top banner
Изпрати email Разпечатай

Шизофрения (на латински език - Schizophrenia)

Известно също като

Параноидна шизофрения

Симптоми

Параноя, чуване на гласове, илюзии, виждане на образи, халюцинации, разстройство на мисълта, липса на емоционалност, тревожност, проблеми със съня и трудно заспиване, раздразнителност, объркване, агресивност,  проблеми с паметта, мисли за самоубийство, социална изолация и нежелание за социални контакти.

Описание на състоянието

Шизофренията е сериозно хронично, психиатрично заболяване. Хората, които имат шизофрения може да чуват гласове, да виждат неща и образи, които не съществуват и не са реални или да имат параноидни мисли, че някой иска да им навреди или организира заговор срещу тях. Шизофренията обикновено се отключва в периода между юношеството и 40 годишна възраст, но може да се отключи във всеки един период от живота. Все още не е доказана причината за появата на шизофренията, но е доказано, че за шизофрения има генетични и наследствени фактори. Не е открито лечение на шизофрения, но има медикаменти, които могат да помогнат за контрола на симптомите и воденето на относително нормален начин на живот, ако се приемат редовно.

Какво да очакваме

При повечето хора симптомите на шизофренията започва във възрастта между 20 и 30 години. При мъжете симптомите обикновено се развиват в по-ранна възраст, за разлика от жените. В повечето случаи симптомите на шизофренията се развиват за няколко месеца или дори години, докато се разгърне цялостната клинична картина на заболяването. В началото може да имате усещане за напрегнатост, да имате проблеми със съня или да се чувствате изолирани от околните. Може да имате периоди, когато се чувствате по-добре, а след това състоянието Ви да се влошава сериозно. Заболяването има хронично-рецидивиращ характер. Хората, които са болни от шизофрения, могат да имат проблеми в социалния си живот и кариерата - да имат трудности по време на обучението, във работата, в семейството или при създаването на нови социални контакти и общуването. Все още няма открито лечение за шизофренията, но има медикаменти, с които може да бъде добре контролирана и да се повлияе на симптоматиката. Повечето хора имат нужда от непрекъснато лечение през целият си живот, за да могат да живеят пълноценно - да учат, да работят, да създават социални контакти и да се чувстват добре. Когато се чувствате добре и нямате симптоми, не трябва да преустановявате лечението, защото състоянието Ви ще се влоши и ще получите криза.

Рискови фактори

Фамилна анамнеза за шизофрения; анамнеза за употреба на психоактивни вещества в млада възраст; стресови житейски ситуации.

Интересен факт

Около 1% от хората в света има шизофрения.

Лечение

Лечението може да включва: анти-психотични лекарства, антидепресанти, психотерапия,  обучение за придобиване и развитие на  социални умения.

Как да се предпазим сами

Приемайте всички лекарства, точно както са Ви предписани; спрете консумацията на алкохол или употреба на наркотици. Тези съвети може да Ви помогнат за контрола на симптомите. 

Кога да посетим лекар

Трябва да потърсите лекарска помощ, ако имате някои от симптоми на шизофрения: параноя, чуване на гласове, заблуди, нарушения в мисълта, липса на емоции, тревожност, проблеми със съня, раздразнителност, объркване, проблеми с паметта, мисли за самоубийство, социално оттегляне; ако семейството или приятелите Ви съветват да потърсите помощ и мислят, че имате нужда от такава. Често болните от шизофрения, особено в момент на разгърната клиника на заболяването, губят самокритичност към себе си. Може да извършвате различни действия, без да ги осъзнавате или да попаднете в ситуация, в която си създавате илюзията, че някой иска да Ви навреди. Това създава риск както за Вас, така и за другите около Вас. Потърси медицинска помощ веднага, ако имате мисли за самоубийство или ако мислите, че Вие може да навредите на себе си или на някой друг.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. От какви лекарства имам нужда?
  2. Има ли някакви странични ефекти от тези лекарства?
  3. Ще трябва да вземам тези лекарства завинаги?
  4. Има ли нещо друго, което мога да направя, за да контролирам симптомите?
  5. Кога и при какви симптоми е необходимо да Ви се обадя и да потърся помощ от Вас?
  6. Има ли някаква алтернативна терапия, която може да ми помогне?
  7. Мислите ли, че имам нужда от консултация с други специалисти?

Как се диагностицира

Вашият лекар ще Ви снеме анамнеза  и ще Ви прегледа. Може да се наложат допълнителни изследвания и тестове, за да се изключат други заболявания.

Влошаване на състоянието

Употребата на алкохол или наркотици; нередовния прием на лекарствата или спирането им.

Знаете ли че

  • Много хора неправилно мислят, че шизофренията е раздвоение на личността или съществуването на множество личност в една. Но основното нарушения в мозъчната функция при шизофренията е дисбалансът между мислите и емоциите.
  • Жените са склонни към леки симптоми на шизофренията, вероятно това се дължи на женския хормон - естроген.
  • Хората, които страдат от шизофрения са склонни към тютюнопушене 3 пъти повече от хората, които нямат шизофрения.
  • Терминът шизофрения е използвано за първи път през 1911г., но симптомите на шизофрения и заболяването са описвани в цялата история, дори в най- древни времена.

Факт

Хората, които са болни от шизофрения, имат 10% риск от самоубийство през някакъв етап от живота си.

Вид на болестта

Хронично заболяване. Заболяване на централната нервна система. Психиатрично заболяване.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.