top banner
Изпрати email Разпечатай

Сънна апнея (на английски език - Sleep Apnea)

Известно също като

Обструктивна сънна апнея; Централна сънна апнея; Чейн-Стокс дишане; Нарушено дишане по време на сън; Дихателни паузи по време на сън

Симптоми

Симптомите на сънната апнея включват: хронично шумно и силно хъркане с паузи от тишина, последвани от рязко дълбоко поемане на въздух след събуждане; хората със сънна апнея имат сухота в устата или често страдат от възпалено гърло, сутрешно главоболие, умора през деня, раздразнителност, безпокойство нарушена концентрация, депресия или тревожност.

Описание на състоянието

Хората със сънна апнея спират да дишат за определен период от време няколко пъти докато спят. Епизодите на дихателните паузи може да продължат от няколко секунди до няколко минути. Може да има от 5 до 30 или повече дихателни паузи за 1 час. В повечето случаи дишането спира, когато дихателните пътища се стесняват и се блокира потока на въздуха от и към белите дробове - обструктивна сънна апнея. При някои по-редки форми на сънна апнея дихателните паузи са резултат от нарушен контрол на дихателния център в мозъка върху дишането. Сънната апнея кара хората, които страдат от нея да се будят често през нощта, въпреки че може да не си спомнят за това на сутринта, а само да са неспокойни, уморени след сън и раздразнителни. Въпреки, че периодите на дихателни паузи може да се контролират с подходящо лечение, сънна апнея често остава незабелязано и недиагностицирано заболяване. Когато сънната апнея не бъде лекувана, тя повишава риска от сърдечни заболявания, създава сериозни проблеми за здравето на пациента и влошава значително качеството му на живот и работоспособността.

Какво да очакваме

Сънната апнея се развива бавно. Някои хората може да имат в продължение на години сънна апнея без дори да са предполагали за това. Някои пациенти може да забележат симптоми като е умора, но най-често партньорът им изпитва дискомфорт от хъркането вечер и това е най-честта причина за търсене на медицинска помощ. Тъй като затлъстяването е основен рисков фактор, Вашият лекар може да Ви препоръча да отслабнете, ако имате наднормено телесно тегло, както и да Ви препоръча и други промени в начина Ви на живот. Сънната апнея увеличава риска от високо кръвно налягане, сърдечна недостатъчност, диабет и проблеми със сърдечния ритъм. Сънната апнея може да влоши протичането на други придружаващи заболявания като астма, да доведе до усложнения по време на бременността и да е предразполагащ фактор за очни заболявания като глаукома. Вие ще се нуждаете от редовни прегледи и ще трябва да работи в тясно сътрудничество с Вашия лекар за да се справите с това състояние и да се погрижите за здравето си. След като се подобри сънната апнея, Вие ще усетите положителни промени в качеството на живота Ви.

Рискови фактори

Наднормено телесно тегло; напреднала възраст; тютюнопушене; фамилна обремененост за сънна апнея; захарен диабет; високо кръвно налягане; ГЕРБ (гастро-езофагеална рефлуксна болест); синдром на поликистоза на яйчниците (СПКЯ).

Интересен факт

Повече от 12 милиона души в САЩ страдат от сънна апнея.

Лечение

Лечението на сънната апнея може да включва:

  • промени в начина на живот като намаляване на теглото, спиране на тютюнопушението, избягване на употребата на алкохол и някои лекарства, подобряване на навиците за сън;
  • непрекъснато положително въздушно налягане чрез малко устройство и маска за лице, което да осигури постоянен поток от въздух докато спите;
  • специални стоматологични устройства, които фиксират долната челюст, така че да не блокира въздушния поток като не позволяват на езика да блокира дихателните пътища;
  • медикаментозно лечение за симптомите на сънливост;
  • хирургично лечение на дефектите на дихателните пътища.

Как да се предпазим сами

Можете да намерите известно облекчение на симптомите като:

  • намалите телесното си тегло;
  • спрете тютюнопушенето;
  • избягвате употребата на алкохол;
  • правите редовно физически упражнения;
  • спите на удобна възглавница;
  • спите на една страна.

Кога да посетим лекар

Посетете Вашия лекар, ако имате някакви симптоми на сънна апнея - дневна сънливост, умора, депресия, промени в настроението и безпокойство или нарушена концентрация, както и ако Вашият партньор изразява загриженост за хъркането Ви или е забелязал, че има моменти през нощта, когато Вие не дишате.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Симптоми, които имам на какво се дължат?
  2. Каква е причината за сънната ми апнея?
  3. Трябва ли някакви допълнителни изследвания?
  4. Какви са възможностите за лечение на състоянието ми?
  5. Как ще разбера, че лечението има ефект?
  6. Колко трябва да отслабна, за да се подобри състоянието ми?

Как се диагностицира

Вашият лекар ще Ви снеме анамнеза и ще Ви зададе въпроси за съня Ви, ще Ви направи физикален преглед, за да провери дали нещо друго може да е причина за симптоми Ви. Въпреки това лекарят няма да може да диагностицира сънна апнея без изследване на съня. За да се диагностицира сънна апнея, трябва да прекарате една нощ в център за изследване на сънната апнея, където сънят Ви ще се проследява през нощта с помощта на специална апаратура.

Влошаване на състоянието

Тютюнопушене; употреба на алкохол; наддаване на телесно тегло; алергии, които причиняват обструкция на дихателните пътища; някои лекарства като сънотворни или успокоителни, особено преди лягане.

Знаете ли че

  • Думата апнея е от гръцки произход и буквално означава "без дъх".
  • Сънната апнея е допринесла за влошаване на здравословно състояние на китариста Грейтфул Дед, Джери Гарсия и Реджи Уайт - футболни играчи
  • Комедиантът Роузи о ' Донъл и актьорът Уилям Шатнър са две от много знаменитости, които открито разговарят за проблемите, които им причинява сънната апнея с надеждата, че ще се повиши информираността на обществото за това социално-значимо заболяване и до какви проблеми и усложнения води то. 

Факт

Най-малко 1 на всеки 2 души със сънна апнея е с наднормено тегло.

Вид на болестта

Често срещано заболяване.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.