ИБС; Коронарна сърдечна болест; Атеросклероза на коронарните артерии; Коронарна атеросклероза; Стенокардия; Ангина пекторис; " Гръдна жаба "
Гръдната болка е най-честият симптом на исхемична болест на сърцето. Други симптоми могат да включват: недостиг на въздух, слабост и умора. Симптомите на инфаркт включват: болка в гърдите, задух, болка ирадиираща към рамото или ръката, изпотяване, болки в челюстта, гадене и сърцебиене (учестен сърдечен пулс). Жените са с по-малък риск от ИБС и е по-малко вероятно да има болки в гърдите или някои от другите симптоми на сърдечен инфаркт, отколкото мъжете.
Исхемичната болест на сърцето (ИБС) се получава, когато кръвоносните съдове, които доставят кръв до сърдечния мускул - миокарда са увредени или настъпи спазъм на коронарните артерии и те се стесняват. Увреждането на коронарните съдове обикновено се дължи на атеросклерозата, при която липидите в кръвта образуват плаки по стените на артериите. Атеросклеротичните плаки правят лумена на артериалните кръвоносни съдове тесен, което затруднява кръвотока през съдовете. По този механизъм настъпва нарушено кръвоснабдяване на сърдечния мускул - до сърцето достига недостатъчно количество кислород. Миокардът започва да страда и се получава исхемия. С течение на времето това води до развитието на исхемична болест на сърцето. Симптомите на сърдечното страдание и исхемията причиняват болка в гърдите, задух и умора. Ако кръвотока в артериите се блокира напълно може да причини сърдечен инфаркт.
Исхемичната болест на сърцето обикновено се развива в продължение на дълги години. Първоначално може да нямате никакви симптоми. Но когато луменът на артериите се стесни толкова, че сърцето да започне да изпитва недостиг на кислород, може да имате симптоми като болка в гърдите или умора. Ако имате ИБС, сте изложени на по-голям риск от сърдечен инфаркт, дори и ако никога не сте имали каквито и да е симптоми. За да намалите риска от инфаркт на миокарда може да се наложи да приемате медикаменти за разреждане на кръвта; за контрол на кръвното налягане и на нивата на холестерола. Може да се наложи да направите някои промени в начина си на живот като включите в ежедневието си физическа активност поне 30 минути дневно, нормализирате телесното си тегло, ако сте с наднормено тегло и спрете тютюнопушенето. В някои случаи може да се наложи операция или друга инвазивна процедура, за да се възстанови кръвотока в артериите и изхранването на сърдечния мускул.
Рисковите фактори за ИБС при жени включват:
Милиони жени в света имат коронарна болест на сърцето.
Лечението на ИБС може да включва:
Някои промени в стила Ви на живот могат да Ви предпазят от развитие на ИБС и да забавят прогресията на заболяването. Например:
Посетете Вашия лекар, ако имате някакви симптоми на ИБС или ако при Вас са налице фактори, които повишават риска от ИБС като захарен диабет, имунни заболявания, затлъстяване, високо кръвно налягане и висок холестерол. Потърсете медицинска помощ веднага, ако имате болка в гърдите, недостиг на въздух, гадене, болка в гърба и челюст или други признаци на сърдечен инфаркт.
За да Ви постави диагноза исхемична болест на сърцето, Вашият лекар ще Ви снеме анамнеза и ще Ви прегледа. Също така ще са необходими изследвания на кръвта или други тестове и изследвания включително сърдечен стрес-тест, електрокардиограма (ЕКГ), ехокардиография, рентгенография на гръдния кош или коронарна катетеризация.
Симптомите на ИБС могат да се засилят по интензитет и състоянието да се влоши по време на упражнение или по време на извършването на различни ежедневни дейности, както и през периоди на силна емоция или стрес. Исхемичната болест на сърцето се влошава от тютюнопушене, употреба на алкохол, неправилно хранене, липса на физически упражнения, стрес, високо кръвно налягане, висока кръвна захар и холестерол.
Повече жени умират от сърдечни заболявания, отколкото от рак, хронична обструктивна белодробна болест, болестта на Алцхаймер и инциденти.
Често срещано заболяване при жените на сърдечно-съдовата система.