top banner
Изпрати email Разпечатай

Гастроентерит

Известно също като

Стомашен вирус; Диария на пътуващите

Симптоми

Симптомите на гастроентерит може да включват:

  • коремни болки и спазми;
  • гадене;
  • повръщане;
  • диария; 
  • втрисане; 
  • главоболие;
  • мускулни болки и слабост.

Описание на състоянието

Гастроентеритът е възпалително заболяване на стомаха и тънките червата, което може да бъде предизвикано от разнообразни причини. Най-честият симптом е диарията, която обикновено е придружена от коремна болка, гадене и повръщане, като може да има или да няма висока температура. Вируси, бактерии, паразити или развалени храни могат да са причина за появата на гастроентерита. Бактериалните гастроентерити за разлика от вирусните по-често водят до усложнения и протичат по-тежко. Симптоми на гастроентерит включват коремни болки и спазми, гадене, диария и повръщане. Макар, че понякога се нарича "стомашен грип", грипният вирус не причинява гастроентерит. Болестта обикновено се разпространява лесно при контакт с болен човек. Консумирането на заразена храна или напитки също може да разпространи болестта. Повечето хора се възстановяват след няколко дни чрез прием на много течности и почивка. Бебета, възрастни хора и хора с хронични заболявания са с по-висок риск за дехидратация вследствие на гастроентерита и често се налага хоспитализация.

Какво да очакваме

Гастроентеритът, причинен от вируси, най-често продължава 1-2 дни след инфектирането. В повечето случаи гаденето, повръщането и диарията се подобряват в рамките на 24 до 48 часа. Някои симптоми може да продължат 2 или повече седмици в зависимост от причината довела до инфекцията. Приемът на течности подпомага предотвратяването на дехидратация. Ако имате гадене и повръщане и трудност да пиете течности, свържете се с лекар.

Рискови фактори

Контакт с болен от гастроентерит; консумиране на храни и напитки, приготвени от човек, който има гастроентерит; пиене на замърсена вода; консумиране на замърсени плодове или зеленчуци или храни, които не са претърпели термична обработка.  

Интересен факт

От 50% до 70% от вирусните гастроентерити при възрастни се причинява от норовируси. Те са силно заразни и инфекцията причинена от тях се разпространява много бързо. Друг чест причинител са ротавирусите, които се срещат повече в кърмаческа възраст и при малките деца. Те могат да причинят тежко обезводняване.

Превенция

       Гастроентеритът може да бъде силно заразен. Следните стъпки могат да помогнат да предотвратите разпространението на болестта:

  • внимателно измивайте ръцете си всеки път, когато сте в контакт с хора, които имат гастроентерит;
  • не консумирайте развалени, сурови или храни, които не са преминали достатъчна термична обработка;
  • ако имате гастроентерит - стойте далеч от другите, доколкото е възможно, докато симптомите отзвучат. Мийте ръцете си често, особено след използване на тоалетната;
  • изолирайте вкъщи болните деца с диария, гадене или повръщане;
  • когато пътувате, пийте бутилирана или филтрирана вода, избягвайте консумацията на лед и сурова храна.

Лечение

         Лечението при гастроентерит е предимно симптоматично. Добре е да спазвате диета, която да облекчи работата на стомашно-чревния тракт. Лечението на гастроентерита може да включва:

  • прием на подсолени или подсладени течности, заместващи загубите на соли, вода и минерални вещества вследствие на повръщането и диарията. Може да вземете готова напитка, богата на електролити, а ако нямате възможност може да поставите една кафена лъжичка сол в чаша вода;
  • симптоматични лекарствени средства за потискане на гаденето и повръщането по предписание на Вашия лекар;
  • антибиотици при бактериалните инфекции;
  • ацетаминофен при мускулни болки и температура. Не се препоръчва употреба на нестероидни протививъзпалителни лекарствени средства (НСПВЛС) като ибупрофен, аспирин, напроксен и други, тъй като могат да раздразнят още повече стомаха и да влошат състоянието;
  • пробиотиците подпомагат за възстановяването на нормалната чревна флора.

Как да се предпазим сами

Няколко съвета, които може да следвате, ако имате гастроентерит:

  • необходимо е да пиете достатъюно количество течности - електролитни напитки, вода, бульони и чай през първите 24 часа от започване на оплакванията;
  • избягване на консумиране на трудно-смилаеми храни, докато гаденето и повръщането преминат;
  • необходимо е да си осигурите почивка и да не се натоварвате.

Кога да посетим лекар

Ако продължите да губите вода и електролити, състоянието Ви ще се влоши. Трябва да потърсите лекарска помощ, ако симптомите се влошат или ако продължават повече от 1-2 дни. Трябва да потърсите медицинска помощ незабавно, ако имате силна коремна болка, повръщане на кръв, изхождане на кръв с изпражненията или черни и зловонни изпражнения. При деца с повръщане или диария, следете за признаци на дехидратация - хлътнала фонтанела (меката част на главата при бебета), суха кожа, плач без сълзи или ако пелените са сухи в продължение на няколко часа, т.е. детето спре да уринира. Ако детето има някои от тези симптоми, трябва да потърсите незабавно лекарска помощ.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Гастроентерит или друго състояние причинява симптомите ми?
  2. Заразен ли съм за околните?
  3. Какво количество и какъв вид течности трябва да приемам?
  4. Трябва ли да Ви съобщя, ако симптомите ми се променят?
  5. Може ли оплакванията ми да са свързани с нещо по-сериозно от вирусна инфекция?

Как се диагностицира

Правилният подход при поставянето на диагноза изисква подробно снета анамнеза. Важно значение има уточняването на вида на храните, които са консумирани преди изява на диарията, броя на изхожданията и тяхната консистенция, наличието на примеси като кръв, слуз или гной, съпътстващи симптоми като повръщане, коремни болки и треска. Други изследвания в подкрепа на диагнозата са изследването на кръв или изпражнения, за да се търси наличието на бактериална инфекция и изолирането на бактериален причинител.

Влошаване на състоянието

Дехидратация; прекомерен стрес или физическа активност; консумация на алкохол; употреба на нестероидни противовъзпалителни медикаменти като аспирин, ибупрофен и други; консумиране на пикантни или други храни, които дразнят стомаха.

Знаете ли че


  • Един тип вирус, наречен норовирус, причинява 80% от вирусните гастроентерити.
  • Един от щамовете на норовируса е наречен "Norwalk" вирус, тъй като е бил открит по време на епидемия в основно училище в Norwalk, Охайо, през 1968г.  
  • Този вирусен щам е много устойчив. Издържа на замразяване, на топлина до 60 градуса по Целзий и е устойчив на почистване с белина и дезинфектанти за ръце, което го прави труден за убиване и лесен за разпространение.

Факт

Между 30% до 50% от туристите, пътуващи към развиващите се страни, страдат от "диария на пътуващите."

Вид на болестта

Заразно заболяване.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.