top banner
Изпрати email Разпечатай

Себореен дерматит

Известно също като

Себорейна екзема, Себорея, " Болест на люлката " - себореен дерматит при бебета,

Симптоми

Зачервена и сърбяща кожа, корички по кожата, които могат да бъдат белезникави или жълтеникави, кожно залющване, приличащо на пърхот.

Описание на състоянието

Себорейният дерматит (себорейната екзема) представлява кожно заболяване, засягащо най-често скалпа. То причинява залющване на кожата, образуване на зачервени зони, сърбеж и зачервяване. Понякога може да засегне и други участъци на кожата, включително и клепачи, вежди, ноздри, уши и кожата около пъпа. Все още не е установен причинителят за появата на  себорейния дерматит, но като вероятни причини се изтъкват гъбички, стресови ситуации, както и други съпътстващи заболявания. Себорейният дерматит е хронично заболяване, което се лекува и поддържа в ремисия с медикаменти. При бебетата се нарича „Болест на люлката“ и се счита за безвредно, временно състояние.

Какво да очакваме

Себорейният дерматит е хронично заболяване с хронично-рецидивиращ характер. Симптомите от време на време могат да се обострят и да отшумяват. При повечето хора подобрението на симптомите е през лятото, а влошаването е през есенно-зимния период. Себорейният дерматит на скалпа обикновено се лекува със специални шампоани. Себорейният дерматит, който обхваща други части на тялото, се лекува с медикаменти. „Болестта на люлката“ при децата, обикновено спонтанно преминава на около 3 годишна възраст.

Рискови фактори

Фамилна обремененост за себореен дерматит, акне или друг тип кожно заболяване, наднормено тегло, болестта на Паркинсон, понесен мозъчен удар или друг вид неврологично заболяване, ХИВ/СПИН.

Интересен факт

Себорейният дерматит засяга между 3% и 5% от населението.

Лечение

Себорейният дерматит обикновено се лекува с шампоани, кортизонови кремове, антигъбични медикаменти. По-острата форма на „Болестта на люлката“ при децата, може да изисква прeдписване на кремове от лекар.

Как да се предпазим сами

Може да си помагате сами вкъщи, като ежедневно използвате шампоан, да използвате противогъбичен или 1% хидрокортизонов крем, да избягвате сухи сапуни, да бръснете редовно брадата си, ако тя предизвиква обостряне на симптомите и да поддържате къс тип прическа на главата пак по същата причина. Може да помогнете на Вашето бебе, като внимателно масажиране скалпа, използвате меки бебешки шампоани и да измивате косата на бебето си няколко пъти на ден.

Кога да посетим лекар

Посетете Вашия лекар, ако изпитвате болка или дискомфорт на кожата, ако мислите, че може би имате кожна инфекция или ако симптомите не отзвучават от лечението.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Каква е причината за появата себореен дерматит при мен?
  2. Какво лечение ми е необходимо?
  3. Кога могат да отшумят оплакванията ми?
  4. Какво да направя, за да предотвратя тласък на заболяването?
  5. Можели това да е друго заболяване, а не себореен дерматит?

Как се диагностицира

Вашият лекар ще Ви снеме анамнеза и ще Ви направи медицински преглед. Възможно е необходимо да Ви се направи кожна биопсия или други тестове, за да се докаже, че не се касае за друг тип кожно заболяване.

Влошаване на състоянието

Влошаване на състоянието може да настъпи от раздразнение на кожата, омазняване на кожата, стресови ситуации, рядко използване на шампоан, екстремни промени на климата (много студено или много горещо и сухо време), дълга прическа на косата на скалпа и ползването на лосиони, съдържащи алкохол.

Знаете ли че

  • Себорейният дерматит е честа причина за появата на пърхот, но  най-честата причина за появата на пърхот е сухата кожа.
  • Себорейният дерматит е по-чест при мъжете, отколкото при жените.
  • В едно медицинско проучване е установено, че маслото от чаено дърво е ефективно при лечение на себореен дерматит на скалпа.

Факт

Себорейният дерматит е по- често срещан във възрастта между 30 и 60 години.

Вид на болестта

Често срещано състояние. 

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.