top banner
Изпрати email Разпечатай

Белодробна хипертония (на английски език - Pulmonary Hypertension)

Известно също като

Стеноза на пулмоналната клапа; Повишено налягане в белодробната артерия; Пулмонална хипертония; Пулмонална хипертензия

Симптоми

Недостиг на въздух, ускорен сърдечен пулс, замайване при извършване на физическа активност, отоци на краката и глезените, гръдна болка, умора, синкави устни или кожата, световъртеж и слабост.

Описание на състоянието

Белодробна (пулмоналната) хипертония представлява заболяване, при което има високо налягане на кръвта в кръвоносните съдове на белите дробове. Това кара дясната половина (дясно предсърдие и камера) на сърцето да работи по-усилено, за да изпомпва кръвта от него. Това е сериозно състояние, което може да доведе до сърдечна недостатъчност. Заболявания на белия дроб, сърдечни заболявания, вродени дефекти на сърцето, автоимунни заболявания, СПИН и други заболявания и състояния могат да бъдат причина за възникването на белодробната хипертония. Но понякога няма конкретна причина, която да доведе до нея. Хората с белодробна хипертония може да имат недостиг на въздух, учестен пулс или замаяност при извършването на физически дейности. Пулмоналната хипертония може да предизвика и подуване на краката и глезените, гръдна болка, умора, синкави устни или кожа, световъртеж и слабост.

Какво да очакваме

Симптомите на белодробната хипертония обикновено започват постепенно и се влошават с течение на времето. Може да отнеме няколко години, за да се развият първите симптоми на заболяването. Първите симптоми може да са задух и чувство на замаяност, когато извършвате физически усилия. Може да има дни когато се чувствате по-добре и дни, когато състоянието се влошава. С течение на времето белодробна хипертония може да доведе до обременяване на дясната част на сърцето и развитието на десностранна сърдечна недостатъчност. Понякога това може да доведе до смърт. Няма лечение за белодробната хипертония, но лечението може да помогне да се облекчат симптомите. Може да се наложи да опитате няколко различни вида лечение, докато се открие подходящото лечение за Вас. Ако имате друго основно заболяване, което причинява белодробна хипертония, лекарите ще насочат усилията си и към лечението на това заболяване.

Рискови фактори

Фамилна обремененост за пулмонална хипертония в семейството; вроден дефект на сърцето; тромб в кръвообръщението на белите дробове; хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ); стеноза на пулмоналната клапа или автоимунни белодробни заболявания като ревматоиден артрит или склеродермия; заболяване като СПИН; сънна апнея.

Интересен факт

Около 10% до 30% от хората с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) имат белодробна хипертония. Пулмоналната хипертония също е по-често срещана при хора, които имат сърдечна недостатъчност или сънна апнея.

Лечение

Лечението на белодробна хипертония може да включва:

  • лекарства - дилататори на кръвоносните съдове, калциеви антагонисти, ендотелин-рецепторни антагонисти, диуретици и антикоагуланти;
  • кислородотерапия;
  • хирургично лечение.

Как да се предпазим сами

Можете да облекчите симптомите на белодробната хипертония като :

  • спрете тютюнопушенето;
  • избягвате да пътувате на места с висока надморска височина (над 2400м);
  • избягвате употреба на противозачатъчни медикаменти;
  • правите физически упражнения колкото можете;
  • почивате, когато усетите, че имате нужда;
  • не извършвате тежки физически усилия и не правите натоварващи упражнения;
Не се препоръчва бременност, ако страдате от пулмонална хипертония. Трябва да обсъдите това с Вашия лекар. Противогрипните ваксини са препоръчителни при хора, страдащи от пулмонална хипертония.

Кога да посетим лекар

Потърсете лекарска помощ, ако започнете да имате недостиг на въздух при извършване на физическа активност или ако сте имали недостиг на въздух и той започне да се влошава. Потърсете спешна медицинска помощ или се обадете на тел.112, ако имате задух и болка в гърдите.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Каква е причината за симптомите ми?
  2. Симптомите, които имам възможно ли е да се дължат на белодробна хипертония?
  3. Имам ли сърдечна недостатъчност?
  4. Какви изследвания са необходими?
  5. Какви са възможностите за лечение на това състояние?
  6. Има ли нещо, което мога да направя, за да се подобри състоянието ми или да избегна влошаването му?
  7. Каква е прогнозата ми?

Как се диагностицира

За диагностицирането на пулмонарна хипертония, Вашият лекар ще Ви снеме анамнеза и ще Ви прегледа. Вашият лекар може да назначи допълнителни изследвания като електрокардиограма, сърдечна катетеризация, белодробни функционални тестове, ехогардиография (ултразвуково изследване на сърцето), скенер (КАТ), магнитен резонанс (МРТ), рентгенография на белия дроб, изследване за сънна апнея.

Влошаване на състоянието

Тютюнопушенето; горещи вани; сауни; бременност; прием на противозачатъчни; голяма надморска височина; вдигане на тежки предмети и физическо претоварване.

Знаете ли че

  • Когато няма известна причината за белодробна хипертония, тя се нарича идиопатична пулмонална хипертония. Това е рядко заболяване, което засяга жените по-често, отколкото мъжете.
  • Паразит наречен schistosomiasis, който се намира в Близкия изток може да блокира кръвоносни съдове в белите дробове и да предизвика белодробна артериална хипертония.

Факт

Живеещите на голяма надморска височина или при изкачване на височина над 2400 м. или по-висока имат по-голям риск от белодробна хипертония.

Вид на болестта

Хронично заболяване. Заболяване на дихателната система. Заболяване на сърдечно-съдовата система.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.