top banner
Изпрати email Разпечатай

Депресия при деца и юноши

Известно също като

Депресивно разстройство, депресивно състояние 

Симптоми

Симптомите на депресията при деца и подрастващи могат да включват: чувство на безнадеждност, безполезност, вина, тъга и чест и продължителен плач, липса на интерес към обичайните дейности, скука, социална изолация, гняв или враждебност, физически оплаквания като главоболие или болки в корема, слаби резултати в училище, ниско самочувствие, саморазрушително поведение и мисли за самоубийство.

Описание на състоянието

Депресията е състояние, при което детето има болезнено чувство на тъга или рязък спад на настроението, което пречи на обучението на детето, социалните му контакти в училище, заниманието му с извънкласни дейности, общуването му с близките и с родителите му. Много деца се чувстват тъжни и потиснати, но за кратки периоди от време и това е нормално, за разлика от депресията, която може да трае седмици, месеци или години. Симптомите включват безнадеждност, вина, раздразнителност и липса на интерес към обичайните дейности. Събития в живота, които са травмиращи за детската психика като развод, загуба на родител, смърт на близък роднина или приятел или домашен любимец могат да предизвикат депресия при деца и юноши. Депресивното разстройство може да има наследствен характер, но може да се появи в семейства, в които нямат фамилна анамнеза за депресивно разстройство и никой преди детето не е страдал от депресия. Много често може да няма ясна причина за отключването на депресия при деца и юноши и няма конкретно драматично събитие, което да е предизвикало депресията. Депресивното разстройство е често срещано, но и сериозно заболяване, което обикновено не изчезва без лечение. Консултиране със специалист и/или лечението с лекарства - антидепресанти може да излекува успешно депресията при повечето деца.

Какво да очакваме

Симптомите на депресия не са еднакви при всички деца и имат различна степен на изява. При някои деца се наблюдава чувство на тъга и спад на настроението, докато при други може преобладаващите симптоми да са гняв и враждебност. Често депресираните деца губят интерес към обичайните си дейности, изпадат в социална изолация, не желаят да имат контакт с други деца и не се справят в училище. Може да проявяват агресия в училище, поведението им да стане проблемно или да се държат зле към родителите си и близките хора в семейството. По-малките деца могат да имат натрапчиви мисли, че родителите им могат да умрат и да ги оставят. Децата, които навлизат в тинейджърска възраст могат да прибегнат до употреба на алкохол, цигари, наркотици или медикаменти, като израз на депресията и желание да се справят с проблемите. Най-сериозният проблем при децата, страдащи от депресия е желанието за самоубийство и опитите за самонараняване. Ако детето има суицидни мисли (желание за самоубийство) е важно да получи специализирана помощ своевременно и незабавно. Лечението с антидепресанти и с психотерапия помага на повечето деца да се справят с проблема и да се почувстват добре.

Рискови фактори

Фамилна анамнеза за болни от депресия в семейството, родители с депресия, лоши социални и битови условия на живот, трудна житейска ситуация като развод, преживяна тежка загуба, употреба на наркотици и алкохол.

Интересен факт

Около 5 % от децата и юношите страдат от депресия.

Лечение

Лечението на депресията при деца и юноши може да включва :

  • психотерапия
  • антидепресанти.

Как да се предпазим сами

Започването на своевременно лечение при деца, страдащи от депресия помага за по-бързото възстановяване на детето и справяне със състоянието. Но Вие и детето Ви също може да погнете състоянието му да се подобри. Необходими са взаимни усилия. Здравословното и редовно хранене, редовните физически упражнения, редуцирането на стреса, създаването на благоприятна и уютна семейна среда, разговорите в семейството могат да помогнат на детето да се справи по- бързо и лесно с депресията. Подкрепата от родителите е изключително важна за детето. Разговаряйте с детето, контактувайте, играйте заедно и му казвайте, че го обичате.

Кога да посетим лекар

Ако детето Ви има някакви симптоми на депресия или се държи странно за период по-дълъг от няколко седмици е необходимо да се консултирате с лекар. Ако детето Ви направи опит за самоубийство е необходимо веднага да се обърнете за помощ към лекар-специалист.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Мислите ли, че детето ми има депресия?
  2. Нуждае ли се от някакво лечение?
  3. Колко време може да отнеме, докато има ефект от лечението?
  4. Бихте ли ми обяснили, дали лечението има някакви странични ефекти?
  5. Може ли да се направи още нещо, освен лечението за депресията му?

Как се диагностицира

Лекарят може да диагностицира депресия, след като снеме анамнеза, прегледа детето и назначи някои допълнителни изследвания, за да изключи друга причина за симптомите.

Влошаване на състоянието

Психологически стрес, употреба на наркотици и алкохол, непълноценна храна и спазване на диети, пренатоварване, социална изолация.

Знаете ли че

Депресията може да засегне всеки:

  • Тери Брадшоу, звездата по американски футбол на отбора на Питсбърг е с поставена диагноза - депресия, след като в продължение на дълги години имал чувство на тревожност и тъга.
  • Хю Лори, британският актьор от култовия сериал " Д-р Хаус " също е страдал от депресия.
  • Актрисата и модел  Брук Шилдс е страдала от  следродилна депресия, която се получила след раждането на нейната първородна дъщеря.

Факт

За България няма изнесени официални, статистически данни, но в САЩ всяка година има регистрирани около 500,000 опита за самоубийство в тинейджърка възраст.

Вид на болестта

Често срещано състояние/Заболяване на централната нервна система/Психиатрично разстройство

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.