top banner
Изпрати email Разпечатай

Белодробна емболия (на английски език - Pulmonary Embolism)

Известно също като

Белодробна тромбемболия (БТЕ); Попадане на тромб в белите дробове

Симптоми

Симптомите на белодробна емболия може да включват: недостиг на въздух или учестено дишане, болка в гърдите, която може да се разпространява към врата, челюстта, рамото или ръката, кашлица или плюене на кръв, тревожност, безпокойство, замаяност или сърцебиене. Симптомите на дълбока венозна тромбоза включват: подуване на краката или вените на краката, болка и напрежение в краката, парещо чувство и усещане за топлина в краката, зачервена или обезцветена кожа на краката.

Описание на състоянието

Белодробна тромбемболия е състояние, при което кръвен съсирек, който се е образувал във вена (обикновено на краката) се откъсва и стига до белите дробове и остава там. В зависимост от големината на тромба и от засегнатия участък в белите дробове може да има микротромбемболия (откъсване на малки тромбчета, които запушват крайните белодробни вени) или масивна тромбемболия (откъсване на голям тромб). В зависимост от големината на тромба има и разлика в симптомите и клиничната картина на състоянието. Симптомите на белодробната тромбемболия (БТЕ) могат да включват задух (дори при покой) или симптоми и усещания също както при инфаркт на сърцето. Белодробната тромбемболия е спешно животозастрашаващо състояние, защото масивната белодробна тромбемболия или няколко микротромбемболии могат да бъдат фатални. Антикоагулантите са медикаменти на първи избор и са стандартно лечение на белодробната тромбемболия. Понякога въпреки своевременното лечение в болнична обстановка, състоянието завършва с фатален край. При по-възрастни хора, пациентите с придружаващи заболяване или ако белодробната тромбемболия не се диагностицира бързо, има по-голям риск от смърт.

Какво да очакваме

Белодробната тромбемболия обикновено започва във вени, разположени в дълбоките мускули на краката и таза. Това състояние на образуване на тромби в дълбоките вени е  известно като дълбока венозна тромбоза. Единствените симптоми на дълбоката венозна тромбоза може да са болка, подуване или слабост в долните крайници. Когато съсирекът се откъсне и достигне до белите дробове може да предизвика внезапен недостиг на въздух, болки в гърдите или кашлица. Лечението обикновено е в болнична обстановка и се използват лекарства за разграждането на съсирека или може да се извърши хирургична интервенция при животозастрашаващи ситуации, като може да се опита и да премахнете съсирека хирургично. След лечението в повечето случаи се налага профилактичен прием на медикаменти - антикоагуланти и варфарин (антагонист на вит. К) за шест или повече месеца. Ако лечението не е възможно или Вашият лекар не смята, че това ще бъде достатъчно, за да се предотврати бъдещи инциденти на белодробна тромбемболия може да се наложи имплантиране на метален филтър в основната на долната празна вена, който да попречи да попаднат съсиреци в белите дробове.

Рискови фактори

Вие сте с повишен риск от белодробна емболия или тромбоза на дълбоките вени, ако имате фамилна обремененост за белодробна тромбемболия или нарушения в съсирването на кръвта; ако сте имали белодробна тромбемболия преди; ако сте били дълго време в принудително легнало положение, поради травма или друга причина или сте имали наскоро операция или сте имали счупена кост; ако професията Ви изиска да стоите седнал неподвижно за дълъг период от време (например пилот); при бременни, след раждане, при употреба на противозачатъчни таблетки или при хормоно-заместителна терапия; имате наднормено тегло; ако сте пушач; ако сте боледували от злокачествено заболяване, сърдечен инфаркт или мозъчен инсулт.

Интересен факт

Около 350,000 до 600,000 пациенти развиват дълбока венозна тромбоза всяка година, което води до най-малко 100,000 смъртни случая годишно от белодробна тромбемболия.

Лечение

Лечението на белодробната тромбемболия може да включва:

  • антикоагуланти или фибринолитици за разграждане на тромба (съсирека);
  • манипулации, при които с помощта на катетър се цели извличането на съсирека;
  • операция за отстраняване на съсирек;
  • поставяне на метален филтър в долната куха вена, с който се цели да се уловят евентуалните бъдещите съсиреци преди да достигнат до белите дробове.

Как да се предпазим сами

Няколко съвета, които могат да помогнат за предотвратяването на повторна белодробна тромбемболия:

  • носете специални стягащи чорапи за превенция на дълбоката венозна тромбоза;
  • пийте течности и правете движения с краката си на всеки час по време на дълго пътуване;
  • станете колкото е възможно по-рано от леглото и се раздвижете възможно най-бързо след претърпяна хирургична операция или заболяване, което Ви е накарало да останете за дълго на легло.

Въпроси, които да зададете на Вашия лекар

  1. Какво е състоянието ми?
  2. Мислите ли, че може да има някакви усложнения?
  3. Кога ще се възстановя напълно?
  4. Трябва ли да приемам антикоагуланти в дългосрочен план?
  5. Какво трябва да направя, за да предотвратя образуването на бъдещи кръвни съсиреци във вените ми и попадането им в белите дробове?
  6. Какво мога да направя във времето преди и след операцията, за да предотвратя или да намаля риска си от белодробна емболия?

Как се диагностицира

Лекарят ще Ви снеме анамнеза, ще Ви направи преглед като може да е необходимо да направи ултразвуково изследване,скенер или рентгенография на белия дроб, електрокардиограма (ЕКГ), кръвни изследвания, белодробна ангиография не много популярно и практикувано в днешно време), венография или магнитно-резонасна томография (МРТ).

Влошаване на състоянието

Болката в гърдите може да се влоши при дълбоки вдишвания или движение.

Знаете ли че

  • Тенисиската Серена Уилямс е излекувана от белодробна емболия в спешен порядък на 29-годишна възраст.
  • Теодор Рузвелт е починал от белодробна емболия на 60 години.
  • Рискът от белодробен емболизъм се удвоява на всеки 10 години след навършване на 60 годишна възраст.
  • Повечето хора с масивна белодробна тромбемболия умират между 30 и 60 минути, след като симптомите се появяват.

Спешна помощ

Ако имате необяснима недостиг или въздух, болки в гърдите или отхрачване на кръв; ако имате симптоми, като подуване или болка  в долните крайници, трябва да отидете в най-близкото спешно приемно отделение на болнично лечебно заведение.

Факт

9 от 10 случая на белодробна емболия са причинени от кръвни съсиреци образувани в дълбоките вени на долните крайници.

Вид на болестта

Спешно животозастрашаващо състояние.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.