top banner
Изпрати email Разпечатай

Туберкулоза (на латински език - Tuberculosis)

Известно също като

ТБ; Туберкулозна болест

Симптоми

Симптомите на туберкулоза може да включват: упорита кашлица, отделяне на кръв при кашляне, болка в гърдите, нощно изпотяване, температура, втрисане, умора, загуба на апетит, загуба на тегло,

Описание на състоянието

Туберкулозата е хронично заболяване, което се причинява от Mycobacterium tuberculosis. Най-често засяга белият дроб, при което се развива белодробна форма на туберкулозата. Други органи, които могат да бъдат поразени са гръбначният стълб, мозъка, бъбреците, червата и яйчниците. TБ се разпространява по въздушно-капков път, когато заразен човек кашля, киха, говори или пее, отделяйки по този начин  фини капчици във въздуха, които останалите хора могат да вдишат. Ако не се лекува, заболяването може да има сериозни последствия и дори може да завърши фатално. Tуберкулозата причинява упорита кашлица с отделяне на кръв в храчките, гръдна болка, температура, втрисане и умора. При някои хора съществува т.нар. латентна туберкулоза, при която инфекцията няма никакви симптоми, хората носители на туберкулозни бактерии и не са заразни за околните. Болестта обаче е възможно да се активира и да прогресира в активна форма на туберкулоза. Това се случва най-често при отслабена имунна система. Състояния, водещи до имунен дефицит като ХИВ-инфекция, живеене в нехигиенични условия, злоупотреба с алкохол и наркотици повишат риска от инфектиране с ТБ.

Какво да очакваме

Ако се заразите с туберкулозна инфекция, но имате силна имунна система, Вие може да нямате никакви симптоми и да не разпространявате болестта сред околните. Въпреки това Вашият тест за туберкулоза ще бъде положителен - това се нарича латентна туберкулозна инфекция. Ако имунната Ви система отслабне в някакъв момент, болестта може да стане активна и да се появят симптоми. Някои хора с TБ никога не се разболяват, при някои симптомите се появяват няколко седмици след заразяването, а други развиват заболяването години по-късно. След като болестта се активира могат да се появят симптоми като умора, температура, загуба на тегло и кашлица. Без лечение туберкулозната болест може да прогресира и да засегне повече органи. Всеки, който има туберкулозна инфекция се нуждае от лечение, за да се предотврати активирането на заболяването или за да лекува активната форма на инфекцията. Хора с активна туберкулоза се изолират в специализирано болнично отделение, за да се предотврати разпространението на болестта.

Рискови фактори

Живеещите в нехигиенични условия, бездомници; контакт с болни от активна форма на туберкулоза; злоупотреба с алкохол или наркотици; наличие на ХИВ-инфекция или друго състояние, което отслабва имунната система.

Интересен факт

Очаква се заболеваемостта от туберкулоза в България да бъде понижена до 25 души на всеки 100,000 през 2015 година както и да се гарантира и успешен изход от лечението при над 85% от пациентите с туберкулоза. 

Превенция

Туберкулозните бактерии се разпространяват чрез кашляне, кихане или говорене. Бактериите остават жизнеспособни във въздуха за часове като по този начин болестта може да се разпространи лесно сред околните. Целувки, споделяне на прибори за хранене и ръкостискането не могат да доведат до разпространение на TБ. Ако боледувате от туберкулоза е необходимо да съобщите на хората близо около вас, за да бъдат изследвани за туберкулоза. Вашият лекар може да препоръча да носите маска, докато общувате с други хора, да покривате устат си когато кашляте. Важно е стриктното спазване на предписаното лечение, тъй като при нередовно лечение има опасност да заразите хората около Вас или да развиете резистентност към лекарствата.

Лечение

Туберкулозната терапия се основава на няколко основни принципа, които са важни за успешното излекуване:

  • необходимост от провеждане на комбинирана терапия с най-малко две туберкулозни лекарства с цел избягване на развитието на резистентност;
  • продължителност на терапията не по-малка от 6 месеца, с което се предотвратява екзацербация и рецидив на заболяването;
  • регулярно лечение (ежедневно или интермитентно) при стриктно съблюдаване на дозовия режим и контролирано активно участие на пациента.

    Лекарства за лечение на туберкулоза са антибиотици и синтетични противотуберкулозни лекарства, които могат да се обособят в две основни групи:

    -противотуберкулозни лекарства от първи ред (на първи избор)- изониазид, рифампицин, пиразинамид, етамбутол и стрептомицин;

    -противотуберкулозни лекарства от втори ред (на втори избор)- рифабутин, рифапентин, етионамид, пара-аминосалицилова киселина, циклозерин, флуорохинолони, аминогликозиди, полипептидни антибиотици, тиацетазон, оксазолидинони.

Как да се предпазим сами

Много важно условие за успешното лечение е стриктното спазване на предписаната терапия, в противен случай има риск от ново активиране на болестта. Рецидивите на туберкулозната инфекция се лекуват по-трудно и прогнозата за излекуване е по-неблагоприятна.

Кога да посетим лекар

Свържете с Вашия лекар, ако сте имали контакт с някой с туберкулозна инфекция; ако имате симптоми на туберкулоза или ако се лекувате за туберкулоза и симптомите Ви се влошат, или се появят нови симптоми. Незабавно потърсете медицинска помощ, ако имате висока температура, болки в ставите, болка или изтръпване на пръсти или краката, изтръпване около устата, замъглено виждане, шум в ушите, световъртеж, пожълтяване на кожата или очите.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Може ли туберкулозна инфекция или друго състояние причинява симптомите ми?
  2. Какви изследвания са ми необходими?
  3. Как трябва да се подготвя за тези тестове?
  4. Ако тези тестове са положителни, какви са следващите стъпки за диагностика или лечение?
  5. Каква е прогнозата за хората болни от туберкулоза?

Как се диагностицира

Вашият лекар може да диагностицира туберкулозна инфекция като Ви снеме анамнеза, прегледа Ви и назначи специални кожни и кръвни изследвания за туберкулоза. Може да са необходими рентгенография на гръден кош и изследване на храчка за доказване на туберкулозен бактерий.

Влошаване на състоянието

Тютюнопушене; отслабена имунната система.

Знаете ли че

  • Докато честотата на заболели от туберкулоза в САЩ за всички времена е ниска, то тя остава сериозен здравословен проблем в други части на света.
  • По света, повече от 1 на всеки 3 души стада от туберкулоза.
  • В световен мащаб около 2,000,000  души умират от туберкулоза всяка година.

Факт

Според медицинската статистика болните от туберкулоза у нас са двойно повече в сравнение със страните от Европейския съюз. На 100,000 души заболяват около 40 българи.

Вид на болестта

Заразно заболяване. 

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.