top banner
Изпрати email Разпечатай

Ревматична полимиалгия (на латински език - Polymyalgia Rheumatica)

Симптоми

Отличителен симптом на ревматичната полимиалгия е сутрешната болката в раменете и бедрата, която е с продължителност 30 или повече минути. Шията, горната част на ръцете, по-ниските части на гърба и бедрата също може да бъдат схванати или болезнени. В някои случаи болката и сковаността може да бъде толкова изразени, че да е затруднено ставането от леглото. Ревматичната полимиалгия може да доведе до умора, загуба на апетит, ниска телесна температура и отоци в областта на крайниците. Ревматичната полимиалгия обикновено се появява след 50-годишна възраст.

Описание на състоянието

Ревматичната полимиалгия причинява болка и скованост в бедрата, раменете, ръцете и горната част на краката. Смята се, че това състояние се развива в резултат от необичайна имунна реакция. Симптомите са обикновено по-изразени през нощта. Няма лечение за ревматичната полимиалгия, но кортикостероидните лекарствени средства водят до ефективно облекчаване на симптомите. Това състояние често е свързано с друго автоимунно заболяване, наречено гигантоклетъчен артериит.

Какво да очакваме

Ревматичната полимиалгия е хронично заболяване, което причинява изразен дискомфорт. Въпреки, че това заболяване не е опасно, симптомите могат да пречат на ежедневните дейности и значително да влошат качеството на живот. Симптомите често изчезват в спонтанно и от само себе си в срок от една до три години.

Рискови фактори

Напреднала възраст; женски пол; произход от северноевропейските народи.

Интересен факт

Всяка година сред хората на възраст над 50 години 11 на 10,000 души са диагностицирани с ревматична полимиалгия.

Лечение

Няма лечение за ревматичната полимиалгия. Целта на лечението е да облекчи симптомите. Водещите медикаменти за лечение са кортикостероидните медикаменти, които намаляват възпалението. Лекарствата от тази група, ако се използват за продължителен период от време могат да имат сериозни странични ефекти, така че е важно да бъдете наблюдавани от лекар.

Как да се предпазим сами

Запазването на физическата активност, въпреки болката може да Ви помогне да останете здрави. Пълноценната диета, която е богата на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни може да помогне за намаляване на страничните ефекти от кортикостероидни лекарства. Набавянето на достатъчно калций и витамин D е особено важно, ако провеждате терапия с кортикостероидни медикаменти, които могат да доведат до намалена костна плътност и до ранна остеопороза.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Каква е причината за болката, която имам?
  2. Какво представлява ревматичната полимиалгия и това състояние опасно ли е?
  3. Ще се влошат ли симптомите ми?
  4. Може ли да премине от само себе си?
  5. Лечението ефективно ли е за контролиране на симптомите?
  6. Какви са страничните ефекти на лекарствата, използвани за лечението на това състояние?
  7. Колко време ще трябва да приемам лекарства?
  8. Каква е прогнозата?

Как се диагностицира

Няма категоричен диагностичен тест за това състояние. Вашият лекар ще Ви разпита за симптомите и внимателно ще Ви прегледа, за да оцени сковаността и болката. Кръвните изследвания може да се извършат, за да се изследват показателите, свързани с възпалителен процес. В някои случаи може да е необходимо ултразвуково изследвания за диагностично уточняване на възпалението.

Знаете ли че

  • Около 15% от пациентите с ревматична полимиалгия развиват гигантоклетъчен артериит - друга болест, свързана с имунната система.
  • Около 50% от пациентите с гигантоклетъчен артериит са имали ревматична полимиалгия.
  • Ако провеждате перорално лечение с кортикостероиди за дълъг период от време, редовното измерване на костната плътност е важно, тъй като тези лекарства могат да причинят загуба на костна плътност.

Факт

Средната възраст, в която се диагностицира ревматична полимиалгия е 70 години. 

Вид на болестта

Хронично състояние. Заболяване на опорно-двигателния апарат.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.