top banner
Изпрати email Разпечатай

Ниско кръвно налягане

Известно също като

Хипотония , Хипотензия

Симптоми

Замаяност, световъртеж, припадъци, обърканост, замъглено зрение, слабост, унесеност, студена и влажна кожа.

Описание на състоянието

Ниското  кръвно налягане или така наречената хипотензия (хипотония) може да Ви накара да почувствате отпадналост или замаяност. Кръвното налягане е силата, която кръвта Ви упражнява върху стените на артериалните Ви кръвоносни съдове. Ако налягането е ниско, може до тъканите да не достига достатъчно кръв. Причините за ниско артериално кръвно налягане могат да бъдат най-разнообразни. Много хора имат внезапно моментно ниско кръвното налягане при рязко изправяне или при тежки физически усилия. Дехидратацията (обезводняването на организма), странични ефекти на някои лекарства, сърдечни проблеми и много други медицински състояния могат да са причина за ниското кръвно налягане. Хипотонията може да е опасна заради световъртежа, загубата на равновесие и риск от паднете или нараняване, докато се вършат обичайни дейности, при работа с машини или шофиране. Може да се наложи лечение на хипотонията, за да се осигури безопасност при извършване на ежедневните действия.

Какво да очакваме

Когато усетите замаяност веднага седнете или легнете, като вдигнете краката си на нивото на сърцето. Обикновено симптомите отшумяват от няколко секунди до няколко минути. Ако оплакванията Ви продължат по-дълго, повикайте спешна медицинска помощ. Вашия лекар трябва да установи причината за ниското артериално кръвно налягане. Множество лекарства и заболявания могат да причинят хипотензия. Лечението обикновено е с добър ефект върху симптомите на хипотензията, въпреки че успехът зависи от основното състояние, което е причинило хипотонията. Остро възникналата и нелекувана хипотония може да увреди жизненоважните органи и да предизвика шок.

Рискови фактори

Рискови фактори за развитието на ниско кръвно налягане са напредналата възраст, бременност, дехидратация, прекалена физическа натовареност, топлинен удар или прегряване, рязко ставане от леглото, алкохол, високо кръвно налягане и сърдечни проблеми, инфекции, анемия, болести на щитовидната жлеза, болест на Адисон, захарен диабет, болест на Паркинсон, шокови състояния, прием на медикаменти за високо кръвно налягане, паническа атака, депресия, травми на гръбначния мозък, болка.

Интересен факт

Милиони хора в света имат ниски стойности на артериалното кръвно налягане.

Лечение

Лечението на хипотонията зависи от причината, която я провокира. Лечението може да включва:

  • Смяна на медикаментите, ако се установи, че те причиняват хипотония.
  • Прием на повече течности при прояви на дехидратация.
  • Венозно приложение на течност - рехидратация (оводняване на организма).
  • Носене на пристягащи чорапи.
  • Повишен прием на сол - само ако  Вашия лекар прецени. 
  • Прием на медикаменти, повишаващи артериалното кръвно налягане. 
  • Лечение на основното заболяване - като например болести на щитовидната жлеза или сърдечни проблеми.                           

В повечето случаи, ниското артериално кръвно налягане не налага лечение.

Как да се предпазим сами

Ако почувствате слабост или замаяност веднага седнете или легнете. Вдигнете краката си на нивото на сърцето. Помолете да Ви донесат някаква тонизираща напитка или просто вода. След като се почувствате по-добре потърсете лекарска помощ. Ако считате, че медикаментите, които приемате са причина за хипотонията, не прекъсвайте сами лечението си, докато не се консултирате с лекар. Избягвайте физическо натоварване, приема на алкохол, продължително изправено състояние или рязко изправяне.

Кога да посетим лекар

Ако усещате признаци на замаяност или други подобни симптоми, потърсете лекар. Ако някой човек е със симптоми на ниско кръвно налягане, кървене, прояви на шок, сериозни наранявания, изгаряния, болка в гърдите, неправилен сърдечен ритъм, температура или е изпаднал в безсъзнание, незабавно повикайте спешна медицинска помощ, като се обадите на тел.112. Обяснете спокойно състоянието на пострадалия на диспечера и съобщете точно къде се намирате.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Опасно ли е да имам ниско кръвно налягане ?
  2. Възможно ли е да имам ниско кръвно налягане от медикаментите, които приемам? 
  3. Възможно ли е друго заболяване да причинява хипотонията ми? 
  4. Какво да направя, ако почувствам световъртеж или отпадналост? 
  5. Ако пак имам хипотония, нужно ли е да Ви  потърся?

Как се диагностицира

Вашия лекар ще Ви снеме анамнеза и ще Ви направи преглед. Може да се наложат и други изследвания, като рентгенография, кръвни изследвания и изследване на урина. Може да е необходимо да останете в болница за кратко.

Влошаване на състоянието

Може  да настъпи при смяна на позицията на тялото Ви - като рязко се изправите или седнете от легнало положение (ортостатична хипотония) , продължителен прав стоеж, гневни изблици, дехидратация и прием на алкохол.

Знаете ли че

  • При някои хора може да се наблюдава вродено ниска стойност на артериалното кръвно налягане. Ако те се чувстват здрави и при тях не се наблюдават медицински проблеми, това се счита за безвредно състояние.
  • 1/3 от възрастното население получава така наречената " постпрандиална хипотония “, което представлява състояние на понижаване на кръвното налягане, след нахранване. Счита се за физиологично състояние. 
  • Ако срещнете стойност например 120/80mmHg и не Ви е ясно какво значат тези цифри, ето кратко пояснение : артериалното кръвно налягане се измерва в две стойности - първата се нарича систолна и отразява налягането на кръвта по време на съкращението на сърцето (систола), а втората стойност се нарича диастолна и отразява налягането на кръвта по време на покой на сърцето (диастола). Мерната единица, която се използва за мерене на артериално кръвно налягане е милиметра живачен стълб (mmHg).

Факт

За ниско артериално кръвно налягане се приемат стойности под 90/60 mmHg.

Вид на болестта

Често срещано състояние.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.