top banner
Изпрати email Разпечатай

Инфекция на средното ухо

Известно също като

Среден отит, ушна инфекция

Симптоми

Симптомите при инфекция на средното ухо включват: болки и чувство на тежест в ушите, загуба на слуха, висока температура и нервност, която се изразява повече при бебетата. При тежки инфекции тъпанчевата мембрана може да се перфорира (пробие), което позволява възпалителният ексудат (гнойта) от средното ухо да се дренира навън през външния слухов канал.

Описание на състоянието

Инфекцията на средното ухо е най-често срещаният тип бактериална инфекция срещана в детството, но също така може да се срещне и при възрастни. Ушните инфекции често се причиняват от алергии, настинки и инфекции на синусите. Когато каналите, свързващи средното ухото със задната част на гърлото станат оточни и непроходими, благоприятстват развитието на бактериална или вирусна инфекция. Това води до натрупване на  възпалителна течност, това оказва натиск върху тъпанчето, причинявайки болка, а понякога и загуба на слуха.

Какво да очакваме

Повечето ушни инфекции се развиват за няколко дни, причинявайки болка и дискомфорт. Бебетата с ушна инфекция ще са неспокойни, ще плачат и ще имат проблеми със съня. Малките деца ще се оплакват от болки в ушите. Както при бебетата, така и при децата е възможна и лека температура. Повечето ушни инфекции преминават за 2-3 дни и то без лечение. Ако симптомите продължат или се влошат, лекарят Ви ще предпише антибиотици, обикновено за 10 дни. Дори и след лечение в ухото може да остане течност за 3 до 6 седмици, което води до временна загуба на слуха докато напълно не отшуми инфекцията. Хроничните ушни инфекции могат да увредят тъпанчето и да доведат до постоянна загуба на слуха.

Рискови фактори

Фактори, повишаващи риска от инфекция на средното ухо при деца са: тютюневият дим, храненето от бутилка или купа в легнало положение.

Интересен факт

Всяка година в България има хиляди случаи на ушна инфекция.

Лечение

Лечението на инфекция на средното ухо може да включва:

  • антибиотици;
  • приемът на течности или вливане на интравенозни разтвори;
  • деконгестанти (капки с псевдоефедрин или фенилефрин);
  • лечение на алергията;
  • хирургично лечение на хроничните инфекции на ухото.

Как да се предпазим сами

  • може да поставите затоплена бутилка с вода или кърпа на ухото;
  • може да използвате капки за уши за болката;
  • Взимайте подходящи перорални болкоуспокояващи (не давайте аспирин на деца);
  • деконгестанти.

Кога да посетим лекар

Всяко дете до 6-месечна възраст с висока температура и симптоми на инфекция на ушите трябва да бъде прегледано от лекар. Децата по-големи от 6-месечна възраст трябва да посетят лекар, ако симптомите не се подобрят за 1 или 2 дни или ако имат силна болка в ухото и висока температура.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Какви изследвания са необходими?
  2. Нужни ли са антибиотици?
  3. Може ли алергия да е причина за симптомите?
  4. Имам ли други възможности за лечение вместо антибиотици?
  5. Може ли оплакванията да се свързват с нещо различно от ушна инфекция?

Как се диагностицира

Вашият лекар ще диагностицира инфекция на средното ухо като Ви снеме анамнеза и извърши физикален преглед, включващ и преглед на ушите. Лекарят Ви може да назначи тестове за изследване на слуха и инструментални изследвания за по-добър оглед на тъпанчето.

Влошаване на състоянието

Настинка, алергии, аденоити (възпаление на лигавицата на слуховите тръби, което води до набъбване на лигавицата и блокира слуховите тръби), тютюнев дим, хранене от бутилка.

Знаете ли че

  • Излишната течност в средното ухо може да причини загуба на слуха и забавяне на речта.
  • Чрез оперативни интервенции на ушната тръба могат да се лекуват хроничните ушни инфекции. Лекарят прави малък отвор в тъпанчето, за да премахне течността, след което се поставят малки тръбички в ухото, така че течността да се дренира навън и въздухът отвън да навлезе в средното ухо. Тръбичките не пречат на слуха. В действителност, много деца чуват по-добре след операцията. Тръбичките остават поставени на мястото от 6 до 18 месеца като след този период падат сами или се премахват от лекар.

Факт

Около 70% от децата са имали ушна инфекция преди 3 годишна възраст.

Вид на болестта

Често срещано заболяване.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.