top banner
Изпрати email Разпечатай

Суправентрикуларна тахикардия (Надкамерна тахикардия)

Известно също като

SVT, предсърна тахикардия, пароксизмална надкамерна тахикардия (ПНТ), пароксизмална суправентрикуларна тахикардия (PSVT)

Симптоми

Симптомите на суправентрикуларната тахикардия (SVT) включват: внезапно учестяване на сърдечния ритъм, раздразнителност, изтръпване или мравучкане, слабост или световъртеж, лесна уморяемост, задух, стягане в гръдния кош.

Описание на състоянието

Суправентрикуларната тахикардия (SVT, Надкамерна тахикардия) е вид нарушение на сърдечния ритъм, което се проявява с учестено сърцебиене. Друго наименование на SVT е пароксизмална суправентрикуларна тахикардия (PSVT). Пароксизмална означава "от време на време", т.е. появява се внезапно и отшумява след минути до няколко часа. Предсърдната тахикардия може да причини различни симптоми, като например раздразнителност, мравучкане, слабост, виене на свят. Суправентрикуларна тахикардия може да се провокира от приемна определени медикаменти или от синдрома на Волф-Паркинсон-Уайт  (WPW-синдром), който представлява вродено състояние. Тютюнопушенето, приемът на алкохол, медикаменти или наркотици, както и стресът могат да провокират надкамерна тахикардия. PSVT (пароксизмалната  суправентрикуларна тахикардия) обикновено не се приема като опасно състояние. Понякога PSVT настъпва безпричинно. Честата поява на епизоди от предсърдна тахикардия, може да доведе до отслабване на сърдечната помпена функция в дългосрочен аспект.

Какво да очакваме

Пароксизмалната надкамерна тахикардия настъпва внезапно и може да трае от няколко минути до няколко часа. Може да премине спонтанно или чрез медикаментозно лечение в специализирани отделения. При хронични случаи може да продължи дълго, докато не се приложи кардиоверзио, което вкарва сърцето в правилния сърдечен ритъм. В повечето случаи SVT отшумява спонтанно. Използват се няколко начина, наречени вагусови приоми (притискане на очните ябълки, масаж на шията в областта на каротидната артерия), за да се възстанови правилния ритъм на сърцето.

Рискови фактори

Прием на дигиталисови препарати (медикаменти за подобряване на помпената функция на сърцето), хиперфункция на щитовидната жлеза (базедова болест, тиреоидит и други нарушения на хормоните на щитовидната жлеза), напреднала възраст, прием на алкохол и кофеин, тютюнопушене, вродени сърдечни аритмии (неправилен сърдечен ритъм, който се предават по наследство).

Интересен факт

Надкамерната тахикардия засяга всеки 3 на 1000 души в света.

Лечение

SVT обикновено се лекува с:

  1. Медикаметни - антиаритмици, бета-блокери, Са-антагонисти и др.
  2. Прилагането на кардиоверзио връща сърцето в нормален ритъм.
  3. Имплантирането на водач-пейсмейкър, също контролира правилния сърдечен ритъм.
  4. Инвазивна интервенция - катетърна аблация.

Как да се предпазим сами

Надкамерната тахикардия обикновено не се нуждае от лечение или отшумява спонтанно. Вие сами може да възстановите нормалния си сърдечен ритъм, като усвоите от Вашия лекар определен вид действия, наречени вагусови приоми (името идва от латинското наименование на блуждаещия нерв-нервус вагус). Това са приоми (методи), чрез които се стимулира дразнене на блуждаещия нерв, който активира парасимпатикусовата нервна система и води до забавяне на сърдечната дейност. Вагусовите приоми са : натиск на очните ябълки за няколко минути, масаж на шийните артерии, дълбоко вдишване и задържане на въздуха, наплискване на лицето със студена вода, закашляне, напъни и съкращения на коремната стена, както при позиви за повръщане, заемане на хоризонтална позиция и дълбоко поемане на дъх могат да доведат до забавянето на сърдечната Ви честота и да облекчат състоянието Ви.

Кога да посетим лекар

Посетете лекар, ако :

  1. Не сте имали преди това неправилен сърдечен ритъм и той продължава повече от няколко минути.
  2. И преди сте имали епизоди на надкамерна тахикардия, но сега те не се влияят от прилагане на вагусови приоми.

Повикайте спешна медицинска помощ, ако имате ускорен сърдечен ритъм и:

  1. Чувствате замаяност или слабост.
  2. Имате болка в гърдите.
  3. Усещате задух.

Не шофирайте сами до ЦСМП /Център за спешна медицинска помощ/. Обадете се на 112 или помолете някой друг да Ви закара до ЦСМП.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Ще продължи ли това състояние, или е само епизодично събитие?
  2. От какви изследвания е необходимо да проведа, за да бъде разрешен проблема ми? 
  3. Какви са възможностите за лечение?
  4. Има ли лекарства, които мога да приемам, за да предотвратя появата на надкамерна тахикардия?
  5. Какво мога да направя , за да възстановя правилния сърдечен ритъм, когато получа епизод на надкамерна тахикардия?

Как се диагностицира

За да бъде диагностицирана пароксизмалната суправентрикуларна тахикардия, Вашия лекар ще Ви разпита за симптомите Ви, преживяни медицински или хирургични процедури, начина Ви на живот. Лекарят ще обърне внимание на сърцето, ще направи ЕКГ или ще назначи ехокардиография или провокационен стрес-тест. Докато траят епизодите на суправентрикуларна тахикардия, Вашия лекар може да назначи мониториране на сърцето със сърдечен монитор ( холтер ), за да бъде записана сърдечната активност в период за 24 часа.

Влошаване на състоянието

Определени медикаменти, хипертиреоидизъм , хипотиреоидизъм, прием на големи количества кафе или алкохол, дефицит на магнезий, могат да предизвикат или да доведат до влошаване на SVT.

Знаете ли че

  • Неправилният сърдечен ритъм се нарича аритмия и може да бъде както ускорен (тахикардия), така и забавен (брадикардия). Тахикардията представлява ускорен сърдечен ритъм.  
  • Пароксизмалната суправентрикуларна тахикардия, която е резултат от бързото съкращаване на предсърдията е една от основните видове тахикардия, докато тя обикновено не е сериозен медицински проблем, то камерната тахикардия ( вентрикуларна тахикардия ) представлява опасно състояние. Вентрикуларната тахикардия е състояние, свързано с ускорено съкращаване на сърдечните камери и е животозастрашаваща.
  • Някои хора със съправентрикуларна тахикардия не знаят, че имат подобно състояние, тъй като епизодите при тях са кратки и могат да не причиняват симптоми.

Факт

SVT най-честия тип аритмия при децата.

Вид на болестта

Общо заболяване от неинфекциозен характер / Болести на сърдечно-съдовата система / Нарушения на сърдечния ритъм

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.