top banner
Изпрати email Разпечатай

Дехидратация при възрастни (на английски език - Dehydration)

Симптоми

Умора, жажда, сухота в  устата, слабост, замаяност при изправяне, колапс, тъмна и концентрирана урина, гадене, загуба на еластичността на кожата, хлътнали очи, намалено количество урина, объркване и летаргия.

Описание на състоянието

Дехидратацията е медицински термин, който означава, че организмът е обезводнен. Дехидратацията се получава, когато тялото губи повече вода, отколкото е необходимо. Тялото на човек естествено и физиологично губи вода всеки ден чрез уринирането, фекалиите, потта и дори дишането. Обикновено количеството вода от изгубените течности е равно на количеството на приетите течности. Дехидратацията настъпва, когато загубата на течности надвишава количеството на приетите течности. Това се случва най-често при състояние на повръщане или диария като при тях обикновено количеството на приетите течности не е достатъчно, за да покрие загубите. Дехидратацията може да се получи и поради прекомерно изпотяване от работа в горещо време при липса на достатъчен прием на течности. Недостатъчният прием на течности може да доведе до ниско кръвно налягане, слабост, световъртеж, умора и гадене. Колкото по-голям е дефицитът на течности, толкова по-голям рискът е за сериозни усложнения. Дехидратацията може да доведе до проблеми като бъбречна недостатъчност, объркване, кома или шок.

Какво да очакваме

Човешкият организъм се нуждае от 2 литра до 3 литра течности всеки ден. Липсата на това количество течности поради някакво заболяване или повишена физическа активност може да доведе до лека дехидратация. Леката дехидратация може да се овладее в домашна обстановка, като се набави необходимото количество течности за организма - чаша вода или други напитки, или чрез смучене на кубчета лед. Ако загубата на течност е тежка и лицето не е в състояние и не може да получи достатъчно течности, за да се покрият загубите може да се наложи болнично лечение и вливане на интравенозни разтвори.

Рискови фактори

Заболяванията, които могат да причинят висока температура, повръщане или диария; захарен диабет; прекомерна физическа активност; топлина; слънчев удар или топлинен удар; невъзможност за прием на течности по някаква причина.

Интересен факт

Дехидратацията е често срещано състояние, както в домашни условия и доболничната помощ, така и в болничната. Хората, които имат по-голям риск за дехидратация са възрастни хора над 60 годишна възраст и малките деца.

Лечение

Лечението на дехидратацията зависи от възрастта на пациента и колко тежко е състоянието му. Основното лечение на дехидратацията е да се набави загубеното количество течности. Леките и умерено тежките дехидратации често могат да се повлияят само чрез прием на повече течности и не изискват болнично лечение. Ако дехидратацията е тежка може да се наложи хоспитализация и интравенозно лечение с течности и разтвори. Ако дехидратацията е настъпила в  резултат на някакво заболяване ще е необходимо лечение на заболяването или променя на лекарствата за контрол на симптомите и намаляване на количеството течности, които губи организмът.

Как да се предпазим сами

Ако имате лека дехидратация, пийте вода или може да приемете някоя от напитките за спортисти, които са богати на соли и електролити. Медикаментите за контрол на диарията, повръщането или високата температура, ще Ви помогнат да се забави загубата на течности.

Кога да посетим лекар

Потърсете лекарска помощ ако:

  • имате повръщане, което е продължило повече от 24 часа или диария, която продължава повече от 2 дни;
  • забележите, че имате прекомерно уриниране;
  • отделили сте малко или никаква урина в продължение на 8 часа;
  • имате някакви други симптоми на дехидратация и има проблеми с получаването на необходимите Ви течности, поради някаква причина;
  • чувствате слабост и умора;
  • имате температура (повече от 38 градуса по Целзий);

Тежката дехидратация е опасно за живота състояние. Повикайте спешна медицинска помощ на тел. 112, ако Вие или някой Ваш близък имате симптоми на тежка дехидратация:

  • температура по-висока от 38 градуса по Целзий;
  • объркване, сънливост или главоболие;
  • припадъци или крампи;
  • гърдна или коремна болка;
  • затруднено дишане;
  • не сте отделяли урина през последните 12 часа.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Колко тежка е дехидратацията?
  2. Необходимо ли е да се вливат интравенозни течности към момента?
  3. Какво може да е причинило дехидратацията?
  4. Какво мога да направя за предотвратяването на дехидратация в бъдеще?

Как се диагностицира

Лекарят обикновено може да диагностицира дехидратацията въз основа на някои признаци и симптоми, като ниско кръвно налягане, малко количество или липса на урина, хлътнали очи и намалена  еластичност на кожата. Лекарят може да назначи и допълнителни изследвания, като изследване на кръв или урината. Лекарят може също така да оцени психичното състояние и съзнанието на пациента, за да определи колко тежко е състоянието му.

Влошаване на състоянието

Работа на открито; гореща среда; липса на вода; ексцесивен прием кофеин, алкохол и диуретици.

Знаете ли че

  • Между 2/3 и 3/4 от теглото на тялото се състои от вода.
  • Около 1/5 от водата, която постъпва в тялото Ви, организмът си набавя от храната. Някои храни съдържат повече вода от други. Например краставиците и динята са съставени почти 90% от вода.
  • Жените, които кърмят се нуждаят от повече течности от останалите жени - около 13 чаши течности всеки ден.

Факт

Някои лекарства (като диуретици), които увеличават отделянето на урина, може да увеличат риска от дехидратация.

Вид на болестта

Често срещано състояние. Състояние, което засяга целия организъм.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.