top banner
Изпрати email Разпечатай

Абсцес (на латински език - Abscess)

Известно също като

Кожен абсцес; Карбункул; Фурункул; Цирей

Симптоми

Симптомите включват: подути, болезнени, зачервени и топли бучка на кожата, които могат да се разранят и да има изтичане на гной; когато има инфекция може да има и симптоми от страна на целия организъм като висока температура, гадене и повръщане.

Описание на състоянието

Абсцесът на кожата представлява възпалена кухина, която е ограничена от околната тъкан (подобно на джоб) изпълнена с гной, която се развива под повърхността на кожата. Кожният абсцес по-известен като цирей обикновено причинява подуване, болка и свръхчувствителност на кожата. Абсцесите на кожата често се образуват на места по кожата, където се образува по-голямо количество пот или има триене, например подмишниците, слабините, хълбоците, лицето или врата. Дължат се на бактериална инфекция, като най-често срещаният причинител на кожните абсцеси са бактерии от рода Staphylococcus aureus. Стафилококовите бактерии могат да попаднат в кожата чрез трески, ожулвания и възпалени космените фоликули. Някои кожни абсцеси руптурират и гнойта изтича от само себе си, но при други е необходимо да бъдат лекувани от лекар, за да се дренират и да се отстрани гнойта. Кожните абсцеси по принцип не са опасни, защото са изолирани с капсула от околната тъкан, но ако бактериите от абсцеса по някакъв начин се разпространят и навлязат в кръвообращението, лимфните възли, или по-дълбоките тъкани, това е опасно и има риск от сериозна и тежка инфекция на организма.

Какво да очакваме

Ако абсцесът на кожата е малък (по-малко от един сантиметър), той може да премине от само себе си, ако се прилагат топли компреси. Но все пак, ако имате абсцес е препоръчително да посетите лекар. Не се опитвайте да го премахнете чрез изстискване или чрез убождане с игла и не го чоплете, защото това може да предизвика инфекция, която да се разпространи в околните тъканите или кръвта. Лекарят ще направи лек разрез, за да изтече гнойта и ще промие кухината със стерилен разтвор и ще я обработи с антисептични средства. Това веднага ще облекчи болката, а засегнатото място обикновено се възстановява напълно в рамките на 2 седмици. Обикновено не са необходими антибиотици, ако абсцесът се дренира напълно и се почисти добре, но може да се наложи и антибиотично лечение, ако инфекцията се е разпространила до околните тъкани, ако имате слаба имунна система, ако абсцесът е в областта на лицето или главата или пък ако имате повтарящи се кожни абсцеси.

Рискови фактори

Рана; травма; хирургична интервенция; захарен диабет; хронични кожни заболявания (като акне или екзема); отслабена имунна система (от лекарства или хронично заболяване); тесни контакти с някой, който има абсцес на кожата или стафилококи (особено в носа) Ви излагат на повишен риск за получаване на кожен абсцес.

Интересен факт

Около 1 от 20 души в САЩ търсят лекарска помощ всяка година за лечение на инфекции на кожата или меките тъкани, което включва и абсцеси.

Лечение

Лечението може да включва:

  • топли компреси;
  • инцизия и дренаж от лекар;
  • антибиотици.

Как да се предпазим сами

За да помогнете за по-бързото възстановяване на кожата и преминаването кожния абсцес или да се предотврати разпространение на инфекцията от кожния абсцес може да:

  • прилагате топли компреси за около 30 минути 4 пъти на ден;
  • винаги измивайте ръцете си старателно, след като сте докоснали абсцеса на кожата;
  • никога не стискайте или не пробивайте кожата, за да изтече гнойта;
  • ако кожата в областта на абсцеса се спука от само себе си, прилагайте локален антибиотичен крем. Това ще помогне за оздравяването и ще ограничи разпространението на инфекцията;
  • старайте се повърхността на абсцеса да е чиста, покривайте мястото с чиста превръзка, която сменяте редовно;
  • може внимателно да измивате кожата в областта на абсцеса 2 пъти на ден с антибактериален сапун;
  • изперете дрехи, чаршафи, кърпи и други материали, които са били в контакт с абсцеса като използвате перилен препарат и гореща вода.

Кога да посетим лекар

Посетете лекар, ако кожният абсцес е по-голям от 1см., ако не преминава от само себе си, ако нараства, ако е в областта на главата, ректума или слабините или ако има "чуждо" тяло в раната или под кожата. Посетете лекар, ако имате температура 37.5 - е 38 градуса по Целзий. Хората с хронични заболявания като СПИН, захарен диабет, онкологично заболяване, таласемия или периферно-съдова болест трябва да посетят лекар, независимо от големината и местоположението на кожния абсцес. Отидете в най-близкия център за спешна медицинска помощ, ако имате абсцес на лицето си по-широк от 5 мм, ако виждате червени петна в областта на кожата около абсцеса, които се разпространяват, ако имате висока температура над 38 градуса по Целзий или имате повръщане. Тези симптоми са особено опасни, ако имате хронично заболяване или приемате лекарства, които компрометират имунната Ви система. Ако сте имали абсцес на кожата и е извършена хирургична обработка на абсцеса, след която сте получили треска или повишено зачервяване или болка в областта на абсцеса, незабавно потърсете Вашия лекар.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Каква е причината за появата на абсцеса?
  2. Какво да направя, за да предотвратя нова поява на кожния абсцес?
  3. Трябва ли да се извърши хирургична обработка на абсцеса?
  4. Колко време ще бъде необходимо да приемам антибиотици?

Как се диагностицира

Лекарят ще Ви снеме анамнеза и ще прегледа областта на абсцеса и тъкани около нея. Лекарят може да Ви прегледа  за подути лимфни възли в областта на кожното възпаление или да вземе секрет от раната за микробиологично изследване, да назначи кръвни тестове, или образни изследвания.

Влошаване на състоянието

Не се опитвайте да се самолекувате като натискате, изстисквате или пробивате кожата на абсцеса. 

Знаете ли че

  • Народните средства за лечение включват поставяне на плесенясал хляб или сирене в областта на кожния абсцес.
  • През 2003 г., футболисти от обор по американски футбол получили кожни абсцеси по-големи от 2 см, като после се оказало, че се образували от контакта на кожата и триенето й по време на тренировки в изкуствената трева.
  • Кожата абсцеси могат да се разпространяват лесно в семейства.

Факт

Антибиотиците сами по себе си без хирургична обработка обикновено не са достатъчни за лечение на кожните абсцеси.

Вид на болестта

Често срещано състояние. Инфекция на кожата и нейните придатъци.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.