top banner
Изпрати email Разпечатай

Меланом

Известно също като

Рак на кожата, злокачествен меланом, кожен меланом

Симптоми

Обикновено меланомът се развива върху откритите части на тялото, но може да се появи навсякъде по тялото, дори под ноктите или в очите. Най-често се развива върху гърба, корема, главата, шията, рамената или долните крайници.
Симптомите в ранните стадии включват: променена бенка, появила се в детството: бенката нараства по размер; става по-тъмна, по-светла или по-неравна; променя цвета си от кафяв към син, черен, червен или бял; развива се неравномерно с тъмен неравен ръб; има сърбеж;
нараства туморовидно (расте като храст); кърви безпричинно или се разранява лесно; покрива се с люспи; разязвява се; боли.
Меланом може да се развие и върху нормална кожа, където няма бенки.

Описание на състоянието

Малигненият меланом започва развитието си от тип кожни клетки, наречени меланоцити. Тези клетки произвеждат меланин - пигмент, който определя цвета на кожата, косата и ириса на очите и защитава кожата от вредното влияние на ултравиолетовите лъчи. Меланомът е най-смъртоносната форма на кожен рак, поради което ранното му диагностициране и лечение са от изключителна важност, поради бързото развитие на метастази в мозъка, костите и вътрешните органи.

Какво да очакваме

Ако забележите някакви необичайни зони по кожата си, важно е да бъдете прегледани от лекар незабавно. За разлика от другите видове рак на кожата, меланомът се разпространява бързо до други части на тялото, като например лимфните възли. Лекарят ще Ви прегледа и ще направи биопсия, както и други изследвания, с които да се установи етапът на развитие на рака. Това зависи от размера му и от това дали се е разпространил в съседни или по-далечни структури. Ако се диагностицира рано, меланомът често може да бъде излекуван. Веднъж, когато ракът се разпространи, лечението е по-трудно и е по-вероятно да рецидивира. В зависимост от това дали злокачественият процес е метастазирал, се определя и поведението по отношение на провеждане на оперативно и/или химиотерапевтично лечение, лъчелечение или имунотерапия.

Рискови фактори

Руса или червена коса, сини или зелени очи, светла кожа, продължително излагане на слънце, живеене на голяма надморска височина или слънчев климат, процедури в солариуми, едно или повече изгаряния на слънце в детството, отслабена имунна система, семейна или лична анамнеза за рак, необичайни бенки, напреднала възраст.

Интересен факт

Типичният меланом е черен на цвят, поради синтезирания от клетките меланин. Съществуват обаче и безцветни (левко-меланоми), при които в процеса на злокачественото си израждане туморните клетки са загубили способността да синтезират пигмент. Тези меланоми обикновено са по-злокачествени от черните.

Превенция

Избягването на ултравиолетовата радиация от слънцето и процедурите в солариуми намаляват риска от възникване на това заболяване, въпреки, че не винаги е възможно да се предотврати появата му. Преглеждайте кожата си редовно, за да откриете потенциален рак на кожата рано, когато шансовете за лечение са по-големи.

Лечение

Лечението на рак на кожата може да включва:

  • Операция.
  • Лъчетерапия.
  • Химиотерапия.
  • Имунотерапия.

Как да се предпазим сами

Някои съвети, които могат да профилактират появата на меланома малигнум:
  • Използвайте ежедневно слънцезащитен крем със фактор на защита поне 30, дори през зимата.
  • Носете защитно облекло, шапки и слънчеви очила, когато излизате на слънце.
  • Избягвайте слънцето през най-горещите части от деня, между 10 сутринта и 4 следобед.
  • Избягвайте да се излагате продължително време на слънце.

Кога да посетим лекар

Посетете Вашия лекар при съмнение за променена бенка по кожата или при поява на новообразувание някъде по тялото.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

1. Възможно ли е симптомите ми да са причинени от меланом?
2. Ракът разпространил ли се е ?
3. Какви са възможностите ми за лечение?
4. Какви са страничните ефекти от лечението?
5. Да очаквам ли ракът да рецидивира?

Как се диагностицира

Вашият лекар ще диагностицира меланом, след като снеме анамнезата Ви и прегледа кожата Ви. При някакви съмнения за злокачественост на процеса се взима биопсия и материалът се изпраща за хистологично изследване, за да се докаже или отхвърли диагнозата. За търсене на метастатични ракови огнища се назначава скенер или ядреномагнитен резонанс.

Влошаване на състоянието

Липса на навременно лечение.

Знаете ли че

  • Дъщерята на Роналд Рейгън, Морийн е починала от меланом през 2001 година.
  • Бившата първа дама Лора Бусх е имала тумор в пищяла, който е бил премахнат през 2008 година. Сенаторът Джон Макейн е претърпял четири операции за премахване на меланомни тумори.

Спешна помощ

Ако имате признаци на рак на кожата, потърсете незабавно медицинска помощ.

Факт

Разпространението на меланом се увеличава от 5% до 7% всяка година.

Вид на болестта

Хронично раково заболяване.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.