърсите веднага спешна медицинска помощ и да посетите болнично лечебно заведение. Може да се наложи реанимация и хирургична интервенция. Обикновено при III и IV - та степен на термично изгаряне е необходима последваща рехабилитация и възстановителния период е дълъг като могат да останат трайни поражения и ивалидизация. Тежките степени на изгаряне са животозастрашаващи състояния и  могат да завършат фатално, въпреки пълния обем на реанимационни мероприятия и интензивни грижи. Усложненията, които настъпват вследствие на тежките термични изгаряния са сериозни - обширни инфекции на тъканите, сепсис (бактериална инфекция на кръвта), дехидратация, шок, ампутация на крайници.

Рискови фактори

При възрастните хора и малките деца има по-висок риск от получаване на термично изгаряне.

Интересен факт

За България не се води официална статистическа информация за пострадалите от термично изгаряне, но в САЩ око един милион души търсят медицинска помощ за лечение на термично изгаряне, всяка година.

Лечение

Лечението при изгаряне може да включва:

  • Хирургично лечение, включително и дебридман ( почистване на засегнатия участък като се отстраняват мехурите или мъртвата тъкан ).
  • Медикаменти за болката.
  • Антибиотично лечение при риск от инфекция.
  • Интравенозно приложение на течности ( рехидратация ), електролити, и лечение на шоковото състояние
  • Трансплантация на кожа -  взима кожа от друго, незасегнато място на тялото, и се присажда на мястото на засегнатия и отстранен хирургично участък.
  • Физиотерапия за преодоляване на контрактурите, причинени от изгаряне в областта на големите мускулни групи на крайниците.
  • Повишен прием на пълноценна храна за организма , за по- бързото му възстановяване. Ако пострадалият не може да се храни самостоятелно може да се стигне до венозно вливане на хранителни разтвори.
  • Хирургично лечение на зоните с нарушено кръвоснабдяване и опасност от некроза ( умиране на тъканта , поради недостиг на богата на кислород кръв и хранителни вещества ).
  • Възстановителна, пластична хирургия на белезите останали след изгарянето.

Как да се предпазим сами

Какво може да направите, ако имате лека степен на изгаряне:

  • Облейте място с течаща студена вода за около 15 минути или докато болката намалее.
  • Не поставяйте масло, олио или крем, лед и не се опитвайте да спукате появилите се мехури.
  • Нанесете антибиотичен крем или специален крем или спрей против изгаряне, който съдържа антиибиотик.
  • Покрийте мястото с марля или бинт. Добре е да използвате стерилни материали, за да предпазите мястото от инфекция. Ако нямате марля или бинт , може да покриете с незалепваща дреха.
  • Може да е необходимо да Ви се направи ТАП ( тетаничен анатоксин перципитат ) , за да се предпазите от тетанус, ако не сте ваксиниран.
  • Може да приемате болкоуспокояващи медикаменти, като например ацетаминофен, за да облекчите болката. 
  • Необходимо е ежедневно да почиствате мястото, да нанасяте антибиотичен крем и сменяйте стерилната превръзка  на изгореното място, докато не заздравее напълно.
  • Не разранявайте изгореното място и не го разчесвайте. Ако се появи сърбеж по кожата на изгорения участък, това е признак за заздравяване.
  • Всеки ден проверявайте изгорената зона за признаци на инфектиране-зачервяване, оток, гнойна секреция, неприятна миризма, болка. Незабавно посетете лекар, ако мислите , че мястото е инфектирано.

Кога да посетим лекар

Посетете лекар, ако при Вас изгарянето е над 5 сантиметра, ако имате изразена оток и зачервяване, мехури, и болка която не намалява за един-два дни, ако кожата е променила цветът си и има черни участъци.Посетете лекар, ако имате признаци на инфекция- зачервяване , болка, оток, изтичане на гнойна секреция и /или имате висока телесна температура. 

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Колко тежко е изгарянето?
  2. От какво лечение се нуждая?
  3. Ще останат ли белези?
  4. Какво да направя, за да ускоря възстановяването си?

Как се диагностицира

Лекарят ще Ви снеме анамнеза, ще Ви прегледа и ще определи степента на изгарянето, както  и вашето общо състояние.

Влошаване на състоянието

Поставяне на масло или друга мазнина или ледено-студена вода върху мястото на изгарянето, както и пукането на мехурите.

Знаете ли че

  • 66% от хората посетили болница по повод изгаряне са пострадали в домашни условия. 
  • При повечето хора, които са загинали при пожар, причина за смъртта са били отровните и токсични газове, които са вдишали, а не пламъците на огъня и самото изгаряне.

Спешна помощ

Обадете се на 112 или посетете център за спешна медицинска помощ ( ЦСМП ), ако имате на обширни изгаряния от II-ра степен, или пък имате изгаряне от III-та и IV-та степен. Имате нужда от спешна медицинска помощ, също ако имате затруднено дишане, ако сте вдишали  пушек или сте имали временна загуба на съзнанието.

Факт

Половината от децата, приети в болница за изгаряния са на две годишна възраст или по- малки.

Вид на болестта

Спешно / Неотложно състояние, с непосредствена опастност за живота 

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.