Ранните симптоми на бременността включват: липса на менструацията, гадене (може да се появи по всяко време на деня), подуване и болезненост на гърдите, често уриниране, умора, повишен апетит или отвръщение към определени храни.
Бременността е нормално физиологично състояние, което настъпва когато сперматозоидът и яйцеклетка се слеят и формират зигота (оплодена яйцеклетка). При нормалната бременност това става в маточната тръба. През следващите няколко дни зиготата започва да се дели и се формира ембрион, той преминава през маточната тръбата в посока към матката. След като достигне матката се имплантира в лигавицата и започва да расте. На един следващ етап се формира фетус и плацента. Плодът получава кислород и хранителни вещества от майката. Когато настъпи бременност от клетките, които по-късно формират плацентата се произвежда специален наречен още хормон на бременността или човешки хорион-гонадотропен хормон (ЧХГ, HCG). Бременността може да се потвърди чрез изследване на нивата на този хормон в урината или кръвта. На него е базиран и стандартния тест за бременност. Нормално бременността трае 10 лунарни месеца (1 лунарен месец е равен на 28 календарни дни) или 40 гестационни седмици.
Когато една жена е бременна, тя трябва да посещава своя акушер-гинеколог редовно и да спазва датите определени за женски консултации. По време на тези посещения, лекарят следи здравето на майката, на плода и дава насоки и препоръки как бременността да протече по възможно най-добрия начин. Наддаването на тегло е нормално по време на бременността (за една нормална бременност е нормално телесното тегло да се увеличи с около 11кг. до края на бременността). Нормално матката нараства спрямо нуждите на плода и корема се увеличава в зависимост от срока на бременността. По време на бременността е възможно е зацапване, което е нормално, но не трябва да има кървене от влагалището.
В България има около 100,000 бременности всяка година.
Редовните посещения при лекар ще помогнат на жената да научи всичко, което трябва да знае, за да има нормално-протичаща бременност и да води здравословен и целесъобразен начин на живот. Лекарят ще направи рутинни тестове, за да провери за основни проблеми и заболявания по време на бременността, които създават както проблем за здравето на плода, така и за здравето на майката като захарен диабет, анемичен синдром или сърдечни заболявания или инфекции - вирусен хепатит В; инфекции на отделителната система; инфекции на гениталиите; сифилис; ХИВ-инфекция и други Необходимо е да се изледват кръвната група на майката и резус фактора (Rh). Някои рутинни медицински изследвания могат да се направят повече от веднъж, така че лекарят или акушера да следят здравето на майката и развиващото се бебе.
Свържете се с лекар акушер-гинеколог, ако:
Лекарят Ви ще снеме анамнеза и ще Ви прегледа, след което ще Ви направи ултразвуково изследване на малък таз, ще назначи изследване на кръвта и урината, ще стойностите на ЧХГ и да потвърди бременността.
Получаването на достатъчно фолиева киселина всеки ден е от ключово значение, за предотвратяване на вродени дефекти. Бременната жена трябва да приема ежедневно най-малко 450мкг фолиева киселина през първите 3 месеца на бременността.
Нормално физиологично състояние при жената.