top banner
Изпрати email Разпечатай

Коклюш

Известно също като

Пертусис; Магарешка кашлица

Симптоми

Симптомите на коклюш могат да включват: тежка кашлица, хрема, кихане и висока температура.

Описание на състоянието

Коклюшът е заразна респираторна инфекция, която се разпространява от един човек на друг по въздушно-капков път посредством кашлица или кихане. Тя се причинява от бактерията - Bordetella pertussis и може да бъде предотвратена с помощта на ваксина, която се поставя в детска възраст според имунизационния календар на стараната. Коклюшът причинява тежка и упорита кашлица (магарешка кашлица), хрема и висока температура. Понякога кашлицата може да доведе до повръщане. Коклюшът може да причини сериозни и понякога опасни за живота заболявания при бебета и децата. В миналото коклюшът е бил често срещано заболяване в детска възраст, но благодарение на ваксинациатя, в днешно време се среща много по-рядко.

Какво да очакваме

Симптомите на коклюшът често започват като обикновена настинка. След около 7 до 10 дни започват тежки пристъпи на кашлица. От тук идва и името на заболяването - "Магарешка кашлица". В някои случаи кашлицата е толкова силна, че на детето му е трудно да си поеме дъх. Когато дете се опитва да вдишва може да издава странни звуци. Бебета може да има само лека кашлица или да нямат кашлица, дори и ако общото им състояние е тежко. Възрастни и по-големи деца, които имат коклюш, обикновено се лекуват у дома. При кърмачетата и малките деца може да се наложи болнично лечение с антибиотици. Инфекцията обикновено продължава за около 6 седмици.

Рискови фактори

Липса на ваксинация.

Интересен факт

Регистрирани са около 21,000 случая на коклюш в САЩ през 2010г.

Превенция

За да се предотврати заразяването с коклюш и разпространението му:

  •  уверете се, че Вие и Вашите деца сте ваксинирани. Ваксината е най-ефективна, когато се правят реимунизации през определен период от време;
  •  ако Вашето дете не е ваксинирано и е под 7-годишна възраст, е необходимо да го спрете от детска градина и да не го водите на публичните събирания, ако има огнище на коклюш до 14 дни след последния регистриран случай;
  •  мийте често ръцете си, ако имате симптоми на настинка и слагайте ръка пред устата си при кашлица.

Лечение

Възрастни и по-големи деца обикновено могат да лекуват симптомите на коклюш у дома. В някои случаи Вашият лекар може да препоръча антибиотици. Кърмачета и малки деца могат да се нуждаят от лечение в болница. При някои деца може да се наложи подаване на кислород, интравенозни разтвори и седативи.

Как да се предпазим сами

Възрастните и по-големите деца могат да облекчат симптомите на магарешка кашлица у дома като:

  •  си осигурят достатъчно почивка;
  •  приемат много течности;
  •  взимат топли душове или вани;
  •  храненето е на малки порции, за да се предотврати повръщане и гадене.

Кога да посетим лекар

Потърсете лекарска помощ, ако Вие или Вашето дете имате някакви симптоми на коклюш. Потърсете спешна медицинска помощ, ако Вие или Вашето дете имате затруднено дишане, гърчове, висока температура, неспирно повръщане, синкав цвят на кожата или признаци на дехидратация.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1.  Може ли коклюшът да причинява симптомите ми?
  2.  Какво лечение е необходимо?
  3.  Трябва ли да си остана у дома?
  4.  Как да предотвратя разпространението на заболяването сред другите хора?

Как се диагностицира

Вашият лекар ще Ви прегледа и ще Ви снеме анамнеза. Вашият лекар може да назначи кръвни изследвания, изследване на секрет от гърлото или носа, рентгенография на гръден кош.

Влошаване на състоянието

Тютюнопушене; пушек. 

Знаете ли че

  •  Коклюшът е бил от водещите причини за детска заболеваемост и смъртност в началото на 20-ти век преди откриването на ваксината.
  •  Коклюшът е бил най-разпространен в САЩ през 80-те години. Най-често се разболявали кърмачетата, които още не са получили пълния курс на ваксината и по-големи деца, които не са били реимунизирани.
  • В България смъртността от  коклюш е била най-висока през 20-те и 30-те години на 20-ти век. 
  • В днешно време е трудно да се определи точната честота, защото много от случаите на коклюш остават неразпознати, поради нетипичните симптоми и нетипичното клинично протичане, благодарение на ваксинацията.

Факт

След въвеждането на ваксинацията, честотата на коклюшът намалява, въпреки, че през последното десетилетие се наблюдава тенденция за нарастване на честотата му. При по-голям процент от заболелите има пропуски във ваксинацията и реимунизацията. 

Вид на болестта

Често срещано заболяване на дихателните пътища.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.