top banner
Изпрати email Разпечатай

Ендокардит (на латински език - еndocarditis)

Известно също като

Бактериален ендокардит; Инфекциозен ендокардит; Инфекция на ендокарда на сърцето; Инфекция на сърдечните клапи

Симптоми

Симптомите на ендокардит може да включват: субфебрилна телесна температура (до 37.9 градуса по Целзий), умора, нощно изпотяване, загуба на тегло, сърдечен шум, отоци в областта на стъпалата и подбедриците, подуване на корема, обрив по кожата, рана, която секретира или не иска да заздравее, възпалено гърло или болка при преглъщане, възпаление на синусите със задържане на секрет в тях и главоболие, кашлица, която продължава повече от 2 дни, бели петна и плаки в устната кухина, гадене, повръщане или диария.

Описание на състоянието

Ендокардитът представлява инфекция на сърцето, която засяга сърдечните клапи и най-вътрешния слой на сърцето - ендокардът. Ако сърцето Ви е здраво и досега не сте имали сърдечни заболявания, възможността да получите ендокардит е твърде малка. Ендокардитът може да бъде смъртоносен, ако не бъде лекуван. Ендокардитът се получава, когато бактерии от други инфектирани части на тялото навлязат в кръвта. По тази начин те достигат до ендокарда и причиняват ендокардит. Хората с увредени сърдечни клапи, изкуствени сърдечни клапи или други сърдечни проблеми са най-изложените на риск от ендокардит, който може да доведе до застойна сърдечна недостатъчност или инфаркт. Антибиотиците, понякога и хирургична интервенция се използват за лечение на ендокардита. Диагностицирането на ендокардита и своевременното му лечение може да са решаващи и да спасят живота на болния.

Какво да очакваме

Ендокардитът може да се развие много бавно или много бързо. Може да има грипоподобни симптоми от страна на организма като субфебрилитет и умора, да се развият обриви, да има недостиг на въздух или внезапна слабост в ръцете или краката. Ако знаете, че сте изложени на риск от ендокардит - не чакайте, дори ако имате само леки симптоми. Вероятно ще трябва лечение с венозни антибиотици в болницата, а после продължаване на антибиотичното лечение у дома.  Ако има увреждане на сърдечните клапи, ако имате изкуствена сърдечна клапа или инфекцията е причинена от гъбички, може да се наложи сърдечна операция на увредената клапа.

Рискови фактори

Ако имате здраво сърце, при Вас има нисък риск да се разболеете от ендокардит. Изкуствените сърдечни клапи, боледуване от ендокардит в миналото, някои вродени сърдечни заболявания, проблеми след сърдечна трансплантация, пролапс на митралната клапа и инжектирането на венозни наркотици повишават многократно риска от ендокардит.

Интересен факт

Хиляди души боледуват от ендокрардит всяка година.

Лечение

Лечението на ендокардита може да включва:

  • приложение на интравенозни антибиотици;
  • сърдечна операция за възстановяване или подмяна на сърдечна клапа.

Как да се предпазим сами

Ако веднъж сте имали ендокардит, при Вас има по-висок риск да развитието това заболяване отново. За да се предпазите може да:

  • Почиствайте зъбите си редовно като използвате четка и конец за зъби и посещавайте Вашия стоматолог редовно.
  • Кажете на лекарите и зъболекарите, че сте изложени на риск от развитие на ендокардит.

Кога да посетим лекар

Говорете с Вашия лекар, ако при Вас има риск да се разболеете от ендокардит. Ако сте изложени на риск от развитие на ендокардит, посетете Вашия лекар незабавно, дори и да смятате, че може да имате просто настинка или грип.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Може ли ендокардит или друго състояние да причинява симптомите ми?
  2. Какви изследвания са необходими?
  3. Ако имам ендокардит, до каква степен се е развило заболяването?
  4. Какво лечение е необходимо?
  5. Какъв е рискът при мен да получа ендокардит отново?
  6. Трябва ли да взимам профилактични антибиотици преди всяка медицинска или стоматологична процедура?

Как се диагностицира

Лекарят ще Ви снеме анамнеза и ще Ви направи физикален преглед. Ще са необходими кръвни изследвания, както и взимане на хомокултура (изследване на кръвта за идентифициране на бактериите, които предизвикват инфекция на сърцето). Може да са необходими и ехокардиография  (ултразвуково изследване на сърцето), електрокардиограма (ЕКГ) или рентгенография на гръдния кош.

Знаете ли че

  • При хората с добра хигиена на устната кухина има по-малка вероятност да развият ендокардит.
  • Композиторът Густав Малер, поетът Робърт Бърнс, актьорът Рудолф Валентино и певец Брайън Литръл са имали ендокардит.
  • Първата трансплантация на сърдечна клапа е била през 1952 г.

Спешна помощ

Ако имате необяснимо висока температура или други симптоми на ендокардит - особено ако сте изложени на риск - потърсете медицинска помощ веднага.

Факт

Мъжете развиват ендокардит 3 пъти по-често от жените.

Вид на болестта

Спешно състояние.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.