top banner
Изпрати email Разпечатай

Морбили

Известно също като

Брусница; Дребна шарка

Симптоми

Симптомите на морбили може да включват: висока температура, раздираща кашлица, зачервени и сълзящи очи, течащ нос, обрив, който започва от главата и се разпространява надолу по туловището, бели петънца във вътрешността на бузите, възпалено гърло, мускулни болки или слабост.

Описание на състоянието

Дребната шарка (морбили) е силно заразна остра вирусна инфекция, която се среща най-често при деца. Инфекцията се предава по въздушно-капков път и източник на инфекцията е болен човек. В световен мащаб тя е една от водещите причини за смърт при деца, но в съвремието е рядко срещана, поради широкоразпространената имунизация. Пневмония, слепота и мозъчна инфекция са редки, но сериозни усложнения, така че силно се препоръчва ваксинацията. Всеки, който е имал контакт с болен от морбили или поява на симптоми като обрив по тялото и повишена температура трябва да отиде на лекар. Не трябва да се забравя, че и други състояния могат да причинят същите симптоми.

Какво да очакваме

След 7 до 14 дневен инкубационен период се появяват първите симптом на морбили. Инфекцията с морбили има три етапа: 1. катарален период – започва с постепенно повишаване на температурата, отделяне на серозно-слузеста секреция от носа, кихане, сълзотечение, кашлица. Постепенно температурата достига до 39 градуса. Децата стават апатични, плачливи, загубват апетит. 2. обривен период – появява се характерен петнист обрив, който през първия ден обхваща лицето, шията и горната част на гръдния кош, на втория-третия ден ангажира туловището и крайниците. Общият вид на кожата наподобява географска карта, тъй като образуваните нови обривни единици се сливат с по-рано възникналите, но винаги между тях остава незасегната от обрива кожа. Катаралните прояви се засилват. 3. реконвалесцентен (възстановителен ) период – до 5-6 дни общото състояние се подобрява, ако не настъпят усложнения. Усложнения се срещат най-често при възрастни и деца под пет годишна възраст - 1 на всеки 10 деца развива ушни инфекции, а 1 на всеки 20 развива пневмония, която е особено сериозна при кърмачета. Енцефалит (възпаление на мозъка) се среща много рядко. Повечето хора се възстановяват напълно.Инфекцията с морбили трябва да премине целият си път и обикновено трае 2 или по-малко седмици. Почивката, бани с гъба с хладка вода и ацетаминофен или ибупрофен могат да помогнат в облекчаването на симптомите. След преболедуване от морбили остава траен имунитет за цял живот.

Рискови фактори

Неваксинирани малки деца или във всяка възраст, ако няма поставена ваксина или ако организмът не е преболедувал от морбили преди.

Интересен факт

В САЩ има около 50 случая на морбили всяка година, най-вече с произход извън страната. По света има около 20 милиона случая на година.

Превенция

Основното средство за профилактика на заболяването е приложението на живата противоморбилна ваксина. У нас се прилага триваксина ( морбили-паротит-рубеола ) на 13 месеца, с реимунизация на 12 години. При поява на заболели от морбили задължителна предпазна мярка е изолацията на болните в домашна или болнична обстановка. Ваксинацията е противопоказна при бременност или някои заболяване като левкемия, лимфом или подтисната имунната система.

Лечение

Няма специфично лечение за морбили. Но може да облекчите симптомите като:

  •  приемете някои медикаменти като ацетаминофен или ибупрофен за облекчаване на болката и треската. Не давайте аспирин на деца или юноши;
  •  инхалации за кашлицата.

Как да се предпазим сами

Тези самостоятелни грижи могат да В помогнат, ако имате морбили:

  •  почивайте си достатъчно;
  •  пийте много течности, за да се избегне обезводняване;
  •  бани с топла вода и обтриване с гъба могат да облекчат дискомфорта и треската;
  •  парацетамол или ибупрофен могат да облекчат симптомите на болка и треска . Не давайте аспирин на деца или юноши;
  •  инхалациите може да облекчат кашлицата;
  •  попитайте вашия лекар какви витамини и добавки може да приемате, ако имате недостиг на витамин А или сте с отслабена имунна система.

Кога да посетим лекар

Всеки, който е бил изложен на контакт с болен от морбили или има симптоми като обрив и повишена температура, трябва да отиде на лекар. В редки случаи могат да настъпят усложнения на инфекцията с морбили като пневмония или мозъчна инфекция. Обадете се на тел.112 ако болен от морбили има схващане на врата, не диша правилно, има кашлица с жълти или зелени храчки, не уринира повече от 10 часа или има болки в ушите.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1.  Може ли дребна шарка да причинява симптомите ми?
  2.  Какво да направя, за да предотвратя усложнения?
  3.  Какво ще ми препоръчате за облекчаване на симптомите?
  4.  Колко дълго ще продължат симптомите?

Как се диагностицира

Лекарят ще Ви снеме анамнеза и ще Ви прегледа. Лекарят може също да назначи изследвания на кръвта или други изследвания.

Влошаване на състоянието

Разчесване на обрива; липса на почивка; дехидратация.

Знаете ли че


  • Хората, които не са имунизирани срещу морбили, при повече 90% от случаите се разболяват при контакт със заразен.
  • Изследванията не установяват връзка между трикомпонентната ваксината за морбили паротит и рубеола и развитието на аутизъм.
  • Повече от половината смъртни случаи, вследствие инфекция с морбили са в Индия.

Факт

В световен мащаб дребната шарка причинява около 197,000 смъртни случаи на година, предимно при деца под 5-годишна възраст.

Вид на болестта

Силно заразно заболяване.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.