top banner
Изпрати email Разпечатай

Хипертиреоидизъм

Известно също като

Повишена продукция на тиреоидните хормони; Сръхпродукция на хормоните на щитовидната жлеза; Тиреотоксикоза; Graves' disease; Болест на Грейвс; Базедова болест; Тиреоидит с повишена продукция на хормоните на щитовидната жлеза

Симптоми

Симптомите на хипертиреоидизъм включват: загуба на тегло, тревожност, безсъние, непоносимост към горещина, сърцебиене, промени в настроението, треперене, безпокойство, трудно съсредоточаване, ускорена перисталтика на червата, безсъние, умора, двойно виждане, щитовидната жлеза може да бъде увеличена.

Описание на състоянието

Тиреотоксикозата е състояние, при което има повишена продукция  на хормоните, които се произвеждат от щитовидната жлеза. Щитовидната жлеза е ендокринен орган ( жлеза с вътрешна секреция, тоест произвежда хормони - трийодтиронин и тироксин), който има форма на пеперуда и се намира в областта на шията, разположена по предната част. Щитовидната жлеза е най-голямата жлеза с вътрешна секреция в човешкия организъм с тегло около 20-25 грама. Хормоните на щитовидната жлеза участват в процесите и регулацията на основната обмяна в организма. Когато има повишена продукция на хормоните на щитовидната жлеза, метаболизмът се увеличава. Това води до загуба на тегло, треперене, умора, повишено изпотяване, топли вълни, безсъние и безпокойство. При болестта на Грейвс, причината за хипертиреоидизма е автоимунен процес, който протича в щитовидната жлеза и води до повишена хормонална продукция на тиреоидни хормони. В някои случаи на тиреотоксикоза, причината за повишена продукция на тиреоидни хормони може да бъде възел или няколко възела на щитовидната жлеза (токсичен аденом на щитовидната жлеза/токсична нодозна струма). Други причини за тиреотоксикозата могат да бъдат възпаление на щитовидната жлеза, приемът на някои медикаменти (амиодарон) или прием на голяма доза левотироксин. Хипертиреоидизмът е сравнително често състояние, което се среща по-често при жените.

Какво да очакваме

Симтомите на лек хипертиреоидизъм могат дълго време да останат неразпознати, защото са неспецифични, а при някои хора хипертиреоидизмът може да няма симптоми. Ранните симптоми на хипертиреоидизъм могат да бъдат леки, но състоянието и симптомите да се влошат с времето, ако хипертиреоидизмът се задълбочи и не бъде лекуван. Ранните симптоми включват непоносимост към топлина, ускорена чревна перисталтика, възбуда, загуба на тегло и нередовна менструация при жените. При по-възрастните хора може по-често да има неправилен сърдечен ритъм и задух, отколкото при по-младите. Ако тиреотоксикозата не бъде лекувана, състоянието може сериозно да се влоши и да настъпи така наречената тиреотоксична криза или тиреотоксична " буря ", което е изключително тежко и животозастрашаващо състояние, протичащо с треска, сърцебиене, високо кръвно налягане, дезориентация, гадене и повръщане. Ако имате някои от симптомите, характерни за тиреотоксичната криза, трябва да потърсите незабавно медицинска помощ. Лечението на тиреотоксикозата трябва да бъде насочено към основната причина, довела до хипертиреоидизма и има зе цел нормализиране на нивата на тиреоидните хормони в референтните им граници.

Рискови фактори

Автоимунен тиреоидит на Хашимото; Болест на Грейвс или заболяване на щитовидната жлеза в миналото, както и фамилна обремененост за заболяване на щитовидната жлеза.

Интересен факт

За България няма изнесени официални статистически данни за честотата на хипертиреоидизма, но около 1% от американците имат хипертиреоидизъм.

Лечение

Лечението на хипотиреоидизма може да включва:

  • тиреостатици;
  • радиоактивен йод;
  • бета-блокери;
  • кортикостероиди;
  • оперативно лечение;
  • ако  след операция на щитовидната жлеза има данни за хипотиреоидизъм (намалена продукция на хормоните на щитовидната жлеза) е необходима хормоно-заместителна терапия с левотироксин.

Как да се предпазим сами

Ако имате някои от симптомите на хипертиреоидизъм трябва да потърсите лекарска помощ.

Кога да посетим лекар

Ако забележите, че имате симптоми на хипертиреоидизъм, обърнете се към Вашия лекар. Ако имате висока температура, екстремна превъзбуда, ускорена сърдечна дейност или ако се чувствате дезориентирани, потърсете незабавно медицинска помощ. Това могат да бъдат признаци на тиреотоксична криза, която е спешно и животозастрашаващо състояние.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Кога мога да очаква състоянието ми да се подобри?
  2. Възможно ли е да има някаква друга причина за симптомите ми?
  3. Какви са възможностите за лечение?
  4. Необходими ли са някакви допълнителни изследвания?
  5. Колко често е необходимо да изследвам хормоните на щитовидната жлеза?


Как се диагностицира

Вашият лекар може да диагностицира хипертиреоидизъм като Ви снеме анамнеза, прегледа и назначи изследвания на кръвта и на нивата на хормоните на щитовидната жлеза. Може да се направи ултразвуково изследване (ехография) на щитовидната жлеза, както и да се извършат някои допълнителни изследвания, ако Вашият лекар сметне за необходимо.

Влошаване на състоянието

Някои лекарства, ексцесивен прием на йод.

Знаете ли че

  • Една от най-честите причини за хипертиреоидизъм е болестта на Грейвс. Това е автоимунно заболяване, при което собствената имунна система произвежда антитела срещу рецептори на щитовидната жлеза, като тези антитела стимулират продукцията на тиреоидните хормони.
  • Болестта на Грейвс може да бъде причина за възникване на тиреоид асоциирана офталмопатия (ТАО), при която се засягат очите и причинява екзофталм (изпъкване на очните ябълки извън очната орбита, поради натрупването на тъкан, която ги избутва).ТАО се развива при около 25% от хората с болестта на Грейвс. 
  • Президентът Джордж Буш и съпругата му Барбара Буш, са били диагностицирани с болестта на Грейвс, докато живее в Белия дом.

Факт

Болестта на Грейвс е причина за около  60% - 80% от случаите на хипертиреоидизъм. Тя е 5-10 пъти по-често срещана при жените, отколкото при мъжете.

Вид на болестта

Често срещано състояние. Заболяване на щитовидната жлеза. Заболяване на ендокринната система.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.