top banner
Изпрати email Разпечатай

Остеомиелит

Известно също като

Инфекция на костите , Костна инфекция

Симптоми

Симптомите на остеомиелит най-често са: болка, оток, затопляне и зачервяване на меките тъкани ( мускули, подкожие и кожа ), които се намират над инфектираната кост. Може да има прояви на общо неразположение на целия организъм като: втрисане и висока температура, слабост, обилно изпотяване, болка в областта на кръста, подуване на глезените, краката и ходилата.

Описание на състоянието

Остеомиелитът е възпаление на костите, причинено от бактериална инфекция. Остеомиелитът се проявява със силна болка, зачервяване и оток на кожата над инфектираната област. Инфектирането на костта става чрез пренасяне на бактериите от съседни инфектирани тъкани, при открити травми и наранявания, при хирургични манипулации или извърешена пунктура. Пренасянето на бактериите от инфектираното място до костта се осъществява по кръвен път или инфекцията се разпространява по съседство. Остеомиелитът е по-често срещан при деца. Лечението на остеомиелита е антибиотично ,а при по-сериозните състояние се налага и хирургично лечение и отстраняване на инфектирания участък от костта. Обикновено това е достатъчно състоянието да бъде овладяно. Успехът от лечението на остеомиелитът и определянето на последствията от това заболяване много зависят от своевременното разпознаване на симптомите и своевременно приложената терапия. Има и  други, по-малко сериозни състояния, които могат да причинят същите оплаквания, но е важно да бъде изключен остеомиелит, поради тежките усложнения и последици за организма, до които може да доведе една нелекувана костна инфекция.

Какво да очакваме

При деца, остеомиелитът засята по-често дългите кости, като бедрената и раменната кост. За разлика от тях, при възрастните по-често са засегнати късите кости ( кости на китката, стъпалото ). Остеомиелитът бива два вида - остър и хроничен. Острият остеомиелит може да възникне внезапно,понякога и след хирургична  интервенция. При повечето пациенти е необходимо продължително лечение с венозни антибиотици - от 4 до 6 седмици. При някои пациенти се налага и хирургично лечение за отстраняване на некрозиралите ( умъртвените ) и увредени костни части. Обикновено лечението е успешно и пациентите се възстановяват. Ако острия остеомиелит не бъде лекува, то обикновено преминава в хроничен остеомиелит, който се лекува доста трудно, като в някои случаи се налага ампутация на крайника, като единствено възможно решение.

Рискови фактори

Скорошно открито нараняване на кожата и меките тъкани, прободна рана, хирургична интервенция, костна пунктура, поставяне на изкуствена става, венозни наркотици, захарен диабет, хемодиализа, болни от сърповидно-клетъчна анемия,при които слезката е оперативно отстранена и други.

Интересен факт

Остеомиелитът е по-чест при деца. За България няма статистически данни за болните от остеомиелит, но в САЩ почти 1 на всеки 5 000 страда от остеомиелит.

Лечение

Лечението на остеомиелита включва: 

  • Венозно приложение на антибиотици или прием на таблетна форма. 
  • Хирургично лечение за отстраняване на увреден костен участък  или за възстановяване нормалния кръвоток на костта. 
  • Добър контрол на хроничните заболявания, които могат да влошат състоянието, като например захарния диабет.
  • ампутация, като крайна мярка при тежки случаи, при които няма успех от останалото лечение.

Как да се предпазим сами

Остеомиелитът е сериозно заболяване, при което винаги е необходима медицинска помощ и не бива да изпробвате самолечение. Ако имате подлежащо заболяване - например захарен диабет, трябва да следите стриктно за контола му и да следвате препоръките на Вашия лекар.

Кога да посетим лекар

Ако Вие или детето Ви имате някои от следните признаци: рана, която не зараства продължително време, хронична болка, субфебрилитет ( температура до 38 градуса по Целзий ), трябва да се консултирате с лекар. Ако Вие или детето Ви имате симтоми на сериозна, остро протичаща инфекция, като зачервяване, оток, болка на мястото и висока температура, е необходимо незабавно да потърсите лекарска помощ. 

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Мога ли да приемам антибиотици на таблетки или е необходимо да се прилагат венозно?
  2. Мислите ли, че имам нужда от хирургично лечение ?
  3. Каква е прогнозата за състоянието ми?

Как се диагностицира

Ваият лекар ще Ви снеме анамнези и ще Ви прегледа. Може да се наложат изследвания на кръв, биопсия (инвазивна процедура за взимане на материал за хистологично изследване), рентгенография, магнитно-резонасна томография (МРТ, магнитен резонанс), компютърна аксиална томография (КАТ, скенер) на костите или извършването на други изследвания.

Влошаване на състоянието

Неправилно проведено лечение, лош контрол на захарния диабет, проблеми с кървоснабдяването и кръвоносните съдове.

Знаете ли че

  • Обикновено основния причинител на остеомиелита е бактериална инфекция, но гъбична инфекция също може да предизвика остеомиелит. 
  • Около половината случаи на остеомиелит са при деца в предучилищна възраст.
  • Staphylococcus aureusе (Златист стафилокок) е най-честият вид бактерия, която причинява остеомиелит.

Факт

Почти половината от случаите с остеомиелит се дължат на предходно нараняване.

Вид на болестта

Рядко / Инфекциозно заболяване на Опорно-двигателната система / Инфекциозно заболяване на костите / Остеомиелит

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.