top banner
Изпрати email Разпечатай

Слънчево изгаряне

Известно също като

Изгаряне от UV - лъчи

Симптоми

Симптомите може да включват: зачервена и болезнена кожа, втрисане, повишена телесна температура, гадене, повръщане, грипоподобни симптоми, главоболие, сърбеж на кожата, дехидратация. При по-тежките случаи може да има и образуване на мехури, а след 4-7 дни може да настъпи и излющване на кожата. Тежките слънчеви изгаряния могат да предизвикат шоково състояние.

Описание на състоянието

Слънчевото изгаряне се дължи на прекомерно излагане на ултравиолетова радиация - UVA и UVB-лъчи, която предизвиква възпалителна реакция от страна на кожата. Клиничната картина се развива след не по малко от 30 минути след излагането на слънчева светлина. Слънчевото изгаряне може да варира от леко до тежко в зависимост от типа на кожата и продължителността на излагане на слънце. Може да облекчите симптоми на лекото слънчевото изгаряне вкъщи със студени компреси и хидратиращи лосиони. Тежкото слънчево изгаряне може да предизвика повишена телесна температура, втрисане и дори шок. Може да се наложи и лечение в болница. Хроничното слънчево изгаряне причинява увреждане на кожата, което може да доведе до преждевременно стареене и поява на бръчки и увеличава риска от рак на кожата. Предотвратяването на слънчево изгаряне е най-добрата защита. В някои случаи могат да настъпя и усложнения, влошаващи клиничната картина. Едно от усложненията е инфектирането на засегната повърхност. В по-късен етап прекомерното излагане UV-лъчите може да доведе до фото-ефект върху кожата. Хроничният и неразумен контакт със слънцето, особено без подходящ слънцезащитен крем се свързва със загубата на тургора и еластичността на кожата, сухотата й, появата на бръчки, поява на хипо- и хиперпигментни петна и невуси. Особено опасно усложнение на дълготрайното въздействие от страна на слънчевата светлина са сенилните соларни кератоми. Те представляват сухи, надигнати хиперкератотични плаки с белезникав, розов до кафеникав цвят. Разполагат се предимно по лицето, ушите и дорзалната повърхност на ръцете в повечето случаи при хора с по-светла кожа. Многократни изгаряния на кожата на действието на слънчевата светлина могат доведат и до рак на кожата в областта на лицето, скалпа, ушите, шията, гърдите, ръцете и краката, като жените сапо-предразположени от мъжете. Такива са базоцелуларния и спиноцелуларния карцином. Протекцията на кожата със слънцезащитни кремове е изключително важна. При децата е необходимо да се използва крем с по-висок фактор, защото тяхната кожа е по-нежна и по-лесно изгаря.  

Какво да очакваме

Симптомите на слънчево изгаряне най-често започват 1 час след експозицията на слънце и обикновено са най-изразени между 12-тия и 24-тия час. Кожата Ви може да бъде зачервена, топла и раздразнена. За облекчаване на дискомфорта можете да използвате хладна баня или компреси, овлажнители и обезболяващи лекарства или специални кремове против изгаряне. Необходимо е да приемате много течности. При слънчево изгаряне трябва да проведете лечение в рамките на няколко дни. Засегнатите участъци на кожата са много чувствителни към слънчева светлина в продължение на няколко седмици, така че ще трябва да ги защитавате внимателно. Медицински грижи могат да бъдат необходими при слънчево изгаряне на бебе или ако слънчевото изгаряне на детето или възрастния покрива голяма площ от тялото, ако има силна болка, мехури или треска. Може да се наложи прилагането на перорални стероиди, болкоуспокояващи или антибиотик за предотвратяване на инфекция. Ако изгарянето е много тежко и е настъпила дехидратация на организма може да е необходимо болнично лечение и вливане на интравенозни течности. Изгарянията, усложнени с насложена инфекция, обикновено протичат тежко и също се нуждаят от лечение в болница.

Рискови фактори

Светлата кожа; хора, живеещи на голяма надморска височина или в областта на екватора; прием някои антибиотици, диуретици или орални контрацептиви.

Интересен факт

Всяка година 1 от 10 възрастни получава слънчево изгаряне. 

Лечение

       Лечението на слънчево изгаряне може да включва:

  • охлаждащи бани или компреси;
  • овлажняващи кремове; 
  • болкоуспокояващи медикаменти;
  • прием на течности или интравенозно вливане на разтвори;
  • кортикостероидни таблетки;.
  • перорални антибиотици или антибиотични кремове за локално приложение;
  • специални кремове за изгаряне;
  • болнично лечение.

Как да се предпазим сами

          Самостоятелни грижи и мерки, които могат да Ви помогнат, ако имате слънчево изгаряне: 

  • Избягвайте излагането на слънце при първите признаци на зачервяване.
  • Вземете хладна баня без соли, аромати и масла. Подсушете се внимателно.
  • Приложете компреси, напоени с равни части вода и мляко.
  • Използвайте лосиони с Алое или овлажнители. Избягвайте продукти с алкохол, парфюм или анестетици.
  • Не използвайте мехлеми и масла, предизвикващи почерняване на кожата.
  • Приемайте повече течности, за да заместите евентуални загуби на тялото при изгарянето.
  • Вземете парацетамол или ибупрофен за болката и възпалението.
  • Не премахвайте мехурите.
  • Не излагайте кожата си на слънце, докато слънчевото изгаряне се излекува.

Кога да посетим лекар

Посетете лекар незабавно, ако слънчевото изгаряне покрива голяма площ от кожата Ви или имате множество мехури, ако имате силна болка, главоболие, объркване, гадене, втрисане или признаци на инфекция (гной, червени ивици, подуване или болка) в засегнатия участък. Потърсете медицинска помощ, ако слънчево изгаряне е придружено от дехидратация или симптоми на шок като повръщане, учестен и слаб пулс или отпадналост.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Може ли симптомите ми да се дължат на слънчево изгаряне?
  2. Какви изследвания са необходими?
  3. Какво лечение ми е необходимо?
  4. Как да се предпазя от слънчево изгаряне в бъдеще?

Как се диагностицира

Лекарят ще оцени степента на изгарянето и неговата площ. Могат да се назначат и допълни изследвания при по-тежки форми на изгаряне.




Влошаване на състоянието

Дехидратация; повторно излагане на слънце преди възстановяване на предшестващо слънчево изгаряне; вторично възникнала инфекция върху засегнатите участъци на кожата.

Знаете ли че

  • Около 90% от не-меланомния рак на кожата и 65% от случаите с меланом са свързани с излагането на ултравиолетова (UV) радиация.
  • Децата, които имат светла кожа, лунички и невуси или имат фамилна анамнеза за рак на кожата са с по-голям риск от рак на кожата като възрастни. Ето защо е необходимо да са добре защитени и да бъдат протектирани със слънцезащитни кремове с висок фактор.

Факт

Деца, които са имали тежко слънчево изгаряне са с по-голям риск от развитие на  рак на кожата в зряла възраст, дори и ако не се излагат често на слънце.

Вид на болестта

Често срещано състояние.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.