top banner
Изпрати email Разпечатай

Сифилис при мъжете (на английски език - Syphilis)

Известно също като

Луес

Симптоми

Някои хора със сифилис може да нямат симптоми, но симптомите могат да включват: възпаления на половите органи, което обикновено отшумява след няколко седмици; обрив, който може да обхване цялото тяло; треска; мускулни болки или болки в ставите; главоболие; може да се наблюдава загуба на косата и увеличени лимфни възли.

Описание на състоянието

Сифилисът е полово предавана болест, причинена от бактерия - Treponema pallidum. Сифилис преминава през три етапа: първичен сифилис, вторичен сифилис и третичен сифилис. В първите етапи на заболяването може да не се наблюдават симптоми или да има съвсем леки симптоми. Но ако сифилисът не се лекува с антибиотици може да доведе до необратими увреждания на мозъка, нервите и сърцето.

Какво да очакваме

През първия етап на сифилиса може да се наблюдава безболезнена, твърда и несърбяща язва (раничка) в областта на гениталиите - шанкър. Този симптоми се появява около 2 до 3 седмици след заразяването с бактерията, причиняваща сифилис и отзвучава за няколко седмици от само себе си. Около 2 до 8 седмици по-късно се развива вторият етап на сифилиса. През този етап може да се развие обрив по цялото тяло, да има болки в мускулите и ставите, главоболие или грипоподобни симптоми. Ако сифилисът не се лекува през първите два етапа, инфекцията може да се разпространи и да засегне мозъка, сърцето и нервната система и да причини тежки здравословни проблеми. За да се развие третият етап на сифилиса може да отнеме дълги години след първоначалното инфектиране с бактерията на сифилиса. Сифилисът може да се лекува с антибиотици през всеки един етап на заболяването, но ако лечението не започне до третия му етап, това може да доведе до дългосрочни здравословни проблеми.

Рискови фактори

Вие може да имате по-висок риск от заразяване със сифилис ако:

  • имате полов контакт без предпазни средства - кондоми; 
  • сте мъж и имате полов контакт с други мъже;
  • имате много непостоянни полови партньори;
  • имате ХИВ-инфекция.

Интересен факт

В САЩ всяка година има около 36,000 случая на сифилис, като този брой се е увеличил от 2000 г.

Превенция

Можете да предотвратите разпространението на сифилиса и заразяването на други хора като избягвате сексуални контакти, докато Вашият лекар не Ви каже, че вече нямате сифилис и инфекцията е излекувана напълно. Можете да предотвратите заразяване със сифилис като: 

  • се въздържате от полови контакти;
  • имате полов контакт само с един партньор, който не е болен от сифилис;
  • използвате презервативи всеки път, когато имате полов контакт с непостоянен партньор.

Лечение

Сифилис обикновено се лекува с антибиотици. След лечението е необходимо да се извършат контролни кръвни изследвания, за да е сигурно че инфекцията е излекувана напълно. Вие не трябва да имате полови контакти, докато Вашият лекар не Ви каже, че сифилисът е излекуван и вече не сте заразен.

Кога да посетим лекар

Трябва да посетите лекар, ако имате някакви симптоми на сифилис или ако сте имали полов контакт с някой, който има сифилис.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Инфекцията ми заразна ли е?
  2. Какъв е етапът на сифилиса?
  3. Сифилисът засегнал ли е нервите или други вътрешни органи?
  4. Кога инфекцията ще бъде напълно елиминирана?

Как се диагностицира

За диагностика на сифилис, Вашият лекар ще Ви снеме анамнеза и ще Ви прегледа. За диагностицирането на сифилиса ще са необходими и специфични изследвания на кръвта. Лекарят може да вземе проба от раничката на гениталиите.

Знаете ли че

  • Сифилисът често се нарича " Великият имитатор", защото симптомите му са наподобяват много симптоми на много други заболявания.
  • Лекарите трябва да докладват всички случаи на сифилис. Това се прави с цел всички заразени сексуални партньори да се идентифицират и да се лекуват.

Факт

Сифилисът е най-често срещан при мъжете на възраст между 20 и 29 години.

Вид на болестта

Контагиоза. Инфекция предавана по полов път.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.