top banner
Изпрати email Разпечатай

Реакция към медикамент или лекарствен страничен ефект

Известно също като

 Нежелана лекарствена реакция, нежелана медикаментозна реакция, странична лекарствена реакция.

Симптоми

Нежеланата лекарствена реакция включва следните прояви: гадене, повръщане, стомашно неразположение, слабост, виене на свят, припадъци, сънливост, хиперактивност и алергични реакции с поява на обриви и дори шок. Нежеланата лекарствена реакция може да се прояви с широк кръг от симптоми, свързани както със съответния медикамент, така и с дозата , в която той се приема. За повече информация проверете алергични реакции, свързани с остри състояния.

Описание на състоянието

Всички медикаменти, дори и тези на билкова основа, при определение условия имат странични, нежелани лекарствени ефекти ( реакции ). При наличието на алергия, чувствителност към медикамента, или прием на голяма доза медикамент е възможно да се наблюдават странични нежелани лекарствени ефекти.

Какво да очакваме

Повечето нежелани лекарствени реакции отшумяват след спирането на приема на медикамента. Въпреки това някои алергични реакции могат да причинят кожни промени ( като например синдрома на Стивънс-Джонсън ), които могат да продължат и седмици.

Интересен факт

Съобщава се за милиони странични реакции към медикаменти в света всяка година

Лечение

Незабавно спиране на приема на съответния медикамент и лечение на симптомите, ако е необходимо.

Как да се предпазим сами

Повечето нежелани лекарствени реакции отшумяват до няколко часа, след като е бил спрян приема на съответния медикамент. Алергичната реакция е сериозно състояние и трябва да се лекува от лекар, колкото е възможно по-скоро след началото на симптомите.

Кога да посетим лекар

Ако мислите, че имате нежелана лекарствена реакция, потърсете Вашия лекар за помощ. Вашите симптоми може и да не са предизвикани от този медикамент, а да са свързани с друго заболяване или състояние.

Ако имате остра алергична реакция, следвайте следните стъпки:

  1. Приемете антихистаминови медикаменти през устата (по-добре е антихистаминовия препарат да се сдъвче, за да има по-бързо действие). Потърсете Вашия лекар за помощ. Има висок риск от анафилаксия (това представлява остро състояние, при което се наблюдава оток на лигавицата на носоглътката и ларинкса, които водят до затруднено дишане и евентуално до задушаване).
  2. Ако не сте в състояние да посетите незабавно Вашия лекар, отидете в център за спешна медицинска помощ.
  3. Ако състоянието Ви е критично, имате затруднено дишане, колапс или не сте в състояние сами да отидете до ЦСМП, позвънете на тел. 112. Не шофирайте! Острата реакция се отразява върху способността за шофиране - може да загубите контрола върху МПС.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Кога да очаквам да преминат симптомите? 
  2. Нужно ли е да преустановя приемът на този медикамент или просто да намаля дозата?
  3. Има ли подобни медикаменти, които мога да приемам, за да заместя този медикамент?
  4. Трябва ли да бъда притеснен, ако имам продължителни оплаквания от този медикамент?
  5. Може ли това да е друго състояние, а не странична нежелана лекарствена реакция?

Как се диагностицира

Чрез анамнезата и медицинския преглед лекарят може да диагностицира странична нежелана лекарствена реакция. Спирането на приема на медикамента и отчитането на резултат - изчезване на симптомите, също говори за наличие на нежелана лекарствена реакция към приемания медикамент.

Влошаване на състоянието

Влошаване на състоянието може да настъпи  при продължаване на приема на съответния медикамент или на други медикаменти, които си взаимодействат.

Знаете ли че

  • Един на 10 души има пеницилинова алергия, която е една от най-опасните странични реакции. Симптомите варират от зачервяване до фатален шок.
  • Не е ясно защо някои хора развиват пеницилинова алергия. Избягването на пеницилин и антибиотици производни на пеницилина предпазват от нежелана лекарствена реакция.
  • Десенсибилизирането (специална медицинска процедура, извършваща се  лекар специалист - алерголог)  може да предотврати пеницилинова алергия, но това не винаги е успешно.

Факт

Между 6% и 10% от лекарствените реакции се причиняват от алергия към помощните вещества в състава на медикамента.

Вид на болестта

Често срещано състояние.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.