top banner
Изпрати email Разпечатай

Гломерулонефрит

Известно също като

Гломерулна болест

Симптоми

Симптомите на гломерулонефрит включват подуване на краката, тялото, лицето и очите; пенеста, розова, тъмна или ръждива урина; увеличение или намаление на уринирането; треска; болки в ставите и мускулите; диария; болки в корема; загуба на апетит; и недостиг на въздух. Гломерулонефрит често причинява високо кръвно налягане, което вашият лекар може да забележи по време на преглед.

Описание на състоянието

Гломерулонефрит е сериозен вид заболяване на бъбреците. Той пречи на бъбреците да филтрират кръвта нормално. Съществуват два вида. Острият гломерулонефрит идва изведнъж, често след вирусна инфекция като стрептокок. Хроничният гломерулонефрит се развива по-бавно. Симптомите включват тъмна, пенеста, урина, отоци и високо кръвно налягане. Състояния като диабет и лупус може да предизвикат гломерулонефрит. Гломерулонефритът може да се изчисти с лечение или от само себе си. Може и да се влоши с течение на времето. Навременното лечение е от ключово значение, понякога с лечение се предотвратява необратимо увреждане на бъбреците.

Какво да очакваме

Острият гломерулонефрит причинява симптоми, които може да се влошат в рамките на дни или седмици. Можете да забележите, че имате кафява урина или подпухнало лице на сутринта. Докато острият гломерулонефрит може да изчезне от само себе си, вие трябва да потърсите лечение. Лекарства, които потискат имунната система или лечения с хемодиализа на кръвта могат да помогнат. Хроничният гломерулонефрит може да предизвика пенеста урина или подути крака. За хроничният гломерулонефрит няма конкретно лечение. Понижаване на кръвното налягане и намаляване на по-нататъшно увреждане на бъбреците може да помогне. Някои хора с гломерулонефрит развиват бъбречна недостатъчност и преминават на хемодиализа или бъречна трансплантация.

Рискови фактори

Рискови фактори за гломерулонефрит включват диабет, рак, заболявания на кръвта, инфекции като например стрептокок, ХИВ, хепатит, други вируси или инфекции, лупус, синдрома на Гудпастър, Болестта на Вегенерe, IgA нефропатия, нодозен полиартерит, фамилна анамнеза за гломерулонефрит, както и излагането на някои химически разтворители. Острият гломерулонефрит е по-често срещан при деца, момчета и мъже.

Лечение

Лечението зависи от вида гломерулонефрит. Възможните лечения включват:? В

  • Кортикостероиди? В
  • Антибиотици? В
  • Лекарства за кръвното налягане? В
  • Лекарства, които потискат имунната система? В
  • Диетични промени, като например намаляване на протеините, солта и течностите? В
  • Избягването на някои лекарства, като НСПВС болкоуспокояващи? В
  • Плазмафереза, вид кръвопреливане? В
  • Диализа или бъбречна трансплантация в много тежки случай.

Как да се предпазим сами

Ако високото кръвно налягане е проблем, вашият лекар може да препоръча намаляване на протеините, солта и течностите във вашата диета. Може да се наложи да се избягват НСПВС, като ибупрофен , кетопрофен и напроксен .

Кога да посетим лекар

Ако имате симптоми като тъмна или пенеста урината, свържете се с вашия лекар веднага.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Имам ли гломерулонефрит?В
  2. Защо имам тези симптоми?В
  3. Колко тежък е моят случай?В
  4. От какво лечение се нуждая?В
  5. Каква е моята прогноза?

Как се диагностицира

Вашият лекар ще ви прегледа и ще задава въпроси. Също така ще трябва да ви се направят изследвания на кръв и урина. Някои хора се нуждаят от бъбречна биопсия, ултразвук, компютърна томография и други изследвания.

Влошаване на състоянието

Не получаване на навременно лечение, яденето на храна с високо ниво на протеини или съдържаща много сол, използване на НСПВС като ибупрофен  или напроксен.

Знаете ли че

  • Гломерулонефрит е най-честата причина за хронична бъбречна недостатъчност.?В
  • Остър гломерулонефрит може да премине в хроничен гломерулонефрит.

Спешна помощ

Ако имате симптоми на гломерулонефрит заедно с признаци за високо кръвно налягане като главоболие, повръщане, замъглено зрение и припадъци, отидете в спешното отделение.

Факт

Острият гломерулонефрит е най-често срещан при деца на възраст от 5 до 15.

Вид на болестта

Спешен случай

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.