top banner
Изпрати email Разпечатай

Гъбична инфекция на устната кухина при вързрастни

Известно също като

Кандидоза на устанта кухина, орална гъбична инфекция, млечница, орална кандидоза

Симптоми

Кандидозата на устната кухина при върастни хора засяга лигавицата на устната кухина, езикът и устните ъгли. Лигавицата в устната кухина е бяла и прилича на " сирене ", от там идва и наименованието на болестта - млечница. Кожата може да е зачервена, разранена и болезнена, може лесно да кърви и устните ъгли да са влажни.

Описание на състоянието

Млечницата представлява гъбична инфекция на устната кухина. Причинява се от гъбичка наречена Кандида албиканс и засяга лигавицата на устната кухина - от вътрешната страна на бузите и езикът. Обикновено Кандида албиканс причинява млечница при възрастни, които са с отслабена имунна система или някакво системно заболяване на организма ( захарен диабет, имунокомпроментирани пациенти -  ХИВ-инфекция, при лечение с полихимиотерапия, възрастни хора над 65 годишна възраст ), но всеки възрастен човек може да получи инфекция на устната кухина, особено след употреба на антибиотици. Млечницата може да премине от само себе си, но при някои хора е необходимо да бъде проведено медикаментозно лечение.

Какво да очакваме

Кандида албиканс е често срещана и разпространена гъбичка. Освен инфекцията на устанта кухина - млечницата, тя е причинител и на вагиналната гъбична инфекция. При новородените и бебетата тя е нещо обичайно, не налага специфично лечение и обикновено преминава от само себе си, но при възрастните може да е необходимо лечение и да се изясни коя е причината, довела до кандидозата на устанта кухина. Млечницата може да бъде опасна и да има сериозни последствия при хора със силно отслабена имунна система. При пациенти, които са след химиотерапия или имат ХИВ-инфекция, кандидозата на устната кухина може да се разпространи и да доведе до сериозни последици. Те имат нужда от сериозни противогъбични медикамнти, за да се контролира състоянието и инфекцията и да се избегне разпространението й.

Рискови фактори

Рисковите фактори за появата на млечницата ( орална кандидоза ) при възрастни са: старческа възраст, употреба на антибиотици или кортикостероиди, след лечение с химиотерапия, системни заболявания на организма, като захарен диабет, ХИВ-инфекция.

Интересен факт

Всяка година, оралната кандидоза засяга милиони души.

Лечение

Лечението на оралната може да включва:

  • Почистване на устната кухина с разтвор на 3 % кислородна вода.
  • Киселото мляко помага за възстановяването на нормалния баланс на бактериите в устната кухина, особено ако приемате антибиотици или кортикостероиди.
  • Противогъбични разтвори за хигиена и почистване на устната кухина.
  • Системни противогъбични орални медикаменти.
Вие имате нужда от лечение при всяко състояние или заболяване, което води до риск от орална кадидоза.

Как да се предпазим сами

Ако сте получили орална кандидоза след прием на антибиотици, яжте повече кисело мляко или взимайте хранителни добавки, които подобряват балансът в устната кухина. Това ще помогне за възстановяване на нормалната микрофлора на устната кухина - непатогенните бактерии, които обичайно се намират вта  устната кухина, не позволяват на гъбичките да се развиват и размножават. Миенето на зъбите и почистването на устанат кухина със слаб разтвор на кислородна вода 3% ( една супена лъжица кислородна вода разредена в 250 мл. вода, може също да помогне, но трябва да внимавате и да не използвате силни концентрации на въглероден пероксид, понеже може да изгорите лигавицата на устна кухина. Ако имате захарен диабет, трябва да проверите нивата на кръвната си захар и да проверите дали имате добър контрол над диабета.

Кога да посетим лекар

Ако имате бели лезии ( язвички ) в устната кухина, особено ако са се появили без да има конкретна причина за тях, като например антибиотично лечение - посетете незабавно Вашият лекар.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. На какво се дължат симптомите ми?
  2. Имам ли нужда от лечение?
  3. Има ли някакво основно заболяване, което да е причинило кандидозата на устната кухина?
  4. Колко време ще е нужно, за да изчезнат симптомите ми?
  5. Как мога да се предпазя от повторната поява на кадидозата?

Как се диагностицира

Вашият лекар ще огледа мястото и ще Ви зададе някои въпроси. Вашият лекар може също да назначи допънителни изследвания, за да се установи каква е причината довела до кандидозата. Може да е необходимо да вземе материал от устната кухина, за да е сигурен, че това е млечница. 

Влошаване на състоянието

антибиотици, раздразване на лезиите, заболявания, при които е потисната имунната система, химиотерапия, захарен диабет.

Знаете ли че

Родителите понякога бъркат млечницата при бебетата с остатъци и следи от мляко.

Кандида албиканс е гъбичката, която причинява млечницата. Като името й идва от две различни думи на латински език, означаващи едно и също нещо - " бяло ".
Захарният диабет увеличава риска за кандидоза на устната кухина при възрастните - в слюнката може да има повишено количество глюкоза, което подпомага развитието на гъбичките и се използва от тях за храна.
Кндидата е най-честият причинител на гъбични инфекции при хора, които имат потисната имунна система, в сравнение с всички останали видове гъбички.

Факт

Кандида - гъбичката, която причинява млечницата, се намира обичайно в устаната кухина на около 35-50% от здравите младите хора.   Те обикновено не са достатъчно, за да причинят инфекция при здрав човек.

Вид на болестта

Често срещано. Заболяване на покривната система.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.