top banner
Изпрати email Разпечатай

Аневризма на коремната аорта

Известно също като

Аортна дисекация (ако състоянието е тежко)

Симптоми

Състоянието обикновено протича безсимптомно. Някои от характерните симптоми, които могат да се проявят са - пронизваща болка в гърба или в коремната област, скованост или изтръпване на краката. Симптомите на руптура на аневризма на коремната аорта включват внезапна, силна болка, гадене и повръщане, замаяност, кожа, наподобяваща мидена черупка, сърцебиене, припадъци и шок.

Описание на състоянието

Аортата е главният кръвоносен съд носещ кръв от сърцето към всички жизнено важни органи в човешкия организъм. Започва от сърцето и завършва с естествено разклоняване на две по-малки артерии в областта на таза. Аневризмалното разширение на участък от коремната аорта представлява разслояване на стената на аортата, поради навлизането на кръв в нея, при което се образува разширение и издуване в този участък, наречен аневризма. Рискови фактори за нарушаване целостта на стената на съда и образуване на аневризма са тютюнопушенето, високо кръвно налягане и атеросклероза (втвърдяването на артериите). При ненавременна диагноза има риск от спукване на аневризмата, което е животозастрашаващо състояние. Настъпва изливане на голямо количество кръв в коремната кухина, което предизвиква клиниката на шок и колапсно състояние от обемен тип. Развива се дифузен перитонит. За овладяване на състоянието е важна бързата и точна диагноза. Най-често при напреднал процес се пристъпва към хирургично лечение. При аневризми открити в ранен стадий, по лекарска преценка и налични противопоказания за оперативна интервенция, пациентите остават за активно наблюдение.

Какво да очакваме

Тъй като аневризмата на коремната аорта често протича безсимптомно, обикновено диагнозата се поставя случайно след медицински прегледи по друг повод. Ако аневризмата е малка по размер, развива се бавно и не причинява оплаквания Вашият лекар може да следи развитието й с ултразвуково изследване веднъж или два пъти в годината. Ако стената на аортата започне да изтънява и в нея да навлиза по-голямо количество кръв, може да почувствате болка в гърба, корема или слабините. Аневризми, чийто стени изтъняват, нарастат бързо, причиняват симптоми или са големи по размер изискват незабавно оперативно лечение. Прогнозата е добра, ако хирургичната намеса се извърши преди аневризмата да руптурира. Възстановяването е продължително. По-нова и по-малко инвазивна процедура е ендоваскуларното възстановяване, при което по безкръвен път, присадка се вмъква в аортата, за да я подсили. Повечето хора не оцеляват в случаите на разкъсване на аневризмата.

Рискови фактори

Възраст (над 60), мъжки пол, затлъстяване, фамилна история за аневризма на коремната аорта, сърдечно-съдови заболявания или атеросклероза, високо кръвно налягане,  високи нива на холестерол, тютюнопушене, както и вродени дефекти в стените на кръвоносните съдове, увеличават риска от образуване на аневризма. Ултразвуков скрининг се препоръчва при мъже над 65 годишна възраст, особено при пушачи.

Интересен факт

По-редки са аневризмите на илиачните, феморалните, поплитеалните и сънните артерии. Много рядко се наблюдават аневризми с друга локализация.

Лечение

Лечението на аневризма на аортата може да включва:

  • Инструментална диагностика - ехография и компютърна томография
  • Оперативно лечение
  • Ендоваскуларна операция (поставяне на стент-присадка за укрепване на отслабената част от стената на съда, както и да се създаде нов канал за притока на кръв)

Как да се предпазим сами

Тези стратегии за самостоятелна грижа могат да помогнат, когато имате аневризма на коремната аорта:

  • Не пушете.
  • Добро контролиране на кръвното Ви налягане.
  • Физически упражнения 30 минути на ден.
  • Консумирайте храни с ниско съдържание на мазнини и холестерол.
  • Редовни скринингови ултразвукови изследвания.

Кога да посетим лекар

Ако имате някои от симптомите характерни за аневризма на аортата или смятате, че сте изложени на риск от такава, потърсете медицинска помощ. Ако имате симптоми на разкъсване на аневризма на коремната аорта, посетете спешно отделение.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Може ли аневризмата на коремната аорта или друго състояние да причинява симптомите ми?
  2. Какви изследвания са необходими?
  3. Ако имам коремна аневризма на аортата, в какъв стадий се намира?
  4. Хирургичното лечение ли е единствената възможност?
  5. Какво да направя, за да намаля риска от разкъсване на аневризмата?

Как се диагностицира

Лекарят ще снеме анамнезата Ви и ще Ви прегледа, също така може да назначи абдоминална ехография, томография или ЯМР, за да определи размера и местоположението на аневризмата и възможностите за лечение.

Влошаване на състоянието

Напрягане, високо кръвно налягане, стрес.

Знаете ли че

  • Алберт Айнщайн, Рой Роджърс и Конуей Туити са страдали от аневризма на коремната аорта.
  • Три от четири аортни аневризми са на коремната й част.
  • Около един от пет случая на аневризма на коремната аорта руптурират. 
  • Аневризмата на коремната аорта е пет до десет пъти по-често срещано състояние при мъжете отколкото при жените.

Спешна помощ

Ако почувствате внезапна, тежка болка в гърдите или гърба, незабавно отидете в спешно отделение. Спешната медицинска намеса може да бъде животоспасяваща при разкъсване на аневризмата както и при други състояния, причиняващи гръдна болка.

Факт

Най-честата причина за поява на аневризма е увреждането на артерията от атеросклероза. При нея мастните вещества и холестерола образуват плака по вътрешната страна на артерията и така нейната стена отслабва. Атеросклерозата е и най-честата причина за сърдечни заболявания и инфаркт на сърцето.

Вид на болестта

Спешно състояние

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.